Data modyfikacji:
ubranie do teatru męskie

Jak się ubrać do teatru albo opery? Strój dla mężczyzny

Jak ubrać się do teatru? To pytanie wielu osobom spędza sen z powiek. Męski strój do teatru czy opery to temat bardzo gorący, dlatego staramy się wyjaśnić podstawowe kwestie. Przede wszystkim odejdziemy od sztywnych, nieco trącących myszką zasad i skupimy się na tym, jak wspomniany dress code wygląda w dzisiejszych czasach.

Jaki strój do teatru?

Współcześnie na widowni teatralnej obowiązuje dość swobodny dress code. Jak się ubrać do teatru, by nie wyjść na przesadnego eleganta? Wizytowe stroje w większości przypadków nie są koniecznością. Podstawą jest schludny i elegancki wygląd. Z wymiętą marynarką, pogniecionymi spodniami czy zabrudzonymi butami sportowymi lepiej zostań w domu. Niechlujne ubranie do teatru to wyraz braku szacunku dla twórców i aktorów.

Uwzględnić trzeba również rodzaj teatru i sztuki. Inaczej ubierzesz się wszak na luźną komedię w kameralnym teatrze, a inaczej na podniosłą sztukę w Teatrze Narodowym. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy na zaproszeniu lub bilecie nie widnieje informacja o dress codzie. Jeśli jest tam zapis o stroju koktajlowym, black tie czy white tie, należy ubrać się zgodnie z wymaganiami.

Co jednak zrobić, gdy spodziewasz się eleganckiego, wieczorowego wydarzenia, a nie znajdujesz żadnej informacji o stroju? Najbezpieczniejszym wyjściem jest założenie garnituru wieczorowego – granatowego lub czarnego. Bez względu na to, czy goście pojawią się w zestawach koordynowanych czy w smokingach, nie będziesz bardzo odstawał od reszty.

Smart casual – idealny męski strój do teatru?

W teatrze sprawdzają się dziś doskonale stroje w stylu smart casual. Łączą elegancję marynarek i spodni chino o garniturowym kroju z mniej formalnymi kolorami, krojami i fakturami. Warto jednak wybrać marynarkę o nieco wyższym stopniu formalności, np. gładką marynarkę sportową lub dwurzędowy blezer.

Założenie casualowej marynarki bawełnianej lub tweedowej nie jest dużym błędem, ale obniża elegancję stroju. Złotym środkiem wydaje się być zestaw koordynowany, czyli połączenie granatowej marynarki (ale nie garniturowej!) z szarymi spodniami chino.

Do powyższego zestawu dołącz garniturową koszulę z długim rękawem, gładką lub z delikatnym wzorem. Unikaj koszul z krótkim rękawem, nawet jeśli jest wyjątkowo ciepło – to mało eleganckie.

Męski strój do teatru – jakie dodatki dobrać?

Wiesz już, jak ubrać się do teatru. Mężczyzna nie może jednak zapomnieć o dodatkach. Przede wszystkim nie należy z nimi przesadzać. Skórzany pasek i zegarek w zupełności wystarczą. Ich kolor powinien być dobrany do barwy butów, czyli czarny. Założenie brązowych butów po godzinie 18:00 może być uznane jako błąd.

Krawat lub mucha nie są obowiązkowe, lecz warto o nich pamiętać. W dużym stopniu podnoszą formalność stroju i podkreślają wyjątkowość wieczoru. Co ważne, muszą być połączone z koszulą garniturową.

Te casualowe mogą nie ukryć krawata pod kołnierzykiem, a ich wyłogi nie układają się na klatce piersiowej najlepiej. Kołnierzyk powinien być dobrany w taki sposób, by chował się pod klapami marynarki.

Ważnym elementem stroju są buty. Wybieraj eleganckie fasony. Zasada ta obowiązuje bez względu na porę roku. Zimowa plucha nie jest wytłumaczeniem do pojawienia się w teatrze w zabłoconych śniegowcach. Najlepsze i najbardziej eleganckie są oksfordy, czyli półbuty ze skóry licowej z zamkniętą obłożyną (zwaną czasem przyszwą).

Tego rodzaju buty są jednak mało popularne, dlatego bez obaw można wybrać derby (półbuty z otwartą obłożyną). Niżej w kategoriach formalności znajdują się monki i brogsy, z których również można skorzystać. Unikaj jednak trampek, sneakersów, glanów czy innych casualowych butów.

Czy można ubrać do teatru jeansy? Odpowiedź brzmi: tak i nie. Możesz ubrać jeansy w jednolitym kolorze, bez przetarć i modnych teraz dziur, ale wyłącznie na wyjątkowo luźne przedstawienia, np. młodzieżowe. Dołącz do nich elegancki sweter, koszulę lub marynarkę, bluza nie przejdzie. Zdecydowanie odradzamy nieestetyczne podwijanie nogawek i ubieranie wytartych przy pięcie spodni.

Męski strój do opery, filharmonii i na balet

W operze obowiązują ścisłe reguły ubioru. Dress code nakazuje stroje wizytowe. Pojawienie się na przedstawieniach operowych czy baletowych w swetrze i jeansach zostanie bardzo źle odebrane. Nikt co prawda nie wyprosi cię z widowni, lecz będziesz narażony na karcące spojrzenia innych widzów. Ubiór do opery podlega nieco większym restrykcjom niż strój do teatru.

Nie należy przesadzać ze strojnością. Zrezygnuj ze smokingu. Trzyczęściowy garnitur też nie należy do najczęstszych wyborów. Polecamy dobrze skrojony, dopasowany do sylwetki dwuczęściowy garnitur (marynarka, spodnie), jednolitą klasyczną koszulę i krawat.

Do tego obuwie garniturowe i eleganckie dodatki. W tej roli doskonale sprawdzi się biała, lniana poszetka złożona w tv-fold (wystający biały pasek), a także garniturowy, minimalistyczny zegarek bez subtarcz i nadmiaru funkcji.

Okrycie wierzchnie do teatru i opery

Elegancki strój do teatru czy opery wymaga dorównującego mu okrycia. Zapomnij o sportowych czy puchowych kurtkach. Optymalnym wyborem jest wełniany płaszcz, ale to nie jedyna opcja.

Równie dobrze zaprezentują się stonowane i eleganckie kurtki, np. pikowana kurtka husky, bosmanka czy budrysówka. Trzeba wówczas pamiętać o tym, że kurtka nie może być krótsza od marynarki. Dotyczy to również rękawów, które powinny być równe lub ok. 1 cm dłuższe od rękawów marynarki.

Współczesny męski ubiór do opery i teatru to połączenie wieloletniej konserwatywności mody męskiej i dzisiejszych tendencji do obniżania formalności. Jeśli znajdziesz złoty środek pomiędzy luzem, a elegancją, z pewnością poczujesz się dobrze. Najważniejsze to unikać skrajności.

Autor: Szymon Sonik
buty męskie

Farbowanie i malowanie butów. Podaruj butom drugie życie

Przy użyciu kilku kosmetyków do pielęgnacji obuwia oraz farb nadasz butom nowe oblicze. W jaki sposób je zafarbować? Sprawdź w artykule!
kartacz do brody

Szczotkowanie brody. Kartaczem albo szczotką z włosia dzika

Codzienne rozczesywanie brody jest bardzo ważne gdy mówimy o pielęgnacji brody. Jednym z najpopularniejszych szczotek używanych w tym celu jest kartacz. Jak wybrać dobrej jakości kartacz oraz jak go poprawnie używać?
mężczyzna

HMB - działanie, dawkowanie, efekty. Kiedy warto stosować?

HMB to suplement, który wkroczył do świata kulturystyki i fitnessu z dużym przytupem. Co to jest HMB i jakie jest jego działanie? Sprawdź!
buty chukka

Jak nosić buty chukka?

Zastanawiasz się, czym są buty chukka? Nie wiesz, czy warto kupić trzewiki chukka? Dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tym rodzaju obuwia – jakie buty chukka kupić i z czym je nosić.
jakie buty do smokingu

Jakie buty do smokingu?

Czeka cię ważne wydarzenie, na które musisz założyć smoking, ale nie wiesz, jakie buty wybrać? Nie szukaj dłużej. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat obuwia do smokingu.
Oksfordy czy derby

Oksfordy czy derby – jak odróżnić buty?

Jakie buty do garnituru wybrać? Najczęściej spotkasz się z dwoma rodzajami eleganckich butów: oksfordami oraz derbami. Wyjaśniamy różnice, które je dzielą.
guma do włosów i pasta do włosów

Guma do włosów czy pasta? Jak układać męską fryzurę?

Guma do włosów czy pasta? Jak układać męską fryzurę?
Side part - jak ułożyć

Side part – jak zrobić najmodniejszą fryzurę męską?

Side part, czyli zaczes na bok, to w ostatnim czasie jedna z popularniejszych męskich fryzur. Jak ją ułożyć i jakich użyć, by utrzymać ją w ryzach przez cały dzień?