Data publikacji:

Koszule Paisley. Co to za wzór?

Spotkałeś się kiedyś z określeniem „wzór paisley”, ale nie wiesz, co oznacza? Nic straconego – w tym artykule dowiesz się wszystkiego, na temat paisley.


Paisley – co to jest?

Co to jest wzór paisley? Paisley jest znane na całym świecie jako nazwa wzoru w kształcie łzy lub kijanki. Ten motyw od wieków używany jest do ozdobienia niemal wszystkiego: obić mebli, dywanów, zasłon, ubrań, dodatków i projektów haute couture. Wielu osobom ten wzór kojarzy się jednoznacznie – paisley Szkocja. Jednak paisley nie pochodzi z tego urokliwego regionu.

Pierwsze wykorzystanie wzoru charakterystycznej łezki miało miejsce ponad 2000 lat temu w kulturach indoeuropejskich. W Indiach motyw ten rozwijał się w wielu formach sztuki, a po raz pierwszy został użyty na szalach w Kaszmirze. W Wielkiej Brytanii wzór ten był najbardziej popularnych w sztuce celtyckiej, która wymarła w Europie pod wpływem Cesarstwa Rzymskiego.

Pod koniec XVIII wieku szale zdobione paisley pattern i sprowadzane z Indii stały się niezwykle popularne wśród brytyjskiego mieszczaństwa. Jednak były słabo dostępne i niezwykle drogie. Dlatego brytyjscy producenci dostosowali wzór do europejskiego klienta i zaczęli je sprzedawać po dużo niższej cenie.

W efekcie szwalnie w Norwich, Paisley i Edynburgu nie nadążały z produkcją. Od tamtego czasu wzór paisley to znany na całym świecie synonim elegancji i dobrego gustu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące tego wzoru:
 
Paisley – co to znaczy? To słowo może się wywodzi się z łaciny i oznacza kościół. Miasto o takiej samej nazwie znajduje się również w Szkocji.

Paisley – jak wymawiać? Zapis fonetyczny poprawnej wymowy to peyz-lee.

Paisley w modzie – dla kogo?

Wzór paisley jest znowu na topie – znajdziesz go na obudowach do telefonu, skarpetkach, koszulach czy nawet kąpielówkach. Ale paisley jest modny nieprzerwanie od dziesięcioleci. W latach 60. XX wieku wzór ten zyskał ogromną popularność, kiedy to zaczęli go nosić hipisi. Dziś wzór paisley to kwintesencja elegancji i mody. Mogą go nosić zarówno mężczyźni, którzy ubierają się elegancko na co dzień, jak i ci, którzy dopiero eksperymentują z klasyczną, męską modą.

Jeśli nie masz w swojej szafie nic ozdobionego wzorem paisley, warto zacząć od akcesoriów. Dodatki to dobry sposób na to, by dodać trochę ekstrawagancji i elegancji do swojej codziennej garderoby. My polecamy krawaty, muszki i poszetki we wzór paisley. Możesz je zakładać zarówno na formalne uroczystości, jak i niezobowiązujące spotkania towarzyskie.

O czym należy pamiętać się dobierając dodatki tego typu do stylizacji? Paisley to niezwykle bogaty i kolorowy wzór – dlatego sięgając po dodatki paisley, reszta outfitu powinna być utrzymana w stonowanej kolorystyce. W przeciwnym razie możesz uzyskać zbyt ekstrawagancki, kolorowy wygląd. Dlatego polecamy stylizację z jasną, gładką koszulą – białą, błękitną, jasnozielozną lub różową. Taki zestaw sprawi, że w każdej sytuacji będziesz wyglądać elegancko i z klasą.
Wśród kobiet dużą popularnością cieszy się sukienka paisley, a mężczyznom polecamy paisley koszula. To idealny wybór dla pewnych siebie facetów, którzy nie boją się eksperymentować z modą. Co założyć do koszuli paisley? Tutaj zasada jest taka sama – im prościej, tym lepiej. Jeśli wybierasz koszulę paisley, postaraj się, aby reszta outfitu była utrzymana w stonowanych kolorach. W takiej stylizacji dobrze sprawdzi się granatowa lub grafitowa marynarka. Możesz do niej dobrać eleganckie spodnie w kant lub dżinsy. Idealnym uzupełnieniem stylizacji będą brązowe skórzane buty lub białe trampki.
Autorka: Patrycja Hendzel