Data modyfikacji:

Jeansy i marynarka - jak je łączyć?

Jeansy to bez wątpienia najpopularniejsze spodnie naszych czasów – zakładamy je praktycznie do wszystkiego i na każdą okazję. Czy jeansy i marynarka to jednak dobre połączenie?

Moda nieustannie się zmienia i ewoluuje, stąd też obecnie nikogo nie dziwią połączenia, które niegdyś spędzałyby projektantom sen z powiek. Choć spodnie dżinsowe przeznaczone są zdecydowanie na nieformalne okazje, to w połączeniu z marynarką mogą stworzyć stylowy i elegancki look. Jeansy i marynarka to zestaw odpowiedni na wyjście z przyjaciółmi, na spacer bądź na obiad do restauracji.

Odpowiednia marynarka do spodni jeansowych

O wizualnym powodzeniu takiego połączenia decyduje przede wszystkim odpowiednia marynarka – niedopuszczalnym błędem jest „pożyczanie” marynarki od garnituru. Spodnie z dżinsu nie należą do ubioru formalnego, zatem marynarka również powinna być nieformalna, aby cały zestaw był spójny.

Taką „sportową” marynarkę wyróżnia przede wszystkim odpowiedni rodzaj materiału, np. tweed, sztruks, bawełna czy wełna. Równie istotny jest kolor. Granat i grafik odpowiedni jest zarówno dla zestawu oficjalnego, jak i bardziej casualowego, natomiast zupełnie nieformalne są marynarki w bardziej wyrazistych barwach – czerwone, zielone czy brązowe.

Czynnikiem obniżającym oficjalność marynarki są także zdobienia, np. łaty na łokciach, kontrastujące guziki, naszyte kieszenie oraz sama długość. Marynarki klasyczne powinny bowiem sięgać co najmniej do połowy pośladków, natomiast te, które sięgają wyżej zaliczane są już do grona tych sportowych i będą doskonale pasować do naszego zestawu jeansy i marynarka.

Jakie spodnie wybrać do marynarki?

Jeansy noszone do marynarki powinny być w klasycznym, ciemnym kolorze, np. granatowe lub niebieskie. Nie powinny posiadać zbyt wielu odznaczających się elementów, np. srebrnych wyszywań czy guzików. W zestawieniu z marynarką najlepiej będą się prezentować spodnie z prostą lub zwężaną nogawką. Zwróćmy uwagę, by jeansy były dopasowane do naszej sylwetki – nie mogą być za luźne ani zbyt długie.

Jaka koszula do jeansów i marynarki?

Nasz casualowy outfit możemy uzupełnić za pomocą zwykłego białego t-shirtu bądź longsleeve’a. W tej roli równie dobrze sprawdzi się także cienki sweter, np. kardigan czy golf. Jeśli zdecydujemy się na koszulę to pamiętajmy, aby była w stylu mniej formalnym, np. w wyrazistym wzorze bądź kolorze oraz z miękkim kołnierzykiem – jednak bezwzględnie należy mieć ją wpuszczoną w spodnie. Również buty powinny stanowić doskonale wyważone połączenie między elegancją a stylem nieoficjalnym.
Tekst: Redakcja Jego-Styl.pl