Męski strój do teatru – jakie dodatki dobrać?
Wiesz już, jak ubrać się do teatru.
Mężczyzna nie może jednak zapomnieć o dodatkach. Przede wszystkim nie należy z nimi przesadzać. Skórzany pasek i zegarek w zupełności wystarczą. Ich kolor powinien być dobrany do barwy butów, czyli czarny. Założenie brązowych butów po godzinie 18:00 może być uznane jako błąd.
Krawat lub mucha nie są obowiązkowe, lecz warto o nich pamiętać. W dużym stopniu podnoszą formalność stroju i podkreślają wyjątkowość wieczoru. Co ważne, muszą być połączone z koszulą garniturową.
Te casualowe mogą nie ukryć krawata pod kołnierzykiem, a ich wyłogi nie układają się na klatce piersiowej najlepiej. Kołnierzyk powinien być dobrany w taki sposób, by chował się pod klapami marynarki.
Ważnym elementem stroju są buty. Wybieraj eleganckie fasony. Zasada ta obowiązuje bez względu na porę roku. Zimowa plucha nie jest wytłumaczeniem do pojawienia się w teatrze w zabłoconych śniegowcach. Najlepsze i najbardziej eleganckie są oksfordy, czyli półbuty ze skóry licowej z zamkniętą obłożyną (zwaną czasem przyszwą).
Tego rodzaju buty są jednak mało popularne, dlatego bez obaw można wybrać derby (półbuty z otwartą obłożyną). Niżej w kategoriach formalności znajdują się monki i brogsy, z których również można skorzystać. Unikaj jednak trampek, sneakersów, glanów czy innych casualowych butów.
Czy można ubrać do teatru jeansy? Odpowiedź brzmi: tak i nie. Możesz ubrać jeansy w jednolitym kolorze, bez przetarć i modnych teraz dziur, ale wyłącznie na wyjątkowo luźne przedstawienia, np. młodzieżowe. Dołącz do nich elegancki sweter, koszulę lub marynarkę, bluza nie przejdzie. Zdecydowanie odradzamy nieestetyczne podwijanie nogawek i ubieranie wytartych przy pięcie spodni.
Męski strój do opery, filharmonii i na balet
W operze obowiązują ścisłe reguły ubioru.
Dress code nakazuje stroje wizytowe. Pojawienie się na przedstawieniach operowych czy baletowych w swetrze i jeansach zostanie bardzo źle odebrane. Nikt co prawda nie wyprosi cię z widowni, lecz będziesz narażony na karcące spojrzenia innych widzów.
Ubiór do opery podlega nieco większym restrykcjom niż strój do teatru.Nie należy przesadzać ze strojnością. Zrezygnuj ze smokingu. Trzyczęściowy garnitur też nie należy do najczęstszych wyborów. Polecamy dobrze skrojony, dopasowany do sylwetki dwuczęściowy garnitur (marynarka, spodnie), jednolitą klasyczną koszulę i krawat.
Do tego obuwie garniturowe i eleganckie dodatki. W tej roli doskonale sprawdzi się biała, lniana poszetka złożona w tv-fold (wystający biały pasek), a także garniturowy, minimalistyczny zegarek bez subtarcz i nadmiaru funkcji.