Wysoka wilgotność powietrza i różnica temperatur mogą powodować parowanie szyb w aucie. To niebezpieczne zjawisko, gdyż znacznie ogranicza widoczność. Ciężko jest całkowicie go uniknąć, jednak istnieje wiele sposobów pomagających zredukować parowanie szyb. Warto wiedzieć, jakie mogą być pośrednie przyczyny wzmożonego parowania szyb. Jak poradzić sobie z tym objawem wilgoci, jak usunąć w stopniu maksymalnym problem?
Zjawisko parowania szyb w aucie jest naturalne. Nadmiar wilgoci w powietrzu w wyniku różnicy temperatur pozostawia mokry, lekko przezroczysty film na szybie. Ogranicza on w sposób znaczący widoczność. Jednak w pojeździe wilgoć nigdy nie jest sprzymierzeńcem, dlatego warto mieć świadomość, jakie są powody jej zbierania się w kabinie. Może być to:
Weryfikując powyższe i usuwając problemy, można znacznie ograniczyć parowanie szyb. Warto obserwować pojazd w szczególności po większych opadach, jeżeli w trakcie nich jeździł bądź stał pod przysłowiową chmurką. Jednak obok znalezienia źródła problemu, można również przedsięwziąć kroki pomagające ograniczyć naturalne występowanie wilgoci w samochodzie.
Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w aucie, kiedy się pojawia? Działaniem natychmiastowym jest włączenie intensywnego nawiewu na szybę lub w przypadku szyby tylnej – jej ogrzewania. Już po kilku minutach problem powinien zniknąć. Należy jednak pamiętać, aby obieg powietrza w samochodzie nie był zamknięty. Także klimatyzacja w samochodzie ma wpływ na obniżenie poziomu wilgoci, dlatego warto uruchamiać ją nie tylko latem. Zawsze należy odczekać, aż szyba odparuje; warto w razie konieczności zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Kontynuowanie czy rozpoczynanie jazdy z ograniczoną widocznością jest niebezpieczne, a często także karane mandatem.
Bezpośrednim sposobem na zaparowane szyby jest też ich przetarcie suchą, delikatną ścierką dobrze zbierającą wilgoć. Dostępne są również specjalne gąbki czy ściągaczki to szyb samochodowych. Sprawdzą się także miękkie ręczniki papierowe, które warto mieć w pojeździe. W przypadku zaparowanych z zewnątrz szyb, co również może się zdarzyć, używa się wycieraczek. Z szyb bocznych szybkim sposobem na usunięcie zewnętrznej pary będzie chwilowe opuszczenie i podniesienie szyby okna. Lepiej jednak zatrzymać się i wilgoć przetrzeć ścierką czy ściągaczką z zewnątrz, usuwając przy okazji nagromadzony brud.
Aby usunąć problem, jakim jest nadmierne parowanie szyb w aucie, można wyposażyć pojazd w szereg przydatnych akcesoriów oraz kosmetyków samochodowych. Sprawdzą się przede wszystkim:
Zastosowanie środka zwanego antyparą polega na dokładnym oczyszczeniu szyb samochodowych, osuszeniu, a następnie spryskaniu preparatem. W zależności od jego rodzaju może następnie istnieć konieczność dokładnego wypolerowania szyb. Środek tworzy powłokę ochronną, która pomaga uniknąć czy mocno ograniczyć parowanie szyb w aucie, a także osadzanie się na nich szronu.
Bez względu na stosowane preparaty, ważną kwestią jest utrzymanie szyb w czystości, gdyż brud na ich powierzchni może sprzyjać osadzaniu się pary. Samochód powinien być również regularnie sprzątany i wietrzony. Warto sprawdzić, czy w jakimś trudno dostępnym miejscu nie zalegają przedmioty lub śmieci, które mogłoby powodować zbieranie się wilgoci. Okresowa kontrola dywaników i wykładziny samochodowej pomaga w szybkim wyłapaniu pojawiających się problemów. Niektóre osoby decydują się także na profesjonalne osuszanie samochodu, gdy źródło nadmiernej wilgoci zostało zlokalizowane i usunięte, a problem stale parujących szyb wraca.
Warto jednak pamiętać, że ważniejsze jest szukanie źródła wilgoci, a nie tylko niwelowanie jej skutków w postaci parujących szyb czy nieprzyjemnego zapachu w samochodzie. Dlatego regularny przegląd pojazdu, w szczególności w sytuacji, gdy problem parowania się nasila bez względu na pogodę, powinien być kluczowy.