Data publikacji:

Najlepsze marki zegarków

Gdy mowa o najlepszych markach zegarków, do głowy od razu przychodzą te najbardziej prestiżowe – Patek Phillippe, Breguet, Blancpain czy Zenith. Nawet Rolex wypada przy nich jak ubogi krewny. W poniższym zestawieniu przedstawimy jednak dużo bardziej przystępne marki zegarków, które wyróżniają się dobrym stosunkiem jakości do ceny. To ważne, jeśli chcesz kupić klasyczny, stylowy męski czasomierz.

Polecamy: Smartwatch - ranking

marki zegarków

Najlepsze marki zegarków szwajcarskich

Szwajcarski zegarek to synonim precyzji i niezawodności. Nie budzi więc zdziwienia fakt, że wśród najlepszych marek zegarków znajduje się wiele tych pochodzących ze Szwajcarii. Oprócz najbardziej rozpoznawalnego Rolexa, warto wyróżnić także inne prestiżowe marki.

Produkty Swiss Made są chętnie kupowane przez miłośników zegarków i uchodzą za dobrą inwestycję. Jakie szwajcarskie marki zegarków należą do najpopularniejszych? Wyróżnić trzeba takie firmy jak Adriatica, Atlantic, Roamer, Doxa czy luksusowy Zenith.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie szwajcarskie zegarki produkowane są w Szwajcarii. Niektórzy producenci próbują jedynie podszyć się pod legendę i wykupują upadłe marki, by produkować pod ich szyldem swoje konstrukcje. Sygnaturę Swiss Made otrzymują jedynie te zegarki, które:

  • mają mechanizm wyprodukowany w Szwajcarii,
  • zostały w całości złożone w Szwajcarii,
  • końcowa kontrola producenta została wykonana w Szwajcarii,
  • minimum 60% kosztów produkcji wygenerowano na terenie Szwajcarii.

Japońskie marki zegarków – jakim warto się przyjrzeć?

Wśród zegarków mechanicznych do 1000 złotych prym wiodą firmy japońskie. Japońskie czasomierze są nieco tańsze od szwajcarskich, co nie znaczy, że ustępują im jakością. Niektóre z marek wyrobiły sobie ogromną renomę na całym świecie i stanowią ciekawą alternatywę dla popularnych „szwajcarów”. Najbardziej rozpoznawalnym brandem pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni jest oczywiście Casio.

Producent ten produkuje zarówno bardzo tanie zegarki kwarcowe (ok. 100 zł), jak i luksusowe zegarki automatyczne z wyższych serii. W asortymencie japońskiego potentata znajdziemy także niezwykle popularne zegarki G-Shock, które wyróżniają się dużą odpornością oraz bezkompromisowym wyglądem.

Do Wielkiej Japońskiej Czwórki należą też takie marki jak Citizen, Seiko i Orient. Firmy te bez kompleksów konkurują na światowym rynku z przedsiębiorstwami szwajcarskimi i zyskały większą renomę od czasomierzy amerykańskich czy rosyjskich.

Najlepsze marki zegarków do 500 złotych

Czy do 500 złotych można kupić ciekawy zegarek męski? Jak najbardziej! W tej kategorii cenowej króluje oczywiście Casio, którego modele zakupisz nawet poniżej 100 złotych. Warto jednak wspomnieć o innych dobrych markach zegarków w niewygórowanej kwocie. Za mniej niż 500 złotych kupisz modele Timexa, Lorusa czy Festiny oraz niedrogie czasomierze Pulsara, Orientu czy Adriatiki.

W większości przypadków będą to modele kwarcowe, które oczywiście nie muszą być złe. Mechanizm kwarcowy nie ma uroku tego mechanicznego, ale gwarantuje wygodę noszenia, precyzję i niezawodność. Jest bezobsługowy i odporny na wstrząsy, więc nie musisz się obawiać uszkodzenia zegarka podczas codziennych czynności.

Najlepsze marki zegarków do 1000 złotych

Najlepsze marki zegarków w nieco wyższej kategorii cenowej to już prawdziwi światowi wyjadacze. W dalszym ciągu dominują firmy japońskie, aczkolwiek możesz także wybrać zegarki rosyjskie, niemieckie a nawet budżetowe modele szwajcarskie. Szczególnie ciekawą opcją są sportowe zegarki Seiko z serii 5 oraz czasomierze Citizen z serii Eco-Drive. Do 1000 złotych trudno znaleźć coś ciekawszego.

Jeśli jesteś miłośnikiem stylistyki retro, przypadną ci do gustu niemieckie zegarki Zeppelin. Ich surowa stylistyka świetnie komponuje się z modą męską. Siostrzaną firmą jest Junkers, którego zegarki nawiązują do modernizmu. W budżecie do 1000 złotych bez trudu znajdziesz zegarki z mechanizmem automatycznym, więc jest to dobra okazja, by zakupić pierwszy zegarek z „duszą”.

Wspominaliśmy też o modelu szwajcarskim – w tym pułapie cenowym co prawda nie znajdziesz Zbyt wielu zegarków mechanicznych, ale kwarcowy Tissot również będzie dobrą inwestycją.

Jakich zegarków nie kupować?

W przypadku zegarków wysoka cena nie jest niestety gwarancją jakości. Modele kosztujące 1000 a nawet 2000 złotych mogą mieć we wnętrzu mechanizmy kwarcowe o wartości kilkunastu złotych. Nieadekwatne do swojej ceny czasomierze znajdziesz najczęściej w asortymencie marek modowych. Zegarki te mogą mieć ciekawą stylistykę, ale nie idzie za tym wysoka jakość.

Zegarki takich marek jak Diesel, Michael Kors, Emporio Armani, Gino Rossi, Guess, Tommy Hilfiger czy Daniel Wellington nie muszą być jednak złe – po prostu zazwyczaj nie są warte swojej ceny. W asortymencie typowo zegarkowej firmy z pewnością znajdziesz coś lepszego.

Podobnie wygląda sprawa z wirtualnymi markami stworzonymi najczęściej przez firmy jubilerskie. Dzięki ogromnemu nakładowi marketingowemu niektóre firmy dobrze zakorzeniły się w głowach odbiorców (np. Aztorin czy Albert Riele), ale nie zawsze ich produkty są jakości odpowiadającej cenie. Nie polecamy także zakupu podrabianych modeli. Rolex lub Patek Philippe w cenie kilkuset złotych to oczywiste oszustwo.

Autor: Szymon Sonik