Data publikacji:

Rodzaje kapeluszy dla mężczyzn

Wśród męskich nakryć głowy kapelusz wymieniany jest współcześnie bardzo rzadko. Na jego wybór decydują się niemal wyłącznie starsi mężczyźni, a widok ten na ulicach i tak nie jest zbyt częsty. Ten niezwykle klasyczny i elegancki element garderoby może jednak wkrótce powrócić do łask. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kapeluszy dla mężczyzn?
kapelusz męski

Rodzaje kapeluszy

Dobór rozmiaru kapelusza

Wydaje ci się, że wyglądasz w kapeluszu niepoważnie? Jeśli tak, najprawdopodobniej wybrałeś nieodpowiedni typ lub rozmiar. Dobranie kapelusza jest stosunkowo trudne, a w grę wchodzi wiele czynników. Oprócz dopasowania formalności kapelusza do stroju i okazji, ważny jest też jego rozmiar. Ogólna zasada jest taka, że wyżsi mężczyźni powinni wybierać kapelusze o szerokim rondzie, a niżsi o węższym.

Jak nosić męski kapelusz?

Jeszcze na początku XX wieku paradowanie z gołą głową było oznaką złego gustu i było nie do pomyślenia dla ówczesnych dżentelmenów. Częstym wyborem był kapelusz, któremu towarzyszył klasyczny garnitur. Czasy się jednak zmieniły i dziś jest zgoła inaczej – to kapelusz jest wyjątkiem od normy. Sposoby jego noszenia pozostały te same.

Najważniejszą zasadą jest ta, że kapelusz nosimy jedynie na zewnątrz. Wchodząc do pomieszczenia należy go zdjąć i nosić w rękach lub odłożyć wraz z płaszczem. Nie dotyczy to jednak budynków przestrzeni publicznej, np. centrów handlowych, sklepów, biur czy dworców.

Charakterystycznym widokiem jest powitanie uniesieniem kapelusza. Witając się ze znajomym możesz jedynie lekko uchylić kapelusz, natomiast pozdrawiając kobietę, przełożonego lub starszą osobę – podnieś kapelusz na kilka centymetrów. To przywitanie być może trąci myszką, ale ma swój niewątpliwy urok.

Kapelusz męski na lato

Zupełnie inaczej prezentuje się męski kapelusz na lato, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed słońcem. To wyjątkowo nieformalne i przewiewne modele, więc próżno w nich szukać wełny, filcu czy skóry. Królują kapelusze słomiane, które doskonale pasują na plażę lub nadmorski deptak. Z zalet kapelusza skorzystasz też m.in. na wczasach lub na żaglach.

Równie nieformalnym kapeluszem jest kapelusz turystyczny wykonany z przewiewnego i szybkoschnącego materiału, np. poliestru. Chroni on nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale również – w połączeniu z moskitierą – przed komarami i innymi owadami. To nieoceniony towarzysz m.in. w czasie trekkingu, łowienia ryb czy na biwaku

Rodzaje męskich kapeluszy

  • Fedora – jeden z najpopularniejszych typów kapeluszy. Model ten wyróżnia się charakterystyczną fałdą górną oraz wyciągniętymi bokami. Rondo fedory nie jest usztywnione i można nadawać mu kształt.

    Kapelusz ten pasuje m.in. do płaszcza czy garnituru i najczęściej wykorzystywany jest jesienią oraz zimą.

  • Panama – kapelusz panama to typowo letnie okrycie, co widać już na pierwszy rzut oka. Wyplatany jest ręcznie z liści łyczkowca dłoniastego i ma słomkową barwę.

    Od gęstości i równomierności splotu uzależniona jest jego jakość. Nazwa może być myląca, gdyż kapelusz pochodzi nie z Panamy, a Ekwadoru.

  • Cylinder – wyróżnikiem cylindra jest główka w formie wysokiego walca. Rondo cylindra jest wąskie i może być zawinięte. Sztywne stelaże cylindra pokrywane są atłasem, skórą, jedwabiem lub aksamitem. Współcześnie używane są w strojach wieczorowych, a także w jeździectwie. Czarny cylinder jest znakiem rozpoznawczym gitarzysty Guns N’ Roses oraz Velvet Revolver – Slasha.
  • Trilby – męski kapelusz trilby na pierwszy rzut oka przypomina fedorę, jednak różni go kilka szczegółów.

    Jest nieco mniejszy i ma węższe rondo. Dodatkowo przednia część ronda jest pochylona w dół, a tylna – podwinięta.

  • Western – kapelusze kowbojskie to stały element westernów, więc ich rozpoznanie nie sprawi ci problemu. Mają wysoką główkę oraz szerokie rondo z wywiniętymi bokami do góry.

    Taka konstrukcja miała swoje względy praktyczne – chroniła twarz jeźdźca podczas burz piaskowych.

  • Melonik – zaokrąglona i pozbawiona fałd kopuła to znak rozpoznawczy melonika. Ten niewielki kapelusz ma wąskie rondo z podwiniętą krawędzią.

    Na ulicy Chełmińskiej w Toruniu znajduje się pomnik psa Filusia z melonikiem profesora Filutka – bohatera serii książek przygodowych Zbigniewa Lengrena.

  • Homburg – miękki kapelusz filcowy przepasany jedwabną taśmą. Pod względem formalności plasuje się na poziomie fedory i pasuje do eleganckich, wizytowych strojów.

    Swoją nazwę zawdzięcza miastu Bad Homburg w Hesji, czyli kraju związkowym Niemiec.

Czy warto kupić męski kapelusz?

Włączenie kapelusza do garderoby niewątpliwie wymaga w dzisiejszych czasach odwagi oraz wyczucia stylu. Już samo dopasowanie odpowiedniego kapelusza bywa kłopotliwe, nie wspominając o znalezieniu dla niego okazji. Początkowo możesz spotkać się z drwiącymi uśmieszkami i złośliwymi uwagami, ale zachęcamy do tego, by się tym nie przejmować.

Kreowanie męskiego wizerunku to długotrwały proces, w którym musisz być konsekwentny. Nie rezygnuj z tak klasycznego i eleganckiego nakrycia głowy tylko dlatego, że jest dziś mało popularny.

Jeśli podobają ci się kapelusze, pasjonujesz się męską elegancją i chcesz nawiązać do dawnego stylu, bez obaw wybierz interesujący się model kapelusza.

Dobrym pomysłem jest połączenie go z innymi elementami stylu retro, np. szelkami lub tweedową marynarką. Dzięki temu podkreślisz, że jest to świadome nawiązanie do dawnej mody i dasz wyraźny sygnał, że kreujesz swój wizerunek na własnych zasadach.

Przeczytaj także:

Autor: Szymon Sonik

Autor: Szymon Sonik