W przypadku mężczyzn pomiędzy 15. a 30. rokiem życia hormony pobudzają gruczoły łojowe w skórze. W konsekwencji na twarzy pojawiają się trudne do usunięcia bolesne guzki, których rozdrapywanie powoduje ich rozprzestrzenianie się. Aby im zapobiec, konieczne jest stosowanie kosmetyków neutralizujących i przyspieszających gojenie się. Problem uwidacznia się u panów posiadających tłustą cerę. Warto zatem podjąć działanie, które zmierza do ograniczenia bakterii. Gdy na twarzy skóra ulega podrażnieniu, bakterie do niej wnikają, powodując zakażenie objawiające się kaskadą wyprysków.
Aby poradzić sobie z problemem, którym są krostki, należy zrezygnować z preparatów zawierających mydło. Może się to wydawać dziwne, gdyż większość panów właśnie ten kosmetyk stosuje w codziennej pielęgnacji. Faktem jednak jest, że mydło silnie podrażnia, a dodatkowo skłania skórę do produkcji sebum. W konsekwencji stan tłustej cery ulega pogorszeniu. Warto zacząć stosować piankę do golenia, która jest oparta na delikatnych składnikach myjących. Dobrze, jeśli ma w składzie również środki zmiękczające, jak na przykład gliceryna. Takie substancje ułatwiają maszynce ślizganie się po mokrej skórze, co minimalizuje możliwość wystąpienia krost. Warto zwracać uwagę także na obecność potasu, który ograniczy krwawienie podczas zacięcia się maszynką. Niezastąpione będą kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy zawierające kwas salicylowy. Dzięki nim można ograniczyć ilość wyprysków, gdyż kwas ma silne działanie wysuszające.
Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie wypryskom na twarzy jest stosowanie odpowiedniej techniki golenia. Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić, jest zmiękczenie zarostu. Ponadto skóra musi być odpowiednio napięta, aby uniknąć zacięcia się. Najlepiej delikatnie podtrzymać ją palcami. Warto zaznaczyć, że ostrze powinno przesuwać się z góry do dołu, nie na odwrót. Wówczas prawdopodobieństwo zacięcia się zostaje zminimalizowane. Równie istotna jest siła dociśnięcia, którą należy dostosować do gęstości włosa. Golenie powinno następować zawsze w kierunku wzrostu włosów. Zanim więc twarz zostanie pokryta pianką, konieczne jest upewnienie się odnośnie do kierunku włosa.
Częstym błędem powielanym przez mężczyzn jest zapominanie o odpowiednim przygotowaniu skóry do golenia, w szczególności jej zmiękczenia. Golenie suchej skóry może zaszkodzić cerze i narazić ją na działanie bakterii. Panowie powinni również regularnie wykonywać peeling, aby zniwelować martwy naskórek. Nie można także wielokrotnie wykorzystywać jednej maszynki. Tępe ostrze prowadzi do zatarć, które później trudno zamaskować.
Za każdym razem skórę po goleniu należy przemywać zimną wodą. Pozwala ona na zamknięcie porów oraz ograniczenie wrastających się włosków. Aby trwale pozbyć się krostek po goleniu, należy wdrożyć dwa rozwiązania – krótkoterminowe oraz długoterminowe. Rozwiązanie na krótką metę pozwoli doraźnie pozbyć się krostek i sprawi, że znikną one, a skóra będzie gładka. Rozwiązanie długoterminowe zaś pozwoli na trwałe pozbycie się wyprysków i podtrzymanie dobrej kondycji skóry na twarzy.
Aby pozbyć się bolesnych zatarć, należy przede wszystkim wymienić maszynkę na nową. Warto kupować maszynki wyposażone w trzy ostrza zamiast dwóch. Są dużo skuteczniejsze i rzadziej generują zatarcia. Po drugie, należy stosować kosmetyki blokujące krostki przed dalszym rozprzestrzenianiem się. Dopóki nie znikną one, warto wstrzymać się z goleniem. W dłuższej perspektywie konieczne będzie opracowanie własnego planu pielęgnacyjnego, który uwzględnia rodzaj cery i jej skłonności. Kluczową kwestią jest regularna wymiana przyrządów do golenia.
Krostki po goleniu najlepiej smarować żelem łagodzącym. Musi on być jednak oparty na składnikach naturalnych. Dobrym rozwiązaniem zatem będzie wdrożenie żelu z aloesu. Jest on bardzo delikatny, a przy tym niweluje podrażnienia. W przypadku nawracających dolegliwości warto wykorzystać maść z hydrokortyzonem. Jest ona dostępna w większości aptek. Aby zatrzymać rozwój bakterii, warto przetrzeć twarz wacikiem nasączonym octem jabłkowym. W wyjątkowych przypadkach można ratować się kostkami lodu, które zostaną wcześniej zawinięte w formę opatrunku.
Golenie się może być uznane za podstawową czynność, która nie wymaga zaawansowanej wiedzy. Prawdą jednak jest, że opanowanie techniki usuwania włosów bez bolesnych podrażnień jest sztuką, która wymaga cierpliwości i wprawy. Warto zadbać o swój indywidualny plan pielęgnacyjny, który pozwoli na uniknięcie bolesnych podrażnień. Umożliwi to na zachowanie zdrowej skóry twarzy, która będzie pozbawiona nieestetycznych wyprysków.