Elegancko bez krawata, czyli luźny garnitur na wesele

Dla wielu to stwierdzenie to oksymoron, ale projektanci, gwiazdy i politycy udowadniają, że garnitur i krawat nie muszą iść w parze. Styl „elegancko bez krawata” preferują między innymi George Clooney i Barack Obama, a także projektanci męskich kolekcji. Trend „elegancko bez krawata” pojawił się między innymi u Lanvina, D&G, Jill Sander i Balenciagi. Wspólnym mianownikiem stylizacji była koszula zapięta pod samą szyję z mankietami wystającymi spod rękawów marynarki. D&G połączył śnieżnobiałą koszulę z ulubioną, dwurzędową marynarką. U Balenciagi zobaczyliśmy szary garnitur w drobną kratkę sparowany z czarną koszulą, a Jill Sander zaproponowała zestawy w rożnych odcieniach szarości. Awangardowy punkt widzenia zaprezentował Lanvin, który zrealizował trend „elegancko bez krawata” pozbywając się tylko zwisu, ale też koszuli.

Jak nosić koszulę do marynarki bez krawata?

Stylizacje z wybiegów mogą być wskazówką do komponowania własnych eleganckich zestawów bez krawata. Mocnym trendem jest noszenie marynarki z koszulą zapiętą pod szyją, choć nie jest to regułą - w stylizacjach typu biznes lub smart casual można bez obaw odpiąć pierwszy guzik koszuli. Koniecznością w zestawie „elegancko bez krawata” jest sztywny, dobrze wyprofilowany kołnierzyk koszuli, który zachowa kształt bez dodatkowego wsparcia. Wiotkie i smętnie zwisające skrzydełka sprawiają, że strój nie wygląda swobodnie, ale niechlujnie i przeczy pierwotnym założeniom.

Jakie koszule bez krawata?

Kolejną kwestią jest wygląd samej koszuli. W wersji „elegancko bez krawata” powinna być jednobarwna lub ozdobiona bardzo dyskretnym wzorem, a jej guziki muszą mieć barwę materiału, by zbytnio się nie wyróżniały. Podobna zasada dotyczy garnituru, który powinien być gładki, ewentualnie ozdobiony drobnym deseniem. Styl „elegancko bez krawata” powinien przypaść do gustu miłośnikom gładkich, ciemnych koszul na przykład czarnych, bordowych czy zielonych, które dobrze się prezentują właśnie w takiej wersji.

Bez krawata na wesele

Brak krawata stwarza pole do popisu dla innych dodatków. Zestaw warto uzupełnić poszetką lub oryginalnymi butami czy zegarkiem, zwłaszcza, gdy dress code jest mniej formalny.