Data modyfikacji:

Męska kurtka Softshell. Czym jest i jaką wybrać?

Jeszcze do niedawna wiele osób mogło o nich nie słyszeć, jednak dziś znajdziesz je w każdym sklepie sportowym. Coraz częściej pojawiają się także w zwykłych sklepach odzieżowych i reklamowane są jako alternatywa dla kurtki „wiatrówki”. Czym są softshelle, jak z nich korzystać oraz jak wybrać te najwygodniejsze?

Softshell vs hardshell

Wśród odzieży turystycznej jeszcze do niedawna królowały głównie kurtki przeciwdeszczowe. Zapewniają ochronę zarówno przed wiatrem i deszczem, więc świetnie sprawdzają się np. na górskich szlakach, gdzie pogoda może zmienić się w ciągu kwadransa o 180 stopni. Choć w teorii wykonanie kurtki przeciwdeszczowej jest proste, zapewnienie komfortu termicznego wymaga skomplikowanej technologii. Nie wystarczy bowiem wykonać kurtki z nieprzemakalnego materiału, np. folii. Taka kurtka, owszem, nie przepuszczałaby kropel deszczu, jednak wzmagałaby kondensację pary wodnej. Koniec końców, wewnętrzne warstwy ubrania i tak byłyby mokre — od potu.

Dobrej jakości kurtki przeciwdeszczowe wymagają więc specjalnej konstrukcji z membraną. Ma ona mikroskopijne otwory, które zatrzymują wodę, jednak są na tyle duże, by swobodnie wypuszczać nadmiar pary wodnej wydzielonej przez ciało. Taką konstrukcję nazywamy hardshellem. Czym więc jest softshell?

Softshell to kurtka, której zadaniem jest zapewnić komfort termiczny oraz ochronę przed wiatrem. Jak się okazuje, to właśnie zimny wiatr jest główną przeszkodą podczas aktywności na świeżym powietrzu. Choć softshell może sprostać drobnej mżawce, nie jest wodoodporny. W zamian za to, oferuje znacznie lepszą oddychalność, co zapewnia wygodę w czasie biegania, spaceru czy górskiego trekkingu.

Jak zbudowany jest softshell?

Klasyczny softshell męski wykonany jest z dwóch warstw materiału o różnej roli. Wewnętrzna warstwa wykonana z flisu polarowego ma zapewnić komfort termiczny. Jest miękka i przyjemna w dotyku, więc nie powoduje otarć nawet w czasie długiej pieszej wycieczki. Druga warstwa jest znacznie gładsza i tkana gęściej, bowiem musi zapewnić ochronę przed wiatrem. Oprócz tego przechwytuje ona wilgoć z wewnętrznej warstwy i oddaje ją do otoczenia. Droższe softshelle mają także dodatkowe membrany wiatroszczelne, z których najpopularniejszą jest membrana Windstopper. W niektórych softshellach znajdziesz także powłoki zaimpregnowane przed deszczem lub membrany wodoszczelne. Nie gwarantują one jednak tak dużej wodoodporności co kurtki hardshell, więc są swego rodzaju kompromisem pomiędzy oddychalnością a ochroną przed deszczem.

Przeczytaj również: Kurtka na wiosnę - który model wybrać?

Skąd taka popularność softshelli?

Największą zaletą lekkich kurtek przeciwwietrznych jest ich cena. Dobrej jakości softshell męski jest dużo tańszy niż kurtka przeciwdeszczowa z membraną. Jednocześnie jest bardziej użyteczny, gdyż podczas spacerów lub aktywności fizycznych na świeżym powietrzu dużo częściej spotkasz się z zimnym wiatrem niż deszczem. Wygodny softshell kupisz już za kilkadziesiąt złotych, więc skorzystasz z niego na co dzień, np. podczas spacerów z psem, wypadów nad jezioro czy w czasie joggingu. Pamiętaj jednak, że wybierając się w góry musisz zadbać o dodatkową warstwę przeciwdeszczową. Może to być cienka kurtka turystyczna lub przecideszczowe poncho. Obie propozycje po złożeniu zajmują bardzo niewiele miejsca, a w razie deszczu uchronią cię przed przemoknięciem.

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem outdooru, softshell z pewnością znajdzie u ciebie zastosowanie. Ta turystyczna kurtka okazuje się na wskroś uniwersalna, co zauważysz już po kilku dniach użytkowania.

Autor: Szymon Sonik