Data modyfikacji:

Black tie - co musisz wiedzieć o tym dress codzie

Wybierasz się na odświętną uroczystość, a na zaproszeniu widnieje tajemnicze „black tie”? Jeśli nie wiesz, co to jest dress code black tie, dobrze trafiłeś. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

black tie

Black tie - najważniejsze informacje

Strój black tie – co to jest?

Black tie to najbardziej formalny strój męski. Składa się z tradycyjnego smokingu, czyli czarnej marynarki i pasujących do niej spodni. Zwykle black tie uzupełniany jest o kamizelkę lub pas do smokingu. Można go nosić z białą koszulą, poszetką i muszką lub krawatem. W przypadku stroju black tie jedną z najważniejszych rzeczy jest przestrzeganie zasad. Jeśli nie jesteś na bieżąco w temacie mody, lepiej nie ryzykuj. Sięgnij po sprawdzone rozwiązania i klasyczne formy – dzięki temu masz pewność, że w tym szczególnym dniu będziesz wyglądał najlepiej w życiu. Połączenie czarnego garnituru, białej koszuli i idealnie zawiązanej muszki jest niezwykle eleganckie i tak proste, że nawet największy modowy ignorant będzie wyglądał świetnie.

Black tie – historia

Co ciekawe, gdy black tie powstawał, na tamte czasy miał to być bardziej swobodny ubiór. W 1865 roku książę Walii, a późniejszy król Edward VII, chciał stworzyć odzież bardziej pasującą do Sandringham, w którym lubił spędzać wolne chwile. Książę potrzebował czegoś bardziej swobodnego i łatwiejszego w noszeniu. Dlatego wpadł na pomysł zmodyfikowania ówczesnego smokingu. Pozbawiono go dolnych części i obniżono fronty. Tak też powstał strój odpowiedni i na uroczysty obiad, jak i przyjęcie ze znajomymi.

Black tie – na jakie okazje?

Obecnie niezwykle rzadko mamy okazję założyć strój black tie. Jeśli taki strój jest od ciebie oczekiwany, z pewnością znajdziesz informację o tym na zaproszeniu. Black tie najczęściej spotykany jest na ceremoniach wręczenia nagród, przyjęciach urodzinowych, wystawnych weselach, galach lub balach.

Black tie – co założyć?

Podstawą black tie dress code jest marynarka. W przypadku black tie najczęściej będziesz miał do czynienia z marynarkami, których klapy są wykonane z jedwabiu. Obecnie dużo częściej wybierane są marynarki wełniane – są tańsze, łatwiejsze w utrzymaniu a przy tym bardziej wytrzymałe. Decydując się na smoking, możesz wybierać spośród dwóch tradycyjnych kolorów: czarnego i ciemnego granatu. To od ciebie zależy, na jaki kolor się zdecydujesz. Zazwyczaj przyjmuje się, że osoby o jasnej karnacji powinny decydować się na granatowe smokingi.

Spodnie do smokingu powinny być w takim samym kolorze, jak marynarka. Takie połączenie sprawia, że będziesz wyglądał elegancko i z klasą. Spodnie black tie powinny być dobrze skrojone i dopasowane. Najlepiej, jeśli kończą się tuż za kostką – wtedy nadmiar materiału nie będzie nieestetycznie opadał na buty. Jeśli podczas dużej uroczystości chcesz wyglądać szczególnie odświętnie, sięgnij po klasyczne połączenie spodni i szelek. Szelki zadbają o jeszcze większy komfort i sprawią, że spodnie nie będą się zsuwać.

Koszula black tie powinna być formalna. Co to oznacza? W przypadku takiego dress code’u powinna być to koszula wykonana ze sztywnej bawełny, która odpowiada za twój komfort i dobry wygląd. Sięgnij po koszulę z mankietami na spinki – to bezpieczny wybór, który zadba o twój elegancki wygląd. Nie zapomnij sprawdzić, czy kołnierzyk w wybranej przez ciebie koszuli ma fiszbiny. Ten drobny detal to gwarancja, że koszula będzie się prezentować dobrze w każdej sytuacji.

Autorka: Patrycja Hendzel