Data publikacji:

Rękawice bramkarskie: jakie wybrać?

Do treningu i na mecz. Rękawice bramkarskie. Jakie wybrać? Poniżej znajdziesz porady, czym kierować się przy podjęciu decyzji o zakupie rękawic bramkarskich, które sprawdzą się w użytkowaniu zawodowym oraz amatorskim. Przeczytasz też ważne informacje na temat rękawic bramkarskich dla dzieci.
Rękawice bramkarskie: jakie wybrać?

Dlaczego warto mieć rękawice bramkarskie wysokiej klasy?

Bo za błędy bramkarza płaci cały zespół. Dlatego właśnie warto zadbać o detale – o to, co najważniejsze – jakość rękawic bramkarskich oraz ich właściwy dobór do dłoni bramkarza.
Jasne – nigdy nie ma tak, że wyłapiesz wszystkie piłki, które lecą w światło bramki. Nie ma takich rękawic, dzięki którym żadna piłka nie prześlizgnie ci się przez ręce. ALE dobre rękawice bramkarskie minimalizują ryzyko błędów popełnianych przez bramkarza, które nie są związane z jego umiejętnościami. Poczuj się pewnie i komfortowo na boisku piłkarskim, wybierając wysokiej jakości profesjonalne rękawice bramkarskie!

Co innego na trening, co innego na mecz

Niektórzy nie uznają podziału rękawic bramkarskich na meczowe i treningowe, ponieważ stare, zużyte rękawice meczowe „dokańczają” na treningu. Na mecz wybierają natomiast nówki sztuki. Jest to rozwiązanie, które pochwalamy ze względów ekonomicznych. Ale mimo to przedstawiamy dwa rodzaje rękawic:
  1. Rękawice bramkarskie treningowe – przeznaczone do treningu. Część chwytna stworzona jest przeważnie z pianki soft, która dobrze „klei” piłkę, a przy tym jest wytrzymała.
  2. Rękawice meczowe – dzięki najwyższej jakości zachowują właściwości w każdych warunkach pogodowych. Część chwytna wykonywana jest przeważnie z lateksu, który posiada doskonałe właściwości chwytne. Są dość miękkie, więc ścierają się szybciej niż rękawice treningowe.
  1. Rollfinger – obszar chwytny jest tu większy niż w rękawicach bramkarskich typu flat. Dzieje się tak za sprawą obszycia palców pianką dookoła. Jeśli masz małe dłonie, wybierz ten krój rękawic bramkarskich. Będzie ci łatwiej chwytać piłkę. Rękawice bramkarskie typu rollfinger są bardzo popularne wśród golkiperów, bo są bardzo wygodne. Ich minusem jest dość wysoka cena oraz fakt, że w razie rozprucia – nie naprawisz ich sam.
  2. Negative – krój rękawic bramkarskich polegający na zszyciu paneli bocznych z pianką za pomocą wewnętrznego szwu. Słaba wentylacja, duże naprężenie pianki na palcach, podatność na uszkodzenia mechaniczne – to wady rękawic bramkarskich negative. Ale zalety są chyba ważniejsze! Spójrz – krój rękawic negative polega na zszyciu paneli bocznych z pianką za pomocą wewnętrznego szwu. Co to daje? Te rękawice bramkarskie lepiej przylegają do dłoni, a że są lepiej dopasowane, to lepiej będziesz czuł piłkę i utrzymasz ją nawet przy bardzo mocnych strzałach.
  • Jeśli nie masz kontuzji palców.
  • Jeśli zaczynasz przygodę jako golkiper.
  • Jeśli chcesz poprawnie wyczuwać chwyt piłki.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.