Każdy miłośnik muzyki wie doskonale, że aby w pełni móc cieszyć się jej głębokim brzmieniem, konieczne jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków. Niestety, trudno o to czasem w domowym rozgardiaszu, a nawet najlepsze słuchawki nie dają takiego efektu jak odsłuch z profesjonalnego sprzętu. Dlatego też coraz częstszym rozwiązaniem, z którego korzystamy bardzo chętnie, jest pokój muzyczny. Aranżacje specjalnego pomieszczenia dla audiofila pobudzają wyobraźnię. Sprawdźmy więc jak stworzyć takie pomieszczenie dla mężczyzny.
Wiele osób sądzi, że tworząc pokój muzyczny, powinniśmy wygospodarować jak największe możliwe pomieszczenie. Nic bardziej mylnego. Przestronne pokoje nie sprawdzają się w tej roli, ponieważ dźwięk za bardzo się rozprasza i nie jest w stanie zapewnić nam pełni jakości odsłuchu. O wiele lepiej sprawdzą się średnie oraz niewielkie pokoje. Kluczowe znaczenie ma za to kształt pokoju – dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W długim, ale wąskim pokoju dźwięk nie dociera do nas równomiernie, bywa zdeformowany. Idealnym rozwiązaniem, którego często jednak nie da się wykonać w mieszkaniu, są owalne ściany pokoju. Jest to jednak spore marnotrawstwo miejsca, dlatego też zaleca się, aby pokój posiadał zbliżone wymiary ścian. Jedna z nich nie powinna stanowić wielokrotności drugiej. O idealnej proporcji mówi się, gdy dłuższa ściana pomieszczenia posiada wymiar równy 1,6 wymiaru drugiej ściany.
Równie ważnym elementem pokoju muzycznego jest jego odpowiednia akustyka. Jeśli zależy nam na profesjonalnym efekcie, możemy położyć na ścianach specjalne ekrany akustyczne. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na taki wydatek. W jaki sposób wygłuszyć męski pokój muzyczny w takim przypadku? Nieodłącznym elementem aranżacji staje się duży, przykrywający całą podłogę dywan, który świetnie wygłusza. Część osób decyduje się również na podwieszany sufit, który nie tylko wygląda modnie i estetycznie, ale również jest bardzo skutecznym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednią akustykę. Dobre efekty daje również wykończenie podłogi naturalnym drewnem. Co zaś ze ścianami? Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wspomniane wyżej ekrany, postawmy na grube tapety flizelinowe. Są stosunkowo niedrogie, łatwe do położenia, a przy tym również poprawiają akustykę pomieszczenia. Znajdować mogą się zarówno na każdej ścianie pomieszczenia, jak i pełnić funkcję dekoracyjną – wówczas zadbajmy o to, by położyć je na ścianie, która znajduje się za kolumnami. Nie potrzebujemy również specjalnych pułapek basowych, które ograniczą nieprzyjemne dla innych domowników dudnienie – wystarczy, że kolumny umieścimy na szafkach, których dolne półki szczelnie wypełnimy np. ręcznikami lub pościelą.
Jak zaaranżować męski pokój muzyczny, by był nie tylko funkcjonalny, ale również sprawiał, że dobrze się w nim czujemy? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że powinien być urządzony tak, by nie rozpraszać naszej uwagi, która powinna skupiać się na muzyce. Warto więc postawić na jednolite, stonowane kolory. Doskonale sprawdza się brąz, odcienie beżu i szarości, kolory czarny, grafitowy i kremowy. Meble powinny być funkcjonalne, a jednocześnie bardzo wygodne. Nie powinno zabraknąć głębokiego i miękkiego fotela lub sofy. Jeśli chcemy nadać miejscu klimat, możemy zdecydować się na kilka plakatów z muzycznym lub odwołującym się do ulubionego zespołu motywem. Doskonałym pomysłem jest regał na książki i płyty. Jeśli umieścimy go na równoległej do kolumn ścianie, nie tylko pozwoli nam zachować porządek w swojej kolekcji, ale również sprawi, że akustyka pokoju poprawi się.
Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem pokoju muzycznego jest bez wątpienia sprzęt audio, który się w nim znajdzie. Czy jednak musimy decydować się na zakup najdroższego sprzętu i okablowania z górnej półki? Z pewnością wybór złotych przewodów czy końcówek, a także renomowanych urządzeń może poprawić jakość słyszanego przez nas dźwięku, jednak tak naprawdę nie ma wcale konieczności wydawania wszystkich swoich oszczędności. Również sprzęt audio ze średniej, a nawet dolnej półki może zapewnić nam sporo radości. Kluczowe znaczenie ma bowiem odpowiednie umieszczenie głośników. Specjaliści radzą, aby znalazły się one na jednej ścianie pomieszczenia. Ich ustawienie powinno tworzyć trójkąt równoboczny, a odległość między kolumnami nie powinna przekraczać 3,5 m ani być mniejsza niż 1,5 m.
Podsumowując, męski pokój muzyczny wcale nie musi pozostać jedynie w strefie twoich marzeń. Wbrew pozorom nie potrzebujesz gigantycznej ilości miejsca czy ogromnych nakładów finansowych. Odpowiednio zastosowane rozwiązania sprawią, że nawet nie wydając ogromnych kwot, możesz stworzyć idealny produkt audio, który spełni wszystkie twoje oczekiwania.