Data modyfikacji:

Skarpety w góry: jak dobrać skarpety trekkingowe na lato i zimę?

Jeśli szukasz skarpet w góry, zdecydowanie najlepiej postawić na wełnę merino. I co ciekawe, skarpety wykonane z tego materiału sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Ale to nie jedyna opcja. Zobacz, jakie skarpety trekkingowe wybrać.

skarpety w góry

Skarpety w góry: must have na górskim szlaku

Mówi się, że buty to podstawa górskiego ekwipunku. Jeśli solidne obuwie w góry ma takie znaczenie, nie można też bagatelizować roli skarpet. Przecież solidne buty nie zdadzą egzaminu, jeśli znajdująca się na stopie skarpeta trekkingowa będzie chłonąć wilgoć jak gąbka.

Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort podczas trekkingu, skarpety w góry latem czy zimą to podstawa. Zobacz, jakie skarpety w góry wybrać, który materiał będzie najlepszym rozwiązaniem, czy czym się kierować, dobierając ten element garderoby w zależności od pory roku.

Jakie skarpety w góry: zapomnij o bawełnie!

Chociaż bawełna to materiał powszechnie stosowany w przemyśle odzieżowym i najczęściej w ubraniach z tego materiału czujemy się dobrze, to niestety nie zdaje ona egzaminu na szlaku. Bawełna w dużym stopniu chłonie wilgoć oraz zapachy i co więcej, długo schnie i ma kiepskie właściwości termiczne. Nie jest więc dobrym wyborem na materiał skarpet w góry czy to na lato, czy to na zimę - w praktyce oznacza to, że jeśli postawisz na bawełniane skarpety trekkingowe, w razie gdyby przemokły ci buty (o co w górach wcale nie tak trudno), będziesz odczuwać pewien dyskomfort podczas chodzenia.

Najlepsze skarpety w góry na lato i zimę

Najważniejszym czynnikiem, który przełoży się na wygodę noszenia skarpet trekkingowych latem czy zimą, jest materiał, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze rozwiązania to naturalna wełna merino oraz syntetyczne włókno CoolMax, stworzone i opatentowane przez amerykańskie przedsiębiorstwo DuPont.

Skarpety trekkingowe z wełny merino

Bielizna i odzież z wełny merino doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach na szlaku. Włókna tego typu charakteryzują się świetnymi właściwościami termicznymi – merino bardzo dobrze grzeje.

Ale to nie koniec zalet. Dodatkowo skarpety w góry z wełny merino nie chłoną zapachów i bardzo szybko schną, co jest nieocenionym plusem podczas trekkingu. Jakby tego było mało, wełna jest miękka i miła w dotyku, dlatego zapewnia komfort noszenia.

Jeśli szukasz skarpet w góry na zimę, twój wybór zdecydowanie powinien paść na modele wykonane z merino. Ale co ciekawe, skarpety trekkingowe tego typu będą też dobrą opcją latem. Wystarczy, że wybierzesz skarpety o cieńszym splocie.

Skarpety w góry z włókna syntetycznego CoolMax

Włokno syntetyczne CoolMax powstaje na bazie włókien poliestrowych i jest powszechnie stosowane w skarpetach różnych producentów. Cechą charakterystyczną włókien tego typu jest znakomita oddychalność i świetne odprowadzanie wilgoci, co w rezultacie oznacza, że skarpety turystyczne tego typu dają wrażenie suchości i poczucie komfortu.

Niestety nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Skarpety trekkingowe z włókien CoolMax będą idealnym pomysłem na lato i ciepłe dni, ponieważ nie zapewniają komfortu termicznego i przy niskich temperaturach byłoby w nich zbyt zimno.

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Poszukując idealnych skarpet trekkingowych, czy to na zimę, czy na lato, warto przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób są uszyte. W praktyce świetnie sprawdzają się modele skarpet w góry, które posiadają wzmocnienia na pięcie oraz przy palcach.

W tych miejscach skarpety są najbardziej narażone na uszkodzenia oraz przetarcia, dlatego grubsza warstwa materiału czy dodatek włókien syntetycznych wzmocni skarpety i w rezultacie będą ci one służyć podczas kolejnych wędrówek przez długi czas.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny