Data modyfikacji:

Poszetka – co to jest? Jak dobrać poszetkę?

Stylizacje modnych, eleganckich mężczyzn nie zawsze są banalnie proste! Dobór odpowiednio skrojonego garnituru nie powinien być problemem, co jednak zrobić z dodatkami? Krawat, spinki do mankietów czy wreszcie – poszetka! Jest to elegancki dodatek do każdego stroju wyjściowego mężczyzny w postaci materiałowej chusteczki, który stanowi dopełnienie stylizacji. Wkłada się ją w kieszonkę marynarki, starannie złożoną. Dowiedz się, jak dobrać poszetkę do garnituru.
jak dobrać poszetkę
Stylizacje modnych, eleganckich mężczyzn nie zawsze są banalnie proste! Dobór odpowiednio skrojonego garnituru nie powinien być problemem, co jednak zrobić z dodatkami? Krawat, spinki do mankietów czy wreszcie – poszetka!
Niektórzy chcą czyścić nią buty, inni nazywają butonierką, a kolejni sądzą, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest fabrycznie złożona. Zgadza się, poszetka zdecydowanie nie ma łatwego życia. Narosło wokół niej tak wiele błędnych przekonań, że sami nie wiemy od czego zacząć. Zacznijmy więc od podstaw: jaka właściwie jest jej prawidłowa nazwa i gdzie należy ją nosić?
W poniższym artykule czekają praktyczne informacje, dzięki którym dowiecie się, jak rozróżnić poszetkę od brustaszy czy butonierki. Wyjaśniamy również, jak dobrać poszetkę, by zawsze zachwycać stylowym wyglądem! Zapraszamy do lektury!

Czym jest poszetka i jak dobrać poszetkę do krawata?

Niektórzy czyszczą nią buty, inni nazywają butonierką, a kolejni sądzą, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest fabrycznie złożona. Zgadza się, poszetka zdecydowanie nie ma łatwego życia. Narosło wokół niej tak wiele błędnych przekonań, że sami nie wiemy, od czego zacząć. Zacznijmy więc od podstaw: jaka właściwie jest jej prawidłowa nazwa i gdzie należy ją nosić?
W poniższym artykule czekają praktyczne informacje, dzięki którym dowiecie się, jak rozróżnić poszetkę od brustaszy czy butonierki. Wyjaśniamy również, jak dobrać poszetkę, by zawsze zachwycać stylowym wyglądem! Zapraszamy do lektury!

Poszetka, butonierka, brustasza

Będąc w sklepie odzieżowym z eleganckimi męskimi akcesoriami, możesz spotkać się z klientem pytającym o butonierkę. Nie oznacza to jednak, że pragnie kupić ozdobną dziurkę na klapie marynarki, w którą wkłada się żywy kwiat. Butonierką, nie wiadomo czemu, wiele osób nazwa właśnie poszetkę, czyli jedwabną, ozdobną chustkę. Inna popularna nazwa, równie błędna, to brustasza.
Podkreślmy również, że butonierka to szczególne miejsce w marynarce. Włożymy tam nie tylko żywy kwiat, lecz również wykorzystamy je do przypięcia miniatur orderów! Oczywiście to drugie rozwiązanie nie cieszy się dziś tak dużą popularnością, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Większość młodzieńców zaczynających dopiero swoją garniturową przygodę może mieć problem z rozszyfrowaniem tych poważnie brzmiących nazw! Krótkie wyjaśnienie pozwoli jednak na poprawne poruszanie się w świecie tajników męskiej garderoby.
W czym zaś nosi się poszetkę? To już znacznie prostsze: w niewielkiej kieszonce zlokalizowanej na lewej piersi. I tutaj znów pojawia się problem, bowiem w tym przypadku również łatwo o pomyłkę. Słowa „brustasza” i „butonierka” nie brzmią może zbyt podobnie, jednak mogą się mylić. Przypominamy więc: poszetkę wkładamy do brustaszy, zaś żywy kwiat wpinamy w butonierkę.
Poszetka w marynarce jest swoistą ozdobą urozmaicającą elegancką stylizację. To akcesorium pozwoli również podkreślić rangę wydarzenia wytwornym ubiorem. Często też finezyjna chusteczka sprawi, że gustowny look nabierze nieco bardziej nonszalanckiego charakteru.

Czym właściwie jest poszetka?

Szukając poszetki, również możesz dojść do wniosku, że nazwa ta nie jest precyzyjna. Niektórzy sprzedawcy oferują bowiem białe chustki, inni kolorowe „serwetki”, a niektórzy nazywają poszetką złożony niczym origami spiczasty rulon.
W rzeczywistości poszetka jest po prostu niewielką kwadratową chustką o wymiarach około 35 × 35 cm. Spotyka się zarówno jedwabne poszetki z fantazyjnymi zdobieniami, jak i gładkie, białe poszetki wykonane z lnu. Te pierwsze nadają się idealnie na co dzień lub mniej uroczyste imprezy. Często składa się je w nieco ekscentryczny sposób, co ma podkreślić styl użytkownika. Biała poszetka najlepiej prezentuje się zaś na formalnych wydarzeniach, w towarzystwie eleganckiego garnituru czy smokingu.
Wbrew obiegowym opiniom poszetka nie spełnia żadnej praktycznej funkcji. Noszona w kieszeni marynarki chustka nie służy do ocierania potu z czoła, wydmuchiwania nosa ani nie należy jej kłaść w restauracji na kolanach. Rola poszetki jest taka sama jak krawata – to ozdoba. O ile jednak krawat uznawany jest za niezbędny element formalnego stroju, poszetka bardzo często odbierana jest za zbyt ekstrawagancki dodatek.
Poszetka często nazywana jest błędnie butonierką, czyli nazwą niewielkiej dziurki w klapie marynarki. Najbardziej klasyczne poszetki to te białe, wykonane z lnu. Dużą rolę w modzie męskiej odgrywają także kolorowe, wzorzyste poszetki jedwabne. Te najlepszej jakości obszywane są ręcznie i mają zakończenie w formie niewielkiego rulonika. Tańsze odpowiedniki wykonane są z poliestru i obszywa się je maszynowo.
Powyższy opis pokazuje, jak wiele w naszej stylizacji może zmienić poszetka. Co to jest za akcesorium? Poznaliśmy odpowiedź na to pytanie, przejdźmy więc do meritum i zastanówmy się, czym powinna charakteryzować się chusteczka w kieszonce marynarki.

Jak dobrać poszetkę?

Wiemy już, że poszetka nie jest chusteczką wkładaną do butonierki. Skoro potrafimy ją prawidłowo ulokować, warto poznać również inspiracje, które sprawią, że nasza ozdoba zaprezentuje się nie tylko oryginalnie, lecz przede wszystkim stylowo! Jak dobrać poszetkę? Oto nasze praktyczne porady!
 • Komponowanie eleganckiego looku zacznij od wybrania garnituru. To on stworzy podstawę twojego wyglądu. Nie bagatelizuj dobierania dodatków, nie spychaj ich na drugi plan. Zadbaj po prostu o kolejność. Gwarantujemy – akcesoria łatwiej dobrać do marynarki niż na odwrót! Kiedy zakupiłeś już starannie skrojony garnitur, czas pomyśleć o krawacie, butach, skarpetach czy właśnie o poszetce!
 • Pamiętaj, że ozdoby, po które sięgniesz, powinny korespondować z całym strojem. Czeka cię wieczór w teatrze lub eleganckie przyjęcie i planujesz założyć czarny garnitur? Doskonale! Postaw wtedy na najbardziej klasyczną, lnianą i – co najważniejsze – śnieżnobiałą poszetkę.
 • Biała poszetka do garnituru będzie właściwie zawsze bardzo dobrym wyborem, jeśli tylko sięgasz po garnitury w klasycznych odcieniach granatu, czerni czy szarości. Nie zawsze w twoich eleganckich stylizacjach musi dominować zachowawczość!
 • Mniej formalne ubiory mogą zachęcić do nieco większej ekstrawagancji. Sięgnij wtedy po jedwabne poszetki. Pięknie wyglądają ozdoby wykończone subtelnym obszyciem. W sklepach znajdziesz także poszetki w kropki oraz inne, finezyjne wzory, takie jak chociażby paisley.
 • Czy poszetka do garnituru musi być wykonana z tego samego materiału, co krawat? Oczywiście, że nie! Jest to wręcz niewskazane. Jeśli twój krawat jest uszyty z jedwabiu, sięgnij po lnianą ozdobę. Podobnie sprawa wygląda ze wzorami. Zdobiony krawat powinien skłaniać do założenia gładkiej poszetki i na odwrót.
 • W jaki sposób dobrać wzorzyste poszetki?

  Jednym z największych błędów jest wybór poszetki wykonanej z identycznego materiału, co krawat. Takie gotowe zestawy dostępne są w wielu sklepach z odzieżą męską. Jest to jednak niezbyt trafne połączenie, uznawane za nadkoordynację. Aby tego uniknąć, dobierz poszetkę różniącą się od krawata kolorem lub wzorem. Pamiętaj też, że poszetka nie powinna się zlewać z marynarką. Wybierz chustkę w kontrastowym kolorze lub zastosuj zasadę dopełnienia kolorystycznego. Najpopularniejsze wzory poszetek do groszki, kwadraty, wzór paisley oraz motywy kwiatowe.

  Jak składać poszetkę?

  Choć sposobów na złożenie poszetki jest wiele, najbardziej cenione są te najprostsze. W przypadku lnianej białej poszetki króluje TV fold, czyli takie złożenie, w którym z brustaszy wystaje jedynie wąski pasek materiału. Kolorową poszetkę składa się zaś w buff przypominający grzybek, strzelisty trójkąt lub górę o kilku szczytach (mountain fold). Odrobina nonszalancji i niedbałego efektu jest więc wskazana, bowiem bardzo dobrze podkreśla luźny charakter codziennego stroju.

  Czy poszetkę zakłada się tylko do garnituru?

  Poszetka do garnituru przez wielu uważana jest za ozdobę wyjątkowo szykowną i elegancką, którą zakłada się tylko na wyjątkowe okazje. Nic bardziej mylnego. Można ją nosić zarówno do wizytowego garnituru, jak i sportowej czy tweedowej marynarki. Sama marynarka wygląda wówczas korzystniej i bardziej elegancko.
  Uniwersalny, ale też bardzo szykowny jest garnitur o kojącym, ciemnym odcieniu – mowa oczywiście o granacie! Marynarka i spodnie wizytowe w tym kolorze sprawdzą się zarówno w przestrzeni biurowej, jak i na weselnym przyjęciu. Poszetka do granatowego garnituru daje ogromne pole do stylizacyjnego popisu! Biała, bordowa, w tonie butelkowej zieleni, wzorzysta lub gładka – każda z nich zaprezentuje się świetnie, jeśli zadbasz o inne starannie dobrane dodatki.

  Czy poszetka zastępuje krawat?

  Popularnym błędem jest traktowanie poszetki na równi z krawatem lub muchą. Nie jest ona jednak alternatywą dla tych ozdób szyi i może być (a nawet powinna) stosowana wraz z nimi. Należy przy tym jednak pamiętać, że zestaw krawat i poszetka wykonane z tego samego materiału nie wygląda dobrze, zwłaszcza jeśli są to elementy poliestrowe. Najlepiej dobrać je w taki sposób, by nawiązywały do siebie kolorystycznie, jednak były zupełnie różne.

  Jaką rolę pełni poszetka?

  Wbrew pozorom, poszetka nie jest chustką, którą można wytrzeć nos, zmyć plamę z koszuli, rozłożyć na kolanach w czasie kolacji czy przetrzeć buty. Jest to nic innego jak ozdoba. Poszetka informuje także, że jej właściciel doskonale orientuje się w zasadach męskiej elegancji i świadomie użył jej jako elementu zdobiącego strój. Można więc stwierdzić, że jest to kropka nad i całej stylizacji. Jeśli chcesz zobaczyć, jak istotna dla całego efektu końcowego jest poszetka, po prostu porównaj swój strój wyjściowy bez niej z tym, jak prezentuje się z elegancką poszetką w marynarce.

  Jak dobrać poszetkę do stylizacji?

  Dobierając poszetkę do stylizacji, warto wiedzieć, jakie rodzaje poszetek można znaleźć w sklepach. Wyróżniamy między innymi poszetki:
 • wykonane z wełny, jedwabiu, bawełny, poliestru czy lnu – wybierając poszetkę, decydujmy się na naturalne materiały, jednak warto pamiętać, że poszetka wełniana zajmie dużo więcej miejsca w kieszonce niż jedwab;
 • o fakturze gładkiej (jedwabne) lub chropowatej (lniane);
 • które stosunkowo łatwo się gniotą (len, niektóre tkaniny sztuczne) oraz wręcz przeciwnie (jedwab, materiały syntetyczne);
 • ręcznie lub maszynowo obszywane – idealny szew powstaje podczas szycia ręcznego, dodatki obszywane maszynowo gorzej się układają i wyglądają niż te ręczne;
 • jednowarstwowe lub dwuwarstwowe;
 • gładkie i wzorzyste w najróżniejszych kolorach oraz wielkości wzorów.
 • Czego unikać podczas doboru poszetki? Zdecydowanie odrzucić należy wszystkie zszywane poszetki, które są gotowe do włożenia w kieszonkę marynarki. Jest to błąd, zazwyczaj łatwo dostrzegalny przez osoby, które wiedzą, jak wygląda dobrze złożona poszetka. Nigdy nie wybierajmy również zestawów, w których można jednocześnie znaleźć krawat i poszetkę w tym samym wzorze i kolorze.
  Miejscem poszetki jest brustasza, czyli mała kieszeń ulokowana na lewej piersi. Kieszonki piersiowe mają różną szerokość i głębokość, dlatego należy złożyć poszetkę w taki sposób, aby solidnie oparła się na jej ściankach. Chustka powinna rozciągać się na całą szerokość brustaszy i nie powinna zapadać się ani wychodzić na wierzch. Jednym ze sposobów przytwierdzenia poszetki jest stworzenie „korzenia” klinującego materiał w kieszonce lub oparcie poszetki na dnie.
  Na jakie okazje warto wybrać poszetkę? Wbrew pozorom nadaje się ona nie tylko na najbardziej formalne wydarzenia. Biała poszetka to najlepszy wybór na ważne uroczystości, np. śluby lub bale, ale do twojej dyspozycji są także przepiękne wzorzyste poszetki jedwabne. Te możesz zabrać np. do kina, na imprezę urodzinową czy do restauracji. Świetnie zaprezentują się także na co dzień, jako dodatek do casualowej marynarki.

  W jakiej kolejności kupować poszetki?

  Kupując pierwszą poszetkę, warto zdecydować się na wysokiej jakości białą chusteczkę z obszyciami wykonywanymi ręcznie w tym samym kolorze – najlepiej, jeśli będzie wykonana z lnu, który doskonale skomponuje się z większością materiałów marynarek. Będzie idealnie nadawać się na wszelkie najbardziej formalne okazje. Kiedy mamy już poszetkę podstawową, można zacząć inwestować również w inne dodatki, które doskonale sprawdzą się nie tylko na oficjalne wyjścia, ale także na co dzień. Świetnym wyborem będą poszetki w odcieniach błękitu, granatu i szarości, gładkie lub w bardzo drobne wzory. Niejednokrotnie strzałem w dziesiątkę okazują się również finezyjne, kolorowe wzory czy poszetki bordowe.
  Jakie mamy możliwości w zakresie wzorów? Właściwie nieograniczone! Na poszetkach, oprócz krat, groszków czy ornamentów, można znaleźć nawet obrazy czy malowane ręcznie grafiki. W przypadku wręczania poszetek na prezent świetnie sprawdzają się haftowane inicjały – wówczas osoba obdarowywana będzie czuła się wyróżniona, gdyż prezent będzie spersonalizowany.

  Jak dobrać poszetkę do krawata?

  Poszetka nigdy nie powinna być w tym samym kolorze co krawat, jednak może z nim elegancko korespondować. Jeśli chcemy dopasować do siebie te dodatki, warto wybrać drugoplanowy kolor poszetki, zgodny z kolorem krawata. Jeśli krawat jest wzorzysty, wybieramy gładką poszetkę. Jak już wcześniej wspomniano, warto dobierać akcesoria do siebie w taki sposób, by tkanina była naturalna i różna w przypadku poszetki i krawata. Do krawata z grubszej tkaniny można jednak wybrać bardziej mięsistą poszetkę, która zajmie więcej miejsca w kieszonce marynarki. Jeśli borykasz się z problemem, chowania się poszetki do wnętrza kieszeni – zapewne jest ona zbyt śliska lub cienka. Poszetka zawsze powinna wystawać około 2 cm ponad kieszonkę.
  Jeśli obawiasz się, że twój strój będzie wyglądał zbyt nonszalancko, postaw na białą poszetkę lnianą. Nie dość, że jest to najbardziej klasyczny wybór, to na dodatek pasuje niemal do każdego formalnego stroju. Dodatkową zaletą lnianej poszetki jest chropowata faktura, która pomaga poszetce utrzymywać się na miejscu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!