Data publikacji:

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Kupując zegarek z metalową lub ceramiczną bransoletą, warto zmierzyć obwód nadgarstka. Większość sklepów dopasuje długość bransolety w cenie czasomierza. Co jednak zrobić, gdy zakupiony lub otrzymany zegarek jest zbyt luźny? Jak się okazuje, zmniejszenie bransolety nie przysparza dużo problemu i nie musisz udawać się z tym do zegarmistrza. Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Skracanie bransolety w zegarku – od czego zacząć?

Metalowa lub ceramiczna bransoleta do zegarka składa się z ogniw połączonych pinami. Podobnie jak np. w łańcuchu rowerowym, aby ją skrócić, należy wybić piny i usunąć odpowiednią liczbę ogniw. Cała procedura jest bardzo prosta, jednak wymaga precyzji. Jeśli nie zachowasz ostrożności, możesz uszkodzić drogocenny zegarek. W przypadku drogich lub unikatowych modeli, warto więc powierzyć to zadanie specjaliście, który zrobi to za kilkanaście złotych.

Sprawdź także jaki zegarek męski wybrać.

Jak skrócić bransoletę samodzielnie? W pierwszej kolejności zlokalizuj piny łączące ogniwa. Te, które służą do regulacji długości bransolety, oznaczone są strzałką wskazującą kierunek wybijania. Aby wybić pin, użyj pineski, drucika lub innego wąskiego przedmiotu. Najlepiej sprawdzi się profesjonalny wybijak zegarmistrzowski. Ogniwa łączone na śruby będą wymagać precyzyjnych wkrętaków.

Większość teleskopów poddaje się stosunkowo łatwo i wystarczy je wypchać, a następnie wyciągnąć pęsetą lub kombinerkami. W bardziej masywnych bransoletach konieczne może okazać się wybijanie pinu. Aby to zrobić, ułóż bransoletę na krawędzi stołu i delikatnie uderz wybijak niewielkim młoteczkiem lub płaskim przedmiotem.

Po wyjęciu odpowiedniej ilości ogniw przymierz zegarek. Aby zapięcie ułożyło się równomiernie, konieczne jest symetryczne usuwanie ogniw, na obu częściach bransolety. Jeśli długość bransolety jest odpowiednia, zamontuj ogniwo z klipsem bransolety. Do połączenia użyj wyjętej wcześniej szpilki, umiejscawiając ją równo w ogniwach. Zazwyczaj da się to zrobić palcami, choć może być konieczne dopchnięcie pinu twardszym przedmiotem.

Skrócenie bransolety typu mesh

Jeszcze prostsze jest dostosowanie bransolety typu mesh, składającej się z drobnych oczek przypominających siatkę. W tym przypadku nie przycina się ani nie skraca samej bransolety, a punkt mocowania. Odbezpiecz klips mocujący zapięcie na bransolecie i dostosuj jego pozycję do własnych potrzeb, przesuwając go wzdłuż bransolety. Na koniec zaciśnij zatrzask i ponownie sprawdź rozmiar zegarka.

Czy można zmienić bransoletę na pasek?

Zamiana bransolety na skórzany pasek jest nie tylko możliwa, ale i bardzo często wykorzystywana do odmiany charakteru zegarka. Skórzany pasek jest bardziej formalny i lepiej pasuje do eleganckich, wizytowych strojów. Zastępując metalową bransoletę skórzanym paskiem w kolorze butów i paska od spodni, zyskasz idealny czasomierz do garnituru. Nylonowy pasek NATO może być natomiast świetnym rozwiązaniem latem, gdy masywna i mocno nagrzewająca się na słońcu bransoleta sprawiałaby dyskomfort.
Aby wyjąć bransoletę z koperty przyda się płaski przedmiot, np. precyzyjny wkrętak płaski, scyzoryk lub specjalne narzędzie zegarmistrzowskie do wymiany pasków. Elementem mocującym bransoletę jest teleskop, więc by ją wyjąć, należy podważyć teleskop do środka. Zacznij od jednej strony i delikatnie unieś krawędź bransolety. Nie wyjmuj jej jednak na siłę – możesz złamać lub wygiąć teleskop. Zamiast tego, podważ drugą część teleskopu, a uwolnisz bransoletę bez oporu. Tę samą czynność przeprowadź z drugą częścią bransolety.