Data publikacji:

Słaby zarost - jak go zagęścić? Sposoby na słaby zarost

Wielu mężczyzn marzy o pięknym, bujnym zaroście, który może dodać twarzy wiele uroku, ale także bardziej zdecydowany lub poważny wygląd. Niestety, częstym problemem jest słaby zarost, który wydaje się uniemożliwiać zapuszczenie atrakcyjnej, gęstej brody. Czasami rzeczywiście marzenie o zostaniu brodaczem nie ma szansy się ziścić, jednak w wielu przypadkach dużą pomocą mogą być odpowiednie, regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne oraz zdrowy tryb życia.
slaby zarost

Słaby zarost – przyczyny

Jeśli ktoś boryka się z rzadkim zarostem, powinien rozejrzeć się wśród mężczyzn ze swojej rodziny i przeanalizować, jak wygląda u nich zapuszczanie brody lub wąsów. Jeśli ojciec, dziadek czy wujkowie również nie mogą poszczycić się gęstą brodą, prawdopodobnie jest to zapisane w genach. W takiej sytuacji niewiele można zrobić, żeby przeciwstawić się naturze, jednak można sobie radzić na inne sposoby, na przykład decydując się na łatwiejszą do zapuszczenia kozią bródkę. Jeśli jednak w rodzinie pojawia się piękny zarost, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, diecie oraz hormonom.

Zdrowy tryb życia jest niezbędny nie tylko, żeby cieszyć się ogólną witalnością, ale także żeby móc szczycić się pięknymi włosami i zarostem. Jeśli organizmowi będzie brakowało witamin, soli mineralnych lub zdrowych tłuszczów, odbije się to szybko również na wyglądzie zewnętrznym. Znaczenie ma również odpowiednia ilość snu, regularny wysiłek fizyczny i niezbędna dawka odpoczynku – stres bardzo źle wpływa również na stan owłosienia.

Często słaby zarost jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, chodzi głównie o testosteron. Jeśli występują jakiekolwiek inne objawy, które mogą sugerować takie problemy, warto przeprowadzić odpowiednie badania i skonsultować je z lekarzem, ma to bowiem wpływ na cały organizm i może być źródłem poważniejszych problemów w przyszłości. Można spróbować podnieść poziom testosteronu za pomocą regularnych ćwiczeń angażujących wiele partii mięśni. Taka profilaktyka z pewnością nie zaszkodzi, pomoże natomiast przy okazji zadbać o tężyznę fizyczną.

Czasami problem słabego zarostu zauważają u siebie bardzo młodzi panowie w okolicach dwudziestego roku życia. W tym przypadku warto poczekać, ponieważ zarost osiąga swój pełny kształt często dopiero w okolicach trzydziestych urodzin.

Przeczytaj również: Rzadki zarost? Zobacz, jak zagęścić brodę

Słaby zarost na twarzy – jak sobie radzić z tym problemem?

Kluczowe mogą okazać się badania profilaktyczne i zmiana trybu życia. Do diety warto wprowadzić większą ilość świeżych warzyw i owoców, a także kasze, orzechy, awokado i zdrowe, zimnotłoczone oleje. Składniki, które koniecznie powinny znaleźć się w diecie, to między innymi: żelazo, witaminy z grupy B, cynk, krzem, witamina C i kwasy omega-3.

Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja zarostu i całej twarzy, która pomoże słabym włoskom nabrać nieco wigoru. Jak odpowiednio dbać o słaby zarost? Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to oczyszczanie skóry twarzy, na które wielu mężczyzn wciąż nie zwraca odpowiedniej uwagi. Warto stosować naturalne, a zarazem skuteczne mydła, takie jak mydło do włosów i brody Waligura Mydlarni Cztery Szpaki . Odpowiednio oczyszczona skóra i zarost, z którego pozbędziemy się kurzu, nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, pozwoli na zdrowszy wzrost włosa. Dobrego mydła powinno się używać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Następnie warto zastosować specjalny olejek pełen składników odżywczych. Do mydła będzie pasował na przykład olejek do brody Brodomir o naturalnym i bogatym składzie. Olejki do brody są doskonałym sposobem na radzenie sobie ze słabym zarostem, któremu brakuje życia. Stosowane regularnie dają fantastyczne rezultaty. Dobrze pielęgnowana broda staje się nawilżona, sprężysta i pełna blasku. Przy okazji odpowiednio dobrane do potrzeb kosmetyki nawilżą i ukoją podrażnioną skórę.

Nie jest prawdą, że im częściej ścinamy zarost, tym bujniejszy odrasta, często jest wręcz przeciwnie. Dlatego, jeśli zależy nam na dłuższej brodzie, warto skupić się na odpowiedniej pielęgnacji już podrośniętych włosków, a także na ich regularnym szczotkowaniu, które na stałe powinno wejść do codziennego rytuału. Zabieg ten, tak jak w przypadku włosów na głowie, pobudza krążenie i wzmacnia cebulki, sprawiając, że wydajniej wykonują swoją pracę. Można kupić samą szczotkę do brody – kartacz , lub cały wygodny zestaw dla brodacza , który bardzo ułatwia dbanie zarówno o gęsty, jak i słaby zarost.

Jak zapuścić brodę przy słabym zaroście?

Oprócz zdrowego trybu życia i umiejętnie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych, właściciele słabego zarostu mogą skorzystać z kilku trików, które pomogą zapuścić brodę, pomimo osobistych ograniczeń. Warto udać się na początku swojej drogi na konsultację do profesjonalnego barbera, który najlepiej doradzi, jaka stylizacja pasowałaby idealnie do naszego słabego zarostu. Jeśli natomiast sami chcemy się tym zająć, powinniśmy przyjrzeć się swojej twarzy i szczerze ocenić, w których miejscach zarost wygląda najlepiej, a gdzie są jego najsłabsze punkty. Zazwyczaj najgorzej włoski rosną tuż pod dolną wargą i na szyi, zaobserwować można także wyjątkowo słaby zarost na policzkach. Jeśli właśnie tak to wygląda w naszym przypadku, idealnie sprawdzić się może kozia bródka, która wykorzystuje najmocniejszą stronę zarostu wielu mężczyzn – dość bujne owłosienie na dolnej części podbródka. Dużym plusem tego typu brody jest dość łatwe utrzymanie jej odpowiedniego kształtu. Często znakomicie udaje się połączyć ją również z przyzwoicie wyglądającym wąsem. Nawet przy słabym zaroście, bardzo często nad górną wargą pojawia się stosunkowo dużo ładnie wyglądających włosków, można zatem również zdecydować się na same wąsy.
Autor: Nina Nadybska