Data publikacji:

Jak pastować buty? Poradnik pastowania butów

Zadbane buty to kluczowy element męskiego stroju. Dobry stan i czystość obuwia są znacznie ważniejsze niż jego cena. Buty ze skóry licowej wymagają nie tylko czyszczenia, ale i regularnej pielęgnacji kosmetykami do butów. Jak pastować buty i jakich akcesoriów do tego użyć?

pastowanie butów

Dlaczego warto pastować buty?

Wypolerowane na błysk półbuty z skóry licowej znajdują zastosowanie w wielu męskich stylizacjach. Stylowe brogsy, derby i oxfordy to podstawa męskiej elegancji i budowy męskiej garderoby. Regularne pastowanie butów wpływa jednak nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na kondycję butów.

Pasta do butów jednocześnie nadaje skórze elastyczność, chroniąc ją przed pękaniem, jak i zapobiega wchłanianiu wody. Dzięki temu nie tworzą się na butach nieestetyczne zacieki, zagięcia oraz przetarcia.

Sprawdź również, jakie eleganckie buty męskie warto kupić.

Jak często pastować buty?

Częstotliwość pastowania butów uzależniona jest od tego, jak często używane są buty. W przypadku butów używanych codziennie puryści zalecają pastowanie butów nawet co tydzień. To jednak dość żmudne zajęcie, dlatego pastowanie raz na dwa tygodnie również powinno zdać egzamin. Jest jednak pocieszenie – tylko pierwsze pastowanie trwa bardzo długo. W późniejszym czasie czyszczenie i pastowanie butów zajmie ci jedynie około 15 minut.

Czy należy pastować nowe buty?

Trudno wyobrazić sobie pastowanie nowych, jeszcze lśniących butów, ale nie jest to wcale takie bezzasadne. Buty leżące przez dłuższy czas w magazynie, sklepie lub na wystawie mogą przecież stracić elastyczność oraz przesuszyć się od ciepłego powietrza.

Nowa skóra będzie więc bardzo narażona na wodę oraz zanieczyszczenia i szybko straci swój blask. Dla pewności warto więc zaimpregnować skórę oraz zabezpieczyć ją pastą. Jeśli wcześniej przećwiczysz pastowanie na starszym, mniej ważnym komplecie butów, z pewnością nie wyrządzisz krzywdy tym nowym.

Czym pastować buty ze skóry naturalnej?

Do pastowania butów najlepiej użyć pasty o takim samym odcieniu. Najłatwiej jest w przypadku czarnych półbutów, do których nie trzeba dobierać konkretnego odcienia. Co jednak zrobić, gdy masz do wypastowania buty brązowe, koniakowe, zielone lub szare? Wówczas musisz dobrać najbardziej zbliżony odcień, przy czym lepiej, jak będzie delikatnie zbyt ciemny niż zbyt jasny. Jasna pasta może pozostawić na obuwiu nieestetyczne smugi. Alternatywą jest użycie bezbarwnej pasty, pasującej do każdego koloru butów.

Inne akcesoria, jakie musisz przygotować do pastowania butów, to miękka bawełniana ściereczka oraz szczotka z miękkim, najlepiej końskim włosiem. Oprócz tego warto mieć pod ręką prawidła, które nadadzą cholewie buta prawidłowy kształt. Przechowywanie butów wypełnionych prawidłami to najlepszy sposób na uniknięcie deformacji, zagięć i pęknięć.

Jak pastować buty skórzane?

Przed pastowaniem butów oczyść je z zanieczyszczeń oraz starych warstw pasty. Wyjmij też sznurówki, aby wypastować język oraz przyszwę. Buty muszą być suche. Przy okazji przetrzyj podeszwę, by się nie ubrudzić w trakcie pastowania.

Zacznij od nałożenia cienkiej warstwy pasty na całej powierzchni skóry. Na tym etapie nie musisz jeszcze ich polerować. Po aplikacji powinny być matowe. Jeśli pastujesz je pierwszy raz, możesz nałożyć nawet 2-3 warstwy pasty. Odczekaj przynajmniej kilka godzin, by skóra wchłonęła pastę. Jeśli masz czas, dokończ pastowanie na drugi dzień.

Teraz pora na polerowanie butów. Zacznij od wstępnego usunięcia pasty za pomocą szczotki z końskim włosiem. Uzyskasz w ten sposób półmat, więc jeśli ci to odpowiada, pozostaw takie wykończenie. Jeżeli jednak oczekujesz większego połysku, wykorzystaj bawełnianą ściereczkę. Owiń ją wokół palca i kolistymi ruchami wypoleruj buty, zaczynając od czubków.

Zamiast bawełnianej ściereczki możesz użyć także starej koszulki lub skarpety. Jeszcze większy połysk osiągniesz, jeśli delikatnie zwilżysz fragment skóry (wystarczy kilka kropel), a następnie nabierzesz odrobinę pasty na ścierkę i ponownie wypolerujesz buty. Innym sposobem na osiągnięcie lustrzanego połysku jest… użycie do polerowania damskich, nylonowych rajstop!

Czy można pastować zamszowe buty?

Pastą do butów nie wolno pastować innego rodzaju skóry niż licowa. Ten sposób pielęgnacji nie nadaje się więc do odświeżania zamszu, nubuku czy dwoiny. Pastować nie należy również lakierowanych butów wieczorowych. Warstwa skóry i tak zabezpieczona jest lakierem, więc nie wchłonęłaby pasty, a dodatkowo szczotka zarysowałaby lśniący lakier.

Autor: Szymon Sonik