Data modyfikacji:

Motocykl do miasta - jaki motocykl do jazdy po mieście wybrać?

Jeśli miasto jest dżunglą, to gąszcz roślinności tworzą nie tylko budynki, ale i tkwiące w korkach samochody. Jak się wśród nich przemieszczać? Jednym z najszybszych i najpewniejszych środków transportów w dużym mieście są motocykle, dla których korki nie istnieją.

Motocykl do miasta to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób chcących skrócić czas stania w miejskich korkach. W szerokiej ofercie motocykli z łatwością znaleźć można takie modele, które świetnie sprawdzą się podczas jazdy po mieście.

Wybór odpowiedniego motocyklu do miasta często jest trudniejszy, niż początkowo może się to wydawać, dlatego osoby, które nie lubią tracić czasu na stanie w miejskich korkach, często zastanawiają się, Jaki motocykl do miasta wybrać?

motocykl do miasta

Motocykl do miasta – jakie powinien mieć cechy?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup motocyklu, który ma służyć jako główny pojazd do poruszania się po miejskich, często wąskich i wymagających uliczkach. Motocykl do miasta, tak jak każdy inny jednoślad tego typu, powinien być przede wszystkim w pełni sprawny pod względem technicznym.

Osoby, które chcą poruszać się po mieście przy użyciu takiego sprzętu, zadają sobie pytanie o to, jJaki powinien być miejski motocykl.? Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie, to można nakreślić kilka wyjątkowo ważnych cech, jakie powinien spełniać motocykl na miasto. Taki sprzęt zZ pewnością powinien być dynamiczny, wygodny i zwinny. Taki motocykl Mmusi z łatwością pokonywać typowe dla dużych miast przeszkody, czyli wysokie krawężniki, tory tramwajowe czy koleiny, o które nie trudno w infrastrukturze dużych i mniejszych miast.

Motocykl do miasta powinien być także lekki i zgrabny, by bez trudu mieścił się w ciasnych korkach oraz wolnych miejscach na parkingu. Jedną z największych zalet motocykla jest wszak łatwość zaparkowania – wystarczy niewielki fragment miejsca parkingowego, chodnika lub innego miejsca, w którym parkowanie nie jest zabronione. Kolejny plus: w większości centrów miast zaparkujesz motocykl za darmo.

Przeczytaj również: Jaki motocykl na początek? Wybieramy pierwszy motocykl

Przeczytaj również: Kamera na motocykl. Jaką wybrać, jak zamontować?

Jaki typ motocykla do miasta?

Jazda po dużym mieście to ciągła obserwacja otoczenia. Jako motocyklista musisz panować nie tylko nad własnym pojazdem, ale też przewidywać zachowania innych kierowców – nie chronią cię strefy zgniotu, pasy bezpieczeństwa ani poduszki powietrzne. Biorąc pod uwagę, że często poruszanie się po mieście zajmuje dużo czasu w ciągu dnia, to warto zdecydować się na taki model motocyklu, który będzie możliwie najwygodniejszy.

Czołowi producenci jednośladów stale wprowadzają na rynek ulepszone i nowoczesne modele maszyn, dlatego z tej szerokiej gamy dostępnych modeli nie jest trudno wybrać ten idealnie dopasowany do własnych potrzeb i preferencji. Wybierając motocykl do miasta, należy kierować się bezpieczeństwem, wygodą oraz aspektami ekonomicznymi. Dobrym wyborem jest więc motocykl, w którym przyjmiesz wygodną, stosunkowo wysoką pozycję, która zapewni ci dobrą widoczność.

Jednym z najpopularniejszych typów motocyklów motocykli do miasta jest tzw. naked. Nie bez powodu nazwa tego typu motocyklau oznacza w języku angielskim nagi. Motocykl typu naked, Tto motocykl uniwersalny lub szosowo-turystyczny bez owiewek osłaniających ramę i silnik oraz bez przedniej szyby., który łączy różne cechy.

Taki sprzęt jJest dynamiczny, lekki, wytrzymały i wygodny. Podczas jazdy na takim motocyklu kierowca przyjmuje wygodną pozycję, którą można określić jako pośrednią między tą przyjmowaną na motocyklu sportowym , a tą, którą przyjmują kierowcy chopperów.

W miejskim gąszczu świetnie sprawdzą się także motocykle klasyczne, np. cafe racery, choppery lub cruisery, pod warunkiem, że pozycja na nich zapewni dobrą kontrolę nad motocyklem. Takie maszyny wyróżniają się swoją konstrukcją, na którą składa się stosunkowo nisko osadzone siedzenia, szeroka kierownica oraz widoczny silnik. To bardzo charakterystyczne maszyny, dlatego ich wybór jako motocyklau do miast z pewnością nie zostanie niezauważony.

Jeśli zamierzasz poruszać się motocyklem po gorszych drogach, polnych drogach lub żwirowych szlakach, ciekawą alternatywą może być supermoto lub turystyczne enduro. Takie sprzęty przygotowane są do wymagających, off-roadowych torów, dlatego jazda po mieście nie powinna stanowić dla nich większego problemu.

Motocykle tego typu cechują się wydajnym silnikiem oraz stosunkowo sztywnym zawieszeniem. Wybierając taki motocykl do jazdy po mieście, warto, sprawdzić, czy dany model jest dopuszczalny do jazdy po drogach publicznych.

Nie można zapomnieć także o skuterach, które są wręcz idealne do miasta. Bezstopniowa skrzynia biegów zwolni cię z konieczności zmiany przełożeń, a mnogość schowków przyda się chociażby podczas zakupów. Skutery to jedne z najczęściej wybieranych motocykli przez osoby, które chcą wejść w posiadanie wygodnej maszyny do poruszania się po miejskiej dżungli.

Skuter to stosunkowo mały motocykl, który świetnie sprawdzi się w ciasnych uliczkach i na wąskich parkingach. Skutery wyróżniają się także znacznie mniejszą wagą w porównaniu z innymi jednośladami, dlatego są częstym wyborem jako motocykl do miasta.

Pojemność motocykla miejskiego

Poruszanie się po mieście wymaga nieco cierpliwości oraz umiejętności. Jazda na motocyklemu po mieście może znacznie ułatwić i przyśpieszyć codzienną drogę do pracy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z jednośladu.

Choć motocykl miejski powinien być dynamiczny, wcale nie musi być bardzo mocny. Wręcz przeciwnie, duża moc oraz pojemność będzie będą w mieście sporym utrapieniem. Utrzymanie prędkości 50 km/h w sportowym motocyklu bywa nie lada wyzwaniem, dlatego mozolne poruszanie się w miejskich korkach z taką maszyną może nie być komfortowe.

Narowisty silnik wymaga ciągłej kontroli i delikatnego obchodzenia się z manetką gazu, a jazda po mieście powinna być przyjemnością. Duża pojemność oznacza także wysokie spalanie, dlatego lekki i oszczędny motocykl do miasta jest zdecydowanie lepszą opcją.

Jaka pojemność do miasta jest najlepsza? Jeśli nie masz wielkich wymagań, wystarczy nawet 125 cccm. Te motocykle nie wymagają dodatkowego prawa jazdy (wystarczy kat. B), więc są doskonałą propozycją na początek.

Świetnie sprawdzą się także motocykle o pojemności 250 czy 300 ccm. Przykładowo Honda CB300R z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 286 cmcm33 i mocy 31,4 KM osiąga 145 km/h. Wystarczy to nie tylko w mieście, ale i w trasie. Najpopularniejsze pojemności w klasie miejskiej to jednak 500–-600 ccm. Jednostki te są w dalszym ciągu oszczędne i łatwe w opanowaniu (w zależności od charakterystyki), a przy okazji dają dużo frajdy.

Jaki motocykl do miasta? Popularne modele motocyklów motocykli do miasta

Wybór dobrego motocyklu do miasta jest często trudną do podjęcia decyzją, ponieważ na rynku znaleźć można wiele różnych jednośladów, które świetnie sprawdzają się w takich warunkach. Aby ułatwić sobie wybór jednego z nich, warto zwrócić uwagę na listę najchętniej wybieranych motocykli miejskich:

  • KTM 690 Duke,
  • BMW R 18 Transcontinental,
  • Husqvarna Norden 901,
  • Kawasaki Z650RS. 

Honda CB 600 F Hornet

Yamaha MT-07

Suzuki GSF 650 Bandit

Kawasaki ER-6

KTM 125 Duke

Autor: Szymon Sonik