Data modyfikacji:

Odzież patriotyczna, czyli jakie koszulki patriotyczne wybrać?

Odzież patriotyczna to niesamowicie popularny element garderoby, w który zaopatruje się coraz więcej osób. Kupowane są przede wszystkim bluzy patriotyczne i koszulki patriotyczne, będące doskonałym sposobem na to, by pokazać, że jesteśmy dumni ze swoich korzeni. Są one także świetnym pomysłem dla miłośników historii, którzy chcą, by ich ubranie oddawało pasje i upodobania. Dowiedz się, jaką koszulkę patriotyczną wybrać.
koszulki patriotyczne

Odzież patriotyczna, jaką odzież patriotyczną wybrać?

Koszulki patriotyczne a patriotyzm

W niektórych grupach społecznych dzisiejszej Polski obserwuje się wzrost zainteresowania ukazywaniem patriotycznej postawy. Wynikać to może nie tylko z tego, że Polska jako kraj ma piękną historię. Chociaż nie brakowało w niej momentów również przykrych i zatrważających, nie zniknęła z mapy świata. Polacy przez lata będąc pod zaborami, nie mogli dzielić się z innymi miłością do swojego kraju. Można zatem odnieść wrażenie, że chociaż obecnie nie ma z tym problemu, wiele osób łaknie szans, w których może manifestować swoje postawy i promować je wśród innych. Nie tylko w Polsce obserwuje się wielki szacunek do symboli czy barw narodowych. Elementy akcentowania postawy patriotycznej możemy zauważyć również u żołnierzy wojsk amerykańskich czy wśród społeczeństwa Wielkiej Brytanii.

Koszulki patriotyczne męskie z motywem husarii

Husaria była jednostką zbrojną I Rzeczypospolitej, sformowaną na początku XVI wieku. Znana jest z wielu zwycięstw na polu walki w tym między innymi z bitwy pod Orszą, Byczyną czy Lubiszewem. Husaria jest obecna w wielu bardzo popularnych tekstach kultury, nie tylko w formie pisanej, ale również wizualnej. Malował ją między innymi Kossak i Pawilszak, jednak nie brakuje też przekazów od zagranicznych artystów. Husaria obecna jest również w wielu znanych wszystkim filmach, takich jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop” lub „Ogniem i Mieczem”. Nic więc dziwnego, że z motywem husarii często spotykamy się w dzisiejszych czasach na koszulkach czy bluzach. Chociaż nie jest to sama forma przekazu, co obraz czy film światowej sławy, stanowi ona element komunikacji z innymi. Sygnalizuje, że noszący ją człowiek czuje pewną łączność z husarzami walczącymi o ziemie. Wojny, które rozgrywały się pomiędzy XVI a XVIII wiekiem, były kluczowe dla formowania się polskiego terytorium w tamtym okresie.

Ubrania patriotyczne z motywem Polski Walczącej

Symbol Polski Walczącej zdecydowanie najczęściej możemy odnaleźć na rozmaitych częściach ubiorów kupowanych przez młodych patriotów. Wykorzystywany był w okresie II wojny światowej w czasie okupacji przez nazistowskie Niemcy. Malowany na murach, przystankach i tablicach z ogłoszeniami znak „P” oznaczający Polskę, połączony z kotwicą, miał dawać ludziom nadzieję na pokonanie niemieckiego agresora. Symbolizował walkę i poświęcenie, a także był sposobem na motywację lokalnej społeczności do działań ukierunkowanych na podtrzymanie polskiej państwowości. Był rodzajem małego sabotażu, który miał na celu:
  • prowadzenie wojny psychologicznej z okupantem,
  • ośmieszanie jego działań i niweczenie akcji propagandowych,
  • stawianie biernego oporu przeciwko germanizacji, takiego jak pracowanie na rzecz Niemców w sposób nieefektywny czy niemówienie w języku niemieckim,
  • niszczenie symboli niemieckich i wstawianie w ich miejsce symboli polskich,
  • podrzucanie gazu łzawiącego do miejsc, w których przebywała ludność niemiecka,
  • karanie osób współpracujących z okupantem na różne sposoby.

Koszulka patriotyczna męska nawiązująca do Dywizjonu 303

Dywizjon 303 jest znaną na cały świat jednostką lotniczą Polskich Sił Zbrojnych, kojarzoną głównie z niezawodnym działaniem i sukcesami odnoszonymi w bitwie o Anglię. Żeby upamiętnić działania Dywizjonu 303, powstało wiele filmów, utworów muzycznych, a nawet pomników mieszących się między innymi na terenie Londynu. Wśród ubrań patriotycznych z motywem tej formacji można znaleźć koszulki, bluzy, spodnie, a nawet czapki. Widnieje na nich najczęściej odznaka dywizjonu, samoloty, piloci lub liczba „303”. Koszulki najczęściej utrzymane są w barwach czerni, bieli, czerwieni i granatu.

Jakie ubrania patriotyczne wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, głównie dlatego, że każdy ma inne zainteresowania historyczne i wyznaje inne wartości. Zależnie od tego, który motyw ukazujący się na koszulkach patriotycznych jest najbliższy poglądom, takie ubranie należy wybrać. Warto jednak pamiętać o tym, że skoro to polskie koszulki patriotyczne, dobrze jest kupować je od polskich dostawców i niewielkich producentów. Należy również zwrócić uwagę na takie rzeczy jak skład koszulki, rodzaj nadruku czy stosunek jakości do ceny produktu. W przypadku męskich koszulek patriotycznych dobrym wyborem będzie gruba bawełna, natomiast w damskich modelach, jeśli chcemy, aby jednocześnie podkreślały one sylwetkę, można postawić na mieszankę bawełny z elastanem.

Co można znaleźć w ofercie marek patriotycznych?

Marki zajmujące się produkcją odzieży patriotycznej dbają o to, by wybór był na tyle szeroki, aby każdy mógł znaleźć ubranie odpowiednie dla siebie. W ich ofercie znajdziemy ubrania i akcesoria codziennego użytku, które dostosowane są do pór roku. Można pokusić się o zakup koszulki, spodni, bluz czy kurtek z motywami patriotycznymi, ale nie brakuje także akcesoriów, takich jak czapki i rękawiczki, szaliki, smycze na klucze czy futerały na telefony. Marki prowadzące dystrybucję tego rodzaju odzieży często dołączają do robionych u nich zakupów także dodatki, takie jak wlepki z symbolami narodowymi i ważnymi datami w historii Polski.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!