Data publikacji:

Jaką koszulę do smokingu wybrać? Modowe wskazówki

Smoking to kwintesencja elegancji. Choć kojarzony jest przede wszystkim z wydarzeniami bardzo wysokiej rangi, takimi jak wykwintne bale i bankiety, coraz częściej wybierany jest również na popularne imprezy okolicznościowe, jak np. wesela. Jeśli chcesz go założyć, musisz wiedzieć, z jakimi elementami go łączyć. Dla wielu mężczyzn wyzwaniem jest dobór właściwej koszuli do smokingu.

Historia współcześnie znanego smokingu sięga początków XX wieku, kiedy został on spopularyzowany przez brytyjską rodzinę królewską. Nic więc dziwnego, że od dekad smoking kojarzy się z luksusem, prestiżem i klasą. Dziś wielu mężczyzn chce pozwolić sobie na ten wyjątkowy zestaw podczas ważnych biznesowych gali, uroczystych bankietów, ale także na weselach czy balach sylwestrowych.

Warto pamiętać, że dobrze skrojony smoking doda klasy każdemu mężczyźnie. Wiedz jednak, że nie pozwala on na żadne modowe kompromisy. Jeśli chodzi o smoking, zasady dress code’u są jasno określone od wielu lat. Dotyczy to m.in. doboru obuwia, muchy oraz oczywiście koszuli smokingowej.

Jaka koszula do smokingu?

Jeśli przeszło ci przez myśl, aby do smokingu założyć białą garniturową koszulę, jak najszybciej o tym zapomnij. To poważna modowa wpadka, której z całą pewnością nie chciałbyś zaliczyć. W tym przypadku liczy się tylko jedno rozwiązanie: dobra koszula smokingowa.

Jak wygląda koszula do smokingu? Rozpoznasz ją po braku fabrycznie przyszytych guzików. Nieliczne modele (głównie szyte na miarę) mogą posiadać nie więcej niż 2-3 guziki. Na przedzie koszuli smokingowej można zauważyć plisy ułożone pionowo. Zaokrąglone mankiety należy zapinać na spinki. Podobnie jak koszula garniturowa, koszula smokingowa ma wykładany kołnierzyk.

Koszule do smokingu – zwracaj uwagę na jakość

Poszukując koszuli smokingowej, powinieneś bacznie przyglądać się materiałom, z których wykonane są poszczególne modele. To właśnie one stanowią o jakości koszuli oraz o tym, czy posłuży ci przez długi czas. Odpowiedni materiał to również gwarancja, że koszula smokingowa będzie „nosiła się” wygodnie.

Najlepsze koszule do smokingu wykonane są z materiałów takich, jak wysokogatunkowa bawełna, batyst lub popelina. Na uwagę zasługują również modele wykonane z woalu. Takie tkaniny są miłe w dotyku, prezentują się bardzo elegancko i cechują się przewiewnością.

Jaki kolor koszuli smokingowej wybrać?

I w tym wypadku prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna. Koszula do smokingu musi być śnieżnobiała – żadna inna nie zapewni ci klasycznego i wytwornego rezultatu. Choć moda lubi eksperymenty, niektóre jej elementy – w tym smoking – najlepiej prezentują się w odgórnie ustalonych wersjach.

Jak modnie nosić smoking? Tych błędów unikaj

Gdy już wiesz, jaka koszula do smokingu będzie najlepszym wyborem, warto przypomnieć sobie o kilku zasadach stylowego noszenia smokingu. Unikaj poniższych wpadek, a zrobisz świetne wrażenie.

  • Do smokingu zakładaj tylko i wyłącznie koszulę smokingową. Nie zamieniaj jej na koszulę do garnituru lub fraka. Osoby, które znają się na modzie, szybko dostrzegą ten błąd.
  • Mankiety koszuli smokingowej powinny być zapięte spinkami, nigdy na guziki.
  • Do smokingu zawsze zakładaj muchę, koniecznie w kolorze czarnym.
  • Kusi cię, by zaszaleć z kolorami? Zrób to przy innej okazji, zakładając np. garnitur w stylu casual. Sposób na modne noszenie smokingu jest tylko i wyłącznie jeden: maksimum klasyki.
  • Chcesz wyglądać niczym James Bond? Pamiętaj o dobrych butach – koniecznie czarnych z lakierowanej skóry. Dopuszczalne modele to oksfordy i eskarpiny.

Autorka: Joanna Stanuch