Data publikacji:

Haute couture. Co to?

Dwa razy w roku, w styczniu i lipcu, cały świat mody kieruje swój wzrok na najznakomitsze wybiegi. Budzące wiele emocji pokazy to nie tylko zapowiedź tego, co zawładnie modą w najbliższych miesiącach, ale i najlepszy przykład haute couture. Czym jest haute couture i skąd się wywodzi?

Haute couture – co to?

W dosłownym tłumaczeniu, haute couture oznacza po prostu wysokie krawiectwo. To dział mody luksusowej, opartej na ręcznym szyciu, indywidualnym podejściu do klienta, ekskluzywnych pokazach mody oraz nieoczywistych rozwiązaniach. Jest przeciwieństwem szycia pret-a-porter, czyli tego produkowanego masowo, dostępnego w sklepach odzieżowych. Haute couture nazywane jest także modą high end, czyli najwyższą możliwą formą krawiectwa. Domem wysokiego krawiectwa jest Paryż.
Na temat haute couture powstało też wiele mitów. Wbrew obiegowej opinii, nie określa się tym terminem każdego szycia ręcznego. Aby móc sygnować swoje ubrania tym określeniem, domy mody muszą spełniać 4 najważniejsze wymogi:
1. Kreacje muszą być prezentowane na wybiegach Paryża przynajmniej 2 razy w roku.
2. Dom mody musi zatrudniać co najmniej 20 osób.
3. Marki muszą zaprezentować co najmniej 50 unikatowych projektów dziennych i wieczorowych.
4. Stroje muszą być uszyte ręcznie, z najlepszych dostępnych tkanin.

Ten zapis chroni prawnie haute couture od 1945 roku. W niektórych przypadkach dopuszcza się jednak używania terminu haute couture odnośnie innych luksusowych kolekcji, produkowanych i prezentowanych w innych stolicach mody, takich jak Londyn, Mediolan, Tokio czy Nowy Jork. 

Początki haute couture

Pierwsze dzieje haute couture sięgają XVII wieku, a konkretnie postaci Rose Bertin. Francuska projektantka prowadząca dom mody Le Grand Mogol rozpoczęła produkcję kreacji w duchu haute couture ok. 1770 roku. Za ojca haute couture uznaje się jednak angielskiego projektanta, Charlesa Wortha. Tchnął on w indywidualne projekty artystyczną nutę, która wyróżnia modę wysoką do dziś. Okrycia wierzchnie haute couture są nie tyle ubraniami, co dziełami sztuki.

Haute couture współcześnie

Luksusowe krawiectwo praktykowane jest także i dziś. Zajmują się nim rozpoznawalne na całym świecie domy mody, sygnowane nazwiskami utytułowanych projektantów. Wśród najpopularniejszych twórców haute couture można wyróżnić chociażby marki: Chanel, Christian Dior, Givenchy, Yves Saint Lauren, Jean-Paul Gaultier, Shiaparelli czy Atelier Versace. W dalszym ciągu moda haute couture adresowana jest do wybranych, a ceny pojedynczych elementów stroju sięgają kilku, kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Haute couture – jak czytać?

Samo rozszyfrowanie terminu haute couture to jedno, natomiast prawidłowa wymowa – drugie. Jak prawidłowo wymawiać haute couture? Oficjalny zapis fonetyczny to [oːt kuˈtyʁ], który wciąż niewiele ci powie. Dużo prostszym i intuicyjnym wyjaśnieniem wymowy jest zapis [ut kutjur], ewentualnie [ot kotir]. Jeśli wypowiesz to z francuskim akcentem, na pewno nie popełnisz gafy w towarzystwie. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że „H” jest nieme.

Jak moda haute couture przekłada się na sklepowy asortyment?

Mogłoby się wydawać, że ekstrawaganckie projekty haute couture prezentowane na wybiegach, nijak mają się do zwykłych kolekcji, jakie spotkasz w centrach handlowych. Nic bardziej mylnego! Nawet małe i niedrogie sklepy sieciowe garściami czerpią z mody wysokiej. Nie są to oczywiście kopie ubrań prezentowanych przez luksusowe domy mody, ale drobne zapożyczenia i inspiracje. To właśnie moda wysoka wyznacza trendy na nadchodzące sezony. Marki odzieżowe znajdujące się niżej w hierarchii zapożyczają z nich m.in. kroje, kolory, tekstury, rodzaje materiałów czy style. 

Autor: Szymon Sonik