Data publikacji:

Jak się ubrać na ślub cywilny jako gość?

Ślub, zarówno kościelny, jak i cywilny, to elegancka uroczystość, której powaga powinna być podkreślona odpowiednim strojem. Nie wiesz, jak się ubrać? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki. Przeczytaj, jak się ubrać na ślub cywilny jako gość.

Polecamy: Rodzaje garniturów

jak się ubrać na ślub cywilny jako gość

Jak się ubrać na ślub cywilny jako gość? Zasady dla kobiet

Ślub cywilny jest nieco mniej uroczysty niż ślub kościelny, co warto wziąć pod uwagę, przygotowując sobie odpowiedni strój. Najbardziej wskazane są przede wszystkim sukienki bardzo proste, dość skromne – choćby z uwagi na fakt, że taką może mieć i panna młoda, a przecież nikt nie chce jej tego dnia „przysłonić”.

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na ślub cywilny, a jesteś kobietą, to najlepszym wyborem będzie klasyczna sukienka koktajlowa. Powinna być długości przed kolano, do kolan albo za kolano i mieć raczej stonowany kolor.

Jak się ubrać na ślub cywilny – ważne zasady

Aby dobrze prezentować się na ślubie cywilnym, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Co jest szczególnie istotne?

Nie zakładaj sukni wieczorowej

Jeśli założysz suknię wieczorową, możesz przyćmić pannę młodą. Pamiętaj, ślub cywilny i kolacja nie są tak uroczyste jak ślub w kościele i wesele.

Nie zakładaj bieli, raczej unikaj czerni

Biel jest zarezerwowana dla panny młodej, niezależnie od tego, jakiego rodzaju ślub bierze. Jeśli masz możliwość, zrezygnuj również z czarnej kreacji, ponieważ ten kolor kojarzy się z ceremonią pogrzebową.

Unikaj połysku

Cekiny, wielkie kokardy, złoto czy srebro – wszystko to nie pasuje do eleganckiego, ale i stonowanego ślubu cywilnego. Postaw raczej na pastele, eleganckie granaty czy niezwykle modne odcienie zielonego.

Pamiętaj o umiarkowanym makijażu

Mocny, wieczorowy makijaż nie współgra ze ślubem cywilnym. Staraj się wyglądać bardziej delikatnie i naturalnie.

Jak się ubrać na ślub cywilny jako gość – trendy

A może pytając, jak się ubrać na ślub cywilny, masz na myśli nie tyle ogólne zasady, co obowiązujące trendy? Jeśli tak, to wiedz, że na czasie są obecnie:

Kreacje tiulowe

Lekko rozkloszowany, tiulowy dół sukienki będzie wyglądał delikatnie i kobieco, a zarazem elegancko. Bardzo na czasie są obecnie kreacje z asymetrycznym dołem oraz z tiulowymi falbankami.

Asymetria

Świetnie będziesz prezentowała się we wszelkiego rodzaju asymetrycznych sukienkach, które podkreślą ładną figurę. Pamiętaj, że im więcej asymetrii, tym mniej biżuterii.

Przezroczystości

Wciąż modne są wszelkiego typu przezroczystości. Oczywiście nie chodzi o takie sukienki, które będą uwidaczniały bieliznę, a raczej o delikatne rękawki czy wykończenie dołu sukienki.

Jak się ubrać na ślub cywilny – zasady dla mężczyzn

Jeśli chodzi o mężczyzn, zasady są bardzo proste – ubierz się elegancko, czyli w garnitur. Może on być w kolorze szarym, granatowym albo po prostu czarnym. Do tego obowiązkowo musisz założyć eleganckie półbuty oraz elegancką koszulę z długim rękawem.

Jeżeli jednak masz ochotę na nieco luźniejszy strój, to możesz porzucić garnitur na rzecz dobrze skrojonych, eleganckich spodni oraz marynarki, które nie stanowią kompletu. Aby nieco się wyróżnić, możesz postawić na nietuzinkową marynarkę, np. w stylową kratę.

Jak się ubrać na ślub cywilny jako świadek?

Jeśli będziesz świadkową, to śmiało możesz stosować się do wszystkich wyżej wymienionych zasad – ma być elegancko, z podkreśleniem sylwetki, ale i z pewnym umiarem.

Jeśli z kolei będziesz świadkiem, to zdecyduj się raczej na klasyczny garnitur w kolorze szarym, granatowym lub po prostu czarnym.

Autor: Robert Wojtaś