Data publikacji:

Peeling - przed czy po goleniu? Kiedy go wykonać?

Borykasz się z krostkami i wrastającymi włoskami na twarzy? To bardzo częsta przypadłość mężczyzn, którzy golą się regularnie. Jednak bez obaw – można z łatwością jej zaradzić. Sposób jest prosty: dobry scrub do twarzy. Kiedy wykonywać peeling – przed czy po goleniu – by móc zapomnieć o czerwonych kropkach? Sprawdź!
peeling

Przeczytaj również: Rzadki zarost? Zobacz, jak zagęścić brodę

Krostki po goleniu – przyczyny powstawania

Dbasz o skórę, stosujesz dobrej jakości maszynki i balsamy po goleniu, a mimo to wrastające włosy i krosty są twoją zmorą? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapominasz o bardzo ważnym elemencie pielęgnacji męskiej skóry. Jest nim eksfoliacja, czyli złuszczanie.

 Skóra stale produkuje nowe komórki, wypierając starą warstwę rogową naskórka. W dużej mierze pozbywa się jej sama, jednak nie obędzie się bez twojej pomocy. Martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych, doprowadzając do powstawania krostek.

 Drugą przyczyną zaczerwienień po goleniu jest zgrubienie naskórka spowodowane częstym goleniem. Skóra, w odpowiedzi na działanie maszynki, staje się grubsza, a nowe włosy mają trudność z przebiciem się przez nią. Powstaje stan zapalny, objawiający się swędzącymi krostkami z ropnym wysiękiem.

Peeling – przyjaciel każdego mężczyzny

Jeśli do tej pory peeling do twarzy nie gościł w twojej łazience, napraw ten błąd i po prostu zapomnij o wrastających włosach. To banalny sposób na ułatwienie włoskom przebicia się przez skórę, bez infekcji i zaczerwienień.

 Jaki peeling wybrać? Na rynku znajdziesz rozmaite kosmetyki złuszczające. Podstawowy podział obejmuje peelingi drobnoziarniste, gruboziarniste oraz enzymatyczne.
• Peelingi grubo- i drobnoziarniste mogą być stosowane przez posiadaczy cer normalnych lub tłustych (lecz bez zapalnego trądziku).
• Enzymatyczny peeling do twarzy sprawdzi się, jeśli masz cerę wrażliwą lub naczynkową. Produkt rozpuszcza komórki naskórka bez tarcia, dlatego jest bardzo delikatny.

Peeling przed goleniem czy po?

Kiedy wykonać peeling twarzy? Sięgnij po niego tuż przed goleniem lub dzień wcześniej. Dzięki temu usuniesz martwe komórki naskórka i doskonale przygotujesz skórę do golenia. Pamiętaj, aby po użyciu dokładnie spłukać peeling z zarostu.

 Dlaczego nie warto wykonywać peelingu po goleniu? Kosmetyk może odrobinę uwrażliwiać skórę, dlatego potraktowanie jej maszynką po złuszczaniu skończy się podrażnieniem i suchością.

Peeling przed goleniem - efekty

Rezultatem stosowania peelingu przed każdym goleniem jest gładka, oczyszczona skóra, z łatwością poddająca się kolejnym zabiegom. Prócz łatwiejszego usuwania włosów, w pakiecie otrzymasz świeżą cerę o zdrowym kolorycie. Peelingi dobrze wpływają również na porost zarostu, ponieważ pobudzają ukrwienie skóry w okolicach mieszków włosowych.

Jak się golić, by zapobiec krostkom?

Peeling przed goleniem świetnie przygotuje skórę do usuwania zarostu. Jednak to nie wszystko – jeśli nie chcesz martwić się krostami, pamiętaj o następujących zasadach:
• Nie przyciskaj maszynki zbyt mocno do twarzy.
• Wybieraj dobrej jakości maszynki do golenia z dużą ilością ostrzy i paskami nawilżającymi.
• Jednorazowej maszynki używaj raz. Jeśli chcesz zaoszczędzić, lepiej kup dobrą golarkę elektryczną – twoja skóra będzie ci wdzięczna.
• Po każdym goleniu stosuj delikatny kosmetyk łagodzący. Może być to balsam po goleniu lub naturalny olejek o właściwościach natłuszczających. Nie stosuj środków dezynfekujących, takich jak woda utleniona czy spirytus kosmetyczny – mogą silnie podrażnić cerę.
• Po każdym goleniu stosuj delikatny kosmetyk łagodzący. Może być to balsam po goleniu lub naturalny olejek o właściwościach natłuszczających. Nie stosuj środków dezynfekujących, takich jak woda utleniona czy spirytus kosmetyczny – mogą silnie podrażnić cerę.
Autorka: Joanna Stanuch