Data modyfikacji:

Rodzaje spodni męskich. Poznaj najważniejsze fasony

  • Regular fit
  • Slim fit
  • Skinny fit
  • Comfort fit
  • Tapered
  • Boot cut fit
  • Baggy
  • Joggery
  • Drop crotch
Dla wielu mężczyzn podstawowym typem spodni są obszerne granatowe dżinsy. Jak wyjaśnialiśmy nie raz, klasyczne dżinsy wcale nie są najbardziej uniwersalnym modelem i warto je czasami zastąpić innymi fasonami. Jakie są rodzaje spodni męskich? Jakie fasony pasują szczupłym, a jakie tęższym mężczyznom? Poznaj świat podstawowych krojów!
rodzaje spodni męskich

Spodnie regular fit

Krój prosty jeszcze do niedawna był najpopularniejszy wśród męskich spodni. Jednakowa szerokość od góry do dołu spotykana była zarówno w garniturach, jak i codziennych spodniach.

Dziś z kroju regular fit korzysta się rzadziej. Najczęściej wtedy, gdy chcemy uzyskać nieco oldschoolową stylizację, np. z „tatuśkowymi” dżinsami. To nawiązanie do lat 90. i kultowych w tym czasie spodni marki Levi’s. Czy krój regular fit ma w dzisiejszych czasach sens? Jak najbardziej! Dobrze pasuje panom o masywnych nogach i sprawdza się np. w przypadku bojówek lub legendarnych spodni M65.

Męskie spodnie slim fit

Fason slim fit to w ostatnich latach najpopularniejszy typ spodni. Z zalet lekko zwężanych nogawek korzystają także starsi panowie, pragnący podkreślić wysportowaną sylwetkę. Spodnie slim bardzo często mylone są z rurkami, choć w gruncie rzeczy wcale nie są opięte. Zapewniają odrobinę luzu zarówno w udach, jak i wokół łydek. Zarówno dżinsy, jak i chinosy w tym kroju wyglądają nowocześnie oraz schludnie. Pamiętaj, że im węższa nogawka, tym krótsze powinny być spodnie. W innym przypadku w dolnej części nogawki będą tworzyć się fałdy materiału i załamania, które optycznie poszerzą łydkę.

Krój skinny fit

Krój skinny fit to nic innego, jak kontrowersyjne i budzące wiele dyskusji rurki. Mogłoby się wydawać, że rurki już miały swoje pięć minut, jednak ciągle można je spotkać w odzieżowych kolekcjach. Krój skinny fit, w odróżnieniu od slim fit, wyróżnia się dużą obcisłością, zarówno na udach, jak i na łydkach.

Tego typu spodnie często mają domieszki elastycznych włókien, np. lycry. Mocno dopasowane pasują głównie młodym mężczyznom o stosunkowo drobnej budowie. Ze względu na sporą obcisłość, są też wyjątkowo nieformalne. Nadają się do streetwearowych stylizacji i raczej nie pasują do marynarki czy eleganckiej koszuli.

Spodnie w stylu comfort fit

Uwielbiasz luźne i komfortowe ubrania? Krój comfort fit (zwany też loose fit i relax fit) z pewnością ci się spodoba. To nic innego, jak poszerzane spodnie w „workowatym” stylu.

Najczęściej łączy się je z innymi elementami garderoby w stylu oversize, np. obszernymi T-shirtami, bluzami czy kurtkami. Wbrew pozorom, spodnie tego typu nadają się nie tylko do domowego wypoczynku czy krótkiego wypadu do bułki. Mogą też sprawdzić się na spotkaniu ze znajomymi czy w pracy, jeśli nie ma wymogów dotyczącego eleganckiego dress codu. Krój comfort fit pasuje również mężczyznom z nadprogramowymi kilogramami, którzy chcą zatuszować niedoskonałości sylwetki.


Przeczytaj także: Spodnie męskie 7/8 - jakie wybrać i jak je nosić?

Tapered

Spodnie slip fit zbyt mocno opinają ci się na udach, a regular fit wyglądają niczym odziedziczone po tacie? Dobranie spodni do muskularnych ud to powszechny problem wysportowanych lub tęgich mężczyzn. Nie musisz jednak rezygnować z zalet wąskiej nogawki. W spodniach typu tapered nogawka u góry jest stosunkowo szeroka, a zwęża się dopiero poniżej kolana. Dzięki temu zachowasz duży komfort w okolicach ud, a wyeksponujesz buty. Wąską nogawkę z łatwością podwiniesz, uzyskując schludny mankiet. Krój tapered może towarzyszyć zarówno spodniom regular fit, jak i slim fit.

Boot cut fit

Mogłoby się wydawać, że męskie dzwony wyginęły wraz z ruchem hippie. Jak się jednak okazuje, niektóre marki odzieżowe nieśmiało nawiązują do szalonych lat 60. i 70., proponując spodnie w fasonie zwanym boot cut. Dżinsy w formie dzwonów używane są dziś ironicznie i stanowią ciekawy element imprez muzycznych, festiwali i innych zabaw. Jeśli chcesz zostać królem domówki, koniecznie ubierz męskie spodnie boot cut oraz szeroką koszulę lub sweter.

Baggy

Baggy to szerokie i luźne spodnie, kojarzące się z kulturą skate. Popularne były zwłaszcza na początku XXI wieku. Korzystali z nich nie tylko miłośnicy deskorolki, ale i hip-hopowcy. Dziś moda na spodnie typu baggy przeminęła i coraz rzadziej widuje się je na ulicach. W dużym stopniu zostały zastąpione przez joggery, które mają znacznie nowocześniejszą formę.

Joggery

Joggery zdobyły dużą popularność stosunkowo niedawno. W krótkim czasie mocno zagnieździły się w modowej świadomości i dziś ich widok na ulicy nikogo nie dziwi. Wręcz przeciwnie, to jeden z popularniejszych fasonów spodni wśród młodych mężczyzn. Choć joggery bardzo często mylone są ze spodniami typu baggy, stanowią odrębny rodzaj. Również mają luźną formę oraz obniżony krok, ale wyróżniają się ściągaczami oraz zwężanymi nogawkami. Męskie joggery bardzo dobrze odnalazły się w modzie ulicznej, a to za sprawą niepozornego ściągacza. Dzięki niemu idealnie odsłonięte i wyeksponowane są sneakersy.

Drop crotch

Szczególnym rodzaje joggerów są spodnie w rodzaju drop crotch. To model o wybitnie obniżonym kroku, sięgającym nawet kolan. Spodnie te przypominają nieco szarawary, czyli bufiaste spodnie noszone głównie w krajach arabskich i na Dalekim Wschodzie. Najczęściej wykonane są z dresowej dzianiny.

Znając podstawowe fasony spodni, bez trudu znajdziesz model dopasowany do twojej sylwetki oraz preferencji. Warto bowiem wiedzieć, że ważny jest nie tylko rozmiar spodni, ale także ich krój. Pamiętaj jednak, że w zależności od marki nazwy fasonów mogą się między sobą różnić i nie zawsze uzyskasz te same wymiary spodni. Spodnie skinny fit czasem nazywane są slim fit i odwrotnie. Kupując spodnie przez internet, upewnij się, że zwrot jest darmowy.
Autor: Szymon Sonik