Data publikacji:

Motocykl do miasta - jaki motocykl do jazdy po mieście wybrać?

Jeśli miasto jest dżunglą, to gąszcz roślinności tworzą nie tylko budynki, ale i tkwiące w korkach samochody. Jak się wśród nich przemieszczać? Jednym z najszybszych i najpewniejszych środków transportów w dużym mieście są motocykle, dla których korki nie istnieją. Jaki motocykl do miasta wybrać?

motocykl do miasta

Motocykl do miasta – jakie powinien mieć cechy?

Jaki powinien być miejski motocykl? Z pewnością dynamiczny, wygodny i zwinny. Musi z łatwością pokonywać typowe dla dużych miast przeszkody, czyli wysokie krawężniki, tory tramwajowe czy koleiny. Motocykl do miasta powinien być także lekki i zgrabny, by bez trudu mieścił się w ciasnych korkach oraz wolnych miejscach na parkingu. Jedną z największych zalet motocykla jest wszak łatwość zaparkowania – wystarczy niewielki fragment miejsca parkingowego, chodnika lub innego miejsca, w którym parkowanie nie jest zabronione. Kolejny plus: w większości centrów miast zaparkujesz motocykl za darmo.

Jaki typ motocykla do miasta?

Jazda po dużym mieście to ciągła obserwacja otoczenia. Jako motocyklista musisz panować nie tylko nad własnym pojazdem, ale też przewidywać zachowania innych kierowców – nie chronią cię strefy zgniotu, pasy bezpieczeństwa ani poduszki powietrzne. Dobrym wyborem jest więc motocykl, w którym przyjmiesz wygodną, stosunkowo wysoką pozycję, która zapewni ci dobrą widoczność.

Jednym z najpopularniejszych typów motocyklów do miasta jest tzw. naked. To motocykl uniwersalny lub szosowo-turystyczny bez owiewek, który łączy różne cechy. Jest dynamiczny, lekki, wytrzymały i wygodny. W miejskim gąszczu świetnie sprawdzą się także motocykle klasyczne, np. cafe racery, choppery lub cruisery, pod warunkiem, że pozycja na nich zapewni dobrą kontrolę nad motocyklem.
Jeśli zamierzasz poruszać się motocyklem po gorszych drogach, polnych drogach lub żwirowych szlakach, ciekawą alternatywą może być supermoto lub turystyczne enduro. Nie można zapomnieć także o skuterach, które są wręcz idealne do miasta. Bezstopniowa skrzynia biegów zwolni cię z konieczności zmiany przełożeń a mnogość schowków przyda się chociażby podczas zakupów.

Pojemność motocykla miejskiego

Choć motocykl miejski powinien być dynamiczny, wcale nie musi być bardzo mocny. Wręcz przeciwnie, duża moc oraz pojemność będzie w mieście sporym utrapieniem. Utrzymanie prędkości 50 km/h w sportowym motocyklu bywa nie lada wyzwaniem. Narowisty silnik wymaga ciągłej kontroli i delikatnego obchodzenia się z manetką gazu, a jazda po mieście powinna być przyjemnością. Duża pojemność oznacza także wysokie spalanie, dlatego lekki i oszczędny motocykl do miasta jest zdecydowanie lepszą opcją.

Jaka pojemność do miasta jest najlepsza? Jeśli nie masz wielkich wymagań, wystarczy nawet 125 ccm. Te motocykle nie wymagają dodatkowego prawa jazdy (wystarczy kat. B), więc są doskonałą propozycją na początek. Świetnie sprawdzą się także motocykle o pojemności 250 czy 300 ccm. Przykładowo Honda CB300R z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 286 cm3 i mocy 31,4 KM osiąga 145 km/h. Wystarczy to nie tylko w mieście, ale i w trasie. Najpopularniejsze pojemności w klasie miejskiej to jednak 500-600 ccm. Jednostki te są w dalszym ciągu oszczędne i łatwe w opanowaniu (w zależności od charakterystyki), a przy okazji dają dużo frajdy.

Popularne modele motocyklów do miasta

Honda CB 600 F Hornet

Yamaha MT-07

Suzuki GSF 650 Bandit

Kawasaki ER-6

KTM 125 Duke