Bardzo powszechnie przyjęło się, że garnitur to synonim elegancji. Celebryci, projektanci, politycy, urzędnicy, osoby wysoko postawione – każdy z nich często widnieje w garniturze. Praktycznie strój ten został do nich przypisany na tyle, że większość uroczystości, które wymagają formalnego, eleganckiego ubioru, odwiedzają właśnie mężczyźni w garniturach. Tak jak i wspomniany strój stał się definicją elegancji i stylu, tak krawat stał się jego nieodłączną częścią. Całkiem niepotrzebnie, gdyż popularne, szczególnie wśród gwiazd, pojawia się stwierdzenie „elegancko bez krawata”, które wyznacza nowe trendy modowe. Jak rozumieć ten styl? Jakie są alternatywy dla garnituru? Czy krawat jest nam w ogóle potrzebny?
Garnitury projektowane są z myślą o krawatach. Spodnie, koszula i marynarka w połączeniu z krawatem to elementy ubioru, które należy nosić razem i tylko wtedy nasza stylizacja może zostać uznana za kompletną. Projektanci tworzą garnitury tak, że klapy w marynarce wraz z kołnierzykiem od koszuli tworzą idealną bazę pod krawat. Nie warto zatem w uroczystych, formalnych wydarzeniach pozwalać sobie na eksperymenty, gdyż może skończyć się to wpadką, szczególnie w dostojnym towarzystwie ważnych osób.
Zaobserwować można, że celebryci trochę inaczej postrzegają elegancję i próbują wprowadzać nowe trendy. Przez takie eksperymenty do łask powróciły muchy, jednak często widać też eleganckiego mężczyznę bez krawata, z delikatnie rozpiętą koszulą, co też prezentuje się schludnie. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie na mniej ważne uroczystości, gdzie pozwolić sobie możemy na odrobinę „luzu”. Jedną z nich jest np. wesele. O ile jesteśmy tylko uczestnikami i mamy szerokie pole do popisu, o tyle ubiór pana młodego nie powinien znacznie odbiegać od wyznaczonych już standardów.
Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które sprawią, że bez krawata też można prezentować się dobrze. Po pierwsze, koszula. Jej odpowiedni krój i dobór sprawi, że brak krawata nie będzie powodem do komentowania naszej elegancji. Bardzo mocno przyjęło się, że koszula powinna być zapięta na ostatni guzik pod samą szyją. Czy jest to konieczność? Jest kilka sytuacji, w których możemy pozwolić sobie na rozpięcie pierwszego guzika. Sprawdza się to szczególnie w stylizacjach typu biznes czy smart casual. Warto jednak mieć na uwadze, że sam kołnierzyk w koszuli powinien być sztywny i dobrze wyprofilowany, tak aby zachował kształt bez dodatkowego wsparcia. Opuszczone, wiotkie kołnierzyki wcale nie są oznaką luźnego stylu.
W środowisku, gdzie elegancja jest na pierwszym miejscu, strój taki odbierany jest najczęściej jako niechlujny i przeczy wszystkim pierwotnym standardom. Sama koszula też jest bardzo ważnym elementem całości. Źle dobrana będzie gryźć się z pozostałymi elementami. Dla stylu eleganckiego bez krawata najlepiej sprawdzają się gładkie, jednobarwne koszule, ewentualnie przyozdobione bardzo dyskretnym wzorem. Kolejną kwestią są guziki. Z racji, że nasz krawat ich nie zasłoni, najlepiej, by koszula miała delikatne guziki w kolorze materiału, z którego jest wykonana, żeby nie wyróżniały się na tle całości i nie kradły wzroku z innych atutów naszego eleganckiego, aczkolwiek nonszalanckiego stroju.
Podobnie jak z koszulą, garnitur powinien być gładki, w ostateczności ozdobiony delikatnym deseniem. Styl ten powinien przypaść do gustu szczególnie miłośnikom ciemniejszych koszul, takich jak czarne, bordowe czy zielone, i to właśnie z nimi zgrywa się najlepiej. Wcześniej wspomnieliśmy o weselu. Jest to świetna okazja do zaprezentowania się właśnie w takim garniturze. Często dla podkreślenia ubioru i skupienia wzroku na jego centralnej części, bo właśnie dlatego stworzono krawat, ubiera się muchy. Nie jest to jednak zasada i wymaga odpowiedniego dobrania pozostałych elementów garderoby.
Kiedy zdecydujemy się pozbawić naszego eleganckiego ubioru wspomnianego już krawata, warto skupić się na dodatkach. Pod jego nieobecność to właśnie one będą grały główną rolę i skupiały wzrok osób towarzyszących. Jednym z takich elementów jest poszetka, która sprawi, że nie będziemy wyglądać monotonnie. Odpowiedni kolor i kształt pozwoli urozmaicić nasz strój i dodać odpowiedniego wyglądu.
Obok poszetki kolejnym istotnym elementem są buty i pasek. Przyjęło się, że powinny być one w jednakowym kolorze, aby podkreślać szyk i poczucie dobrego gustu. Warto wtedy wyjść delikatnie poza schemat kolorystyczny i dobrać te elementu tak, aby odcinały się od reszty. Dla przykładu do granatowego garnituru dobrze jest dobrać skórzane buty i pasek w kolorze brązowym. Kiedy mamy już poszetkę, buty i pas, warto skupić się, w miarę możliwości, na spinkach do mankietów, które bez wątpienia dodadzą nam elegancji i dostojności.
Jak można zauważyć, krawat pełni dość istotną rolę w eleganckich kreacjach. Formalne uroczystości wymagają od nas, abyśmy go dobrze dobrali i skomponowali z resztą ubioru. Jednak mniej oficjalne wydarzenia pozwalają nam na nieco luzu, przez co możemy zaprezentować się bez krawata. Sugerując się wyżej wspomnianymi poradami, łatwiej będzie uniknąć modowej gafy, a twój strój bez wątpienia wyróżniać się będzie pośród innych, równie eleganckich mężczyzn.
Autor: Przemysław Mańka