Data publikacji:

Czapka maciejówka: propozycje stylizacji

Maciejówka to elegancka czapka składająca się z główki z sukna oraz krótkiego daszka. Kiedyś noszono ją na wsiach, potem była oficjalnym elementem stroju żołnierzy Legionów Polskich, a dziś wraca do modowych trendów. Jak nosić czapkę maciejówkę? Sprawdź w artykule!
czapka maciejówka

Przeczytaj również: Koszule Paisley. Co to za wzór?

Czapka maciejówka – czym się wyróżnia?

Pamiętasz modne kilkanaście lat temu kaszkiety i beatlesówki, które lubił nosić John Lennon? W tym sezonie jednym z gorętszych trendów są czapki maciejówki – nakrycia głowy bardzo podobne do wymienionych wcześniej fasonów. Nie są one jednak nowością. Maciejówka była niezwykle popularna w XIX wieku na wsiach, natomiast w Polsce nosili ją wojskowi podczas I wojny światowej.

Czapka maciejówka zbudowana jest z miękkiej główki przypominającej nieco beret oraz z krótkiego daszka. Zwykle utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Może być szara, brązowa, granatowa czy też czarna. Zdobi ją często charakterystyczny cienki pasek z klamrą, rzemyk lub sznur umieszczony zaraz nad daszkiem.

Czapka maciejówka – trochę historii

Czapka maciejówka w XIX wieku była popularnym nakryciem głowy wśród chłopów na wsiach. Prawdopodobnie powstała ona na skutek inspiracji angielskimi kaszkietami, gdyż jest do nich zbliżona krojem i wyglądem. Pod koniec XIX oraz na początku XX wieku nosili ją proletariusze i rewolucjoniści. Ogromną popularność zdobyła jednak trochę później, bo w czasach I wojny światowej.
Maciejówkę nosił marszałek Józef Piłsudski, co zostało udokumentowane na wielu obrazach. Później zaczęli ją nosić wojskowi, a wreszcie stała się oficjalnym elementem stroju żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. W tej wersji oczywiście maciejówkę przyozdabiano orłem lub innym charakterystycznym motywem.

Nakrycia głowy bardzo podobne do maciejówki były popularne w XX wieku również w innych krajach. Czapkę taką nosił często John Lennon, stąd też wzięła się nazwa beatlesówka. Inne nazwy podobnych nakryć głowy to bretonka czy też bosmanka.

Czapka maciejówka – materiał wykonania

Czapki maciejówki wykonuje się zwykle z materiałów najwyższej jakości. Denko (główkę) szyje się z miękkiego sukna, co czyni czapkę niezwykle wygodną. Może to być wełna, bawełna czy też len. Obecnie czasem wykorzystuje się również ekoskórę lub skórę naturalną.

Sztywny daszek maciejówki może być pokryty skórą, zamszem, filcem, wełną czy też innym suknem. Charakterystyczny pasek z klamrą szyje się zwykle ze skóry lub ekoskóry. Może on być zastąpiony np. rzemykiem albo grubym sznurem.

Maciejówki w wersji jesiennej lub zimowej mogą być wyposażone także w podszewkę, która dodatkowo ogrzewa głowę w chłodne dni. Wiosenne i letnie modele są zwykle uszyte z cieńszego materiału, dzięki czemu w czapce nie jest zbyt gorąco.

Czapka maciejówka – jak ją nosić? Stylizacje

Jak nosić czapkę maciejówkę? Opcji jest wiele. Klasyczną propozycją jest zestawienie jej z koszulą i eleganckimi spodniami od garnituru. Jeśli chcesz prezentować się bardziej retro, zamiast paska załóż do spodni szelki w oldschoolowym klimacie. Maciejówka wspaniale będzie komponować się również z szykownym wełnianym garniturem. To doskonała propozycja stylizacji na ważne uroczystości i wydarzenia biznesowe, które odbywają się zimą.
Czapkę maciejówkę można nosić również na co dzień. Załóż ją do dżinsów i koszuli, a będziesz prezentować się modnie i niebanalnie. Nakrycie głowy świetnie będzie komponować się także ze sztruksami, a jesienią i zimą – z ciepłymi swetrami oraz długim wełnianym płaszczem. Wypróbuj różne opcje i zdecyduj, z czym najbardziej lubisz łączyć czapkę maciejówkę.
Autorka: Olga Wacholc