Data modyfikacji:

Jak przybrać na wadze? Sposoby na zdrową masę

Chociaż najczęściej zadajemy sobie pytanie, jak schudnąć, niektóre osoby mają problem odwrotny i główną ich bolączką na co dzień jest kwestia, jak przybrać na wadze. Niestety, wiele osób pomimo zwyczajnego trybu życia i robienia wszystkiego, co powoduje u innych tycie, nadal są bardzo szczupłe. Jednak odpowiadając na pytanie, jak szybko przybrać na wadze, kluczowe jest, jak zrobić to w sposób zdrowy i bezpieczny. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzić do swojego codziennego życia i co zrobić, aby przytyć i móc cieszyć się swoją wymarzoną sylwetką na dłużej.
jak przybrać na wadze

Dlaczego nie mogę przytyć?

Pytanie, jak przytyć na wadze, zadają sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiele osób ma w swoim gronie znajome osoby, które powstrzymują się od zjedzenia nieco bardziej kalorycznego dania w obawie przed przytyciem lub ciągle przebywają na jakiejś diecie. Tymczasem są też tacy, którzy mają zupełnie odwrotny problem. Nawet zjadanie dużych ilości niezdrowych posiłków z wysoką zawartością węglowodanów czy tłuszczu w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie wagi i przytycie. Dlaczego tak się dzieje?
W znacznej mierze tendencja do tycia lub też zachowania smukłej sylwetki przekazywana jest genetycznie. Jest to związane również z tempem i jakością metabolizmu oraz zapotrzebowaniem organizmu na ilość pożywienia. Większych porcji będzie potrzebowała osoba pracująca fizycznie niż ktoś, kto całe dnie spędza przed komputerem. Jednak nie zawsze jest to regułą.
Tendencja do bycia „chudym” tkwi również w gospodarce hormonalnej, a także różnych schorzeniach towarzyszących i nawykach. Należy więc wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przybrać na wadze. Mężczyzna powinien zwrócić tu uwagę nie tylko na aktywność fizyczną, wykonanie badań, ewentualne używki, ale przede wszystkim na swoją dietę i stosować ją konsekwentnie przez co najmniej 2–3 miesiące. Jeżeli po tym czasie nie dojdzie do przybrania na wadze, warto udać się do specjalisty.

Jak przybrać na wadze i co jeść?

Często słyszymy, że jedzenie fast foodów i słodyczy powoduje tycie. Jednak w przypadku osób, które chcą przytyć, nie jest to dobry i skuteczny sposób, a już na pewno nie zdrowy. Aby przybrać na wadze, mężczyzna powinien włączyć do diety produkty zbożowe, owoce i warzywa oraz tłuste ryby. Zwiększenie masy i wagi w odpowiedni i trwały sposób zagwarantują jedynie zdrowe kalorie z tego typu artykułów spożywczych.
Aby szybko przybrać na wadze, dobrze jest też spożywać posiłki, które zaostrzają apetyt. Mogą to być również przekąski, które zastąpią słodycze. Warto wybierać więc takie produkty jak suszone owoce, migdały, ale też mleczne koktajle i napoje. W diecie dla mężczyzn, która będzie odpowiedzią na problem, jak przybrać na wadze, należy uwzględnić zapotrzebowanie 40 kcal na każdy kilogram masy ciała. Należy zrezygnować z napojów gazowanych, które nie dostarczają wartości odżywczych, na rzecz wody niegazowanej lub soków, najlepiej ekologicznych lub świeżo wyciskanych.
Trzeba też pamiętać o regularnych posiłkach. Nie należy ich spożywać rzadziej niż co trzy godziny. Pomiędzy głównymi posiłkami świetnie sprawdzą się koktajle odżywcze z owoców i warzyw lub z dodatkiem białka.

Codzienne nawyki – jak zdrowo przybrać na wadze?

W działaniach będących odpowiedzią na pytanie, jak zdrowo przybrać na wadze, jest również przestrzeganie kilku zasad i wypracowanie korzystnych dla organizmu nawyków. Dobrze jest zrezygnować z papierosów i picia kawy, która przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt. Przed spożyciem danego posiłku dobrą praktyką jest również wypijanie połowy szklanki soku warzywnego lub owocowego. Pomoże to zwiększyć i wyostrzyć apetyt. Zwykłą herbatę lub kawę warto zastąpić melisą spowalniającą metabolizm.
Warto pamiętać również o proporcjach w diecie podczas komponowania składników codziennych posiłków. Białka powinny stanowić 55% diety, tłuszcze – 30%, a węglowodany – 15%. Szczególną uwagę należy zwrócić na spożywanie odpowiedniej ilości witamin oraz soli mineralnych, które mają istotny wpływ na przyswajanie przez organizm substancji odżywczych z poszczególnych produktów pokarmowych.
Bardzo ważne dla osób, które zastanawiają się, jak szybko przybrać na wadze, jest też włączenie do diety kasz oraz makaronów. Zawierają one sporo kalorii i ulegną stosunkowo szybkiemu strawieniu, więc powinny być obowiązkowym elementem codziennej diety.

Jak szybko przybrać na wadze – ćwiczyć czy nie?

Aktywność fizyczna jest potrzebna wszystkim, niezależnie od tego, czy chcą schudnąć, czy zastanawiają się, jak przybrać na wadze. Jednak w drugim przypadku warto skupić się na takich ćwiczeniach jak przysiady, deska, pompki czy wypady z wyskokiem. Działania te pozwolą zwiększyć masę mięśniową, co zwiększy też wagę.
Dobrą decyzją będzie również udanie się na siłownię i skorzystanie z porady trenera, który zaproponuje odpowiedni rodzaj regularnego treningu, aby przytyć.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!