Data publikacji:

Włoski styl, czyli jak ubierają się Włosi?

Lino Ieluzzi, Gianni Agnelli, Luca Rubinacci – wielu miłośników mody męskiej doskonale zna te nazwiska. Włoskie ikony stylu męskiego to doskonały przykład na to, że można dobrze wyglądać w każdym wieku. Czym charakteryzuje się włoski styl ubierania i co warto z niego zapożyczyć? Omawiamy, jak ubierają się Włosi.
włoski styl

Włoskie podejście do mody

Klasyczna moda męska pełna jest sztywnych reguł. Kojarzy się z elegancją i przez wielu odbierana jest jako odwrotność spontaniczności. W odróżnieniu od mody ulicznej współcześnie wydaje się nieco trącąca myszką i niedostosowana do dzisiejszego trybu życia. Kłam tej teorii zadaje włoskie podejście do mody, pełne spontaniczności.

Cechą szczególną włoskiego stylu w modzie męskiej, która odróżnia go od stylu angielskiego czy francuskiego, jest duża lekkość i ekstrawagancja. Elegancja jest tutaj tylko punktem wyjściowym i ustępuje radosnej, kolorowej i bardzo zwiewnej stylistyce podkreślającej włoski styl życia. Sztywne marynarki z wypchanymi ramionami zastępowane są więc tymi lekkimi, a zamiast eleganckich oxfordów rodowity Włoch chętniej wybierze gustowne loafersy. Obowiązkowo założone na gołe stopy.

Przed włoskim stylem stoi wiele wyzwań, ale najważniejszym z nich jest słońce. Wysokie temperatury panujące przez większość roku na Półwyspie Apenińskim nie zmuszają jednak do porzucania marynarek garniturów. Wręcz przeciwnie, te elementy garderoby mogą wręcz pomóc w radzeniu sobie z upałami. Chętnie wybieranym materiałem we włoskiej modzie męskiej jest len, który łączy przewiewność z ochroną skóry. To znacznie lepsze podejście niż odsłanianie ciała i narażanie go na poparzenia słoneczne.

Sprezzatura, czyli włoski styl w praktyce

Jak wyrazić włoską radość i spontaniczność ubiorem? Jednym ze sposobów jest sprezzatura, czyli charakterystyczna lekkość noszenia ubrań. Są one niczym druga skóra i w żaden sposób nie mogą przeszkadzać w codziennych obowiązkach. Nawet eleganckie garnitury traktowane są w modzie włoskiej z pewnego rodzaju dezynwolturą. Wynika to z prostej zasady: to ubiór ma służyć mężczyźnie, a nie mężczyzna ubiorowi. Ekstrawaganckie detale, takie jak podwinięta marynarka, zegarek nałożony na mankiet koszuli czy rozpięta klamra monków podkreślają, kto tutaj rządzi.

Te rzeczy spotkasz w stylu włoskim

Aby przekonać się, jak wygląda włoski styl, wystarczy udać się na targi mody męskiej Pitti Uomo, które odbywają się dwa razy w roku we Florencji. Spotykają się tam miłośnicy mody męskiej, a dominującym stylem jest styl włoski. Jakie są jego elementy charakterystyczne? Przede wszystkim dostrzeżesz kolory. Barwne i wzorzyste garnitury, marynarki, szaliki czy spodnie są na porządku dziennym.

Dużą popularnością w modzie włoskiej cieszą się zwłaszcza dwurzędowe marynarki – lniane, wełniane, bawełniane czy tweedowe. Dwa rzędy guzików często goszczą również na płaszczach. Ciekawym nawiązaniem do mafijnych tradycji Włoch jest prążek goszczący często na garniturach. Stylowy Włoch nie boi się też butów, które w Polsce uznawane są za zbyt ekstrawaganckie, czyli mokasynów. Buty żeglarskie, mokasyny dla kierowców i różnego rodzaju loafersy są tam bardzo popularne. Warto podkreślić, że ma to również względu praktyczne – wsuwane buty są po prostu wygodne.

Ciekawym trendem w modzie włoskiej jest zamiłowanie do dodatków. Strój w stylu włoskim bardzo często uzupełniany jest oryginalnymi krawatami (np. knit), wzorzystymi poszetkami, kapeluszami, okularami czy męskimi torbami.

Jak ubierają się Włosi? Włoska moda na co dzień

Powyższe przykłady opisują oczywiście pewną skrajność i nie każdy Włoch ubiera się w ten sposób. Włoska moda na co dzień jest oczywiście bardziej stonowana, klasyczna i dostosowana do wymogów pracy czy stanowiska. To, co można jednak zauważyć, to duże przywiązanie do jakości ubrań oraz ich poprawnego skrojenia. Nawet niepozorne, codzienne ubrania są doskonale skrojone i widok zbyt długich spodni, wyciągniętych T-shirtów oraz zwisających smętnie marynarek jest znacznie rzadszy. Trzeba podkreślić też to, że dużą uwagę przywiązują do mody nie tylko młodzi Włosi, ale i ci starsi. Nie bez przyczyny większość ikon włoskiej mody męskiej to starsi panowie.

Co warto zaczerpnąć z włoskiego stylu?

Czego może nauczyć nas włoski styl męski? Przede wszystkim tego, by do sposobu ubierania się nie podchodzić zbyt poważnie. Zabawa modą i łamanie sztywnych zasad jest dla każdego, niezależnie od statusu społecznego czy wieku. Kolorowe garnitury czy nonszalancko noszone mokasyny mogą ubarwić twoją codzienność i nie ma sensu przejmować się opiniami innych.

Włoski styl definiuje na nowo także samo podejście do garnituru. Dla Włocha nie zawsze jest to sztywny strój formalny, narzucający pewien oficjalny ton. Doświadczony dandys z kraju pizzy może nosić garnitur niczym wygodny dres. Jeśli chcesz czuć się w eleganckich ubiorach swobodnie, potraktuj je niczym Włoch.
Autor: Szymon Sonik