Data modyfikacji:

Spodnie w góry – męskie. Jakie spodnie w góry męskie wybrać? Przegląd

Czy istnieje model spodni męskich idealny? Jeden uniwersalny na każdą pogodę, na cztery pory roku, na wszelkie warunki klimatyczne? Na zdobywanie górskich szczytów trzeba się solidnie przygotować. Inaczej możesz łatwo wychłodzić się. Dobre spodnie męskie w góry. To one chronią przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – przed deszczem, urazami wskutek zahaczenia o skały, kamienie lub wystające gałęzie. Dlatego ten artykuł pomaga zdecydować się na spodnie w góry – męskie. Jakie spodnie w góry męskie wybrać? Przegląd ciekawych propozycji dostępnych na rynku.
Spodnie w góry – męskie. Jakie spodnie w góry męskie wybrać? Przegląd

Czym się charakteryzują idealne spodnie męskie trekkingowe?

To, co sprawdza się w upalne dni, nie zda egzaminu podczas jesiennej słoty. I odwrotnie. Niezależnie jednak od tego, na jakie warunki są przeznaczone, dobre spodnie górskie męskie są:
  • wytrzymałe – materiał, z którego wykonane są spodnie w góry, musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Inaczej wędrówka ukraszona jest dziurami w ubiorze;
  • swobodne (a raczej: gwarantujące swobodę ruchu) – spodnie w góry męskie oraz damskie nie mogą uwierać, blokować i krępować. Ich elastyczność umożliwia pełen zakres ruchów, jaki potrzebujesz przy wędrówce górskiej. Ważne są też profilowane kolana oraz klin wszyty w kroku;
  • szybkoschnące – spodnie trekkingowe schną błyskawicznie. A to ważne, bo deszcz na szlaku to rzecz powszednia. Włókna syntetyczne są lekkie i schną szybciej niż naturalne. Spodnie męskie sportowe, które sprawdzą się w górach, powinny zapewniać wysoką oddychalność. Dzięki temu para wodna i wilgoć wytwarzana przez ciało człowieka jest sprawnie transportowana na zewnątrz.

Jakie powinny być spodnie w góry męskie na lato?

Spodnie męskie w góry na lato muszą być lekkie, oddychające i szybkoschnące. Będą komfortowe zarówno w upał, jak i wtedy, gdy popada. Wybierz spodnie uszyte z nylonu. Lepszą ochronę przed rozdarciami zapewnia splot typu ripstop. Spodnie w góry na lato mogą być wyposażone w filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Jaki krój powinny mieć spodnie męskie trekkingowe na letnie wędrówki? Luźny. To zapewni lepszą wentylację.
Jeśli trasa nie jest zbyt zarośnięta, sprawdzą się także krótkie spodnie w góry dla mężczyzny. Natomiast w wyższych partiach gór, nawet w upalny dzień, w krótkich spodenkach może być ci za zimno (mocny wiatr, zmienne warunki pogodowe). Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że zranisz się o ostre skały (w Polsce – zwłaszcza w Tatrach, Górach Stołowych i Karkonoszach).
Bardzo praktyczne rozwiązanie to męskie spodnie do chodzenia po górach z odpinanymi nogawkami. Rozważ je, szczególnie jeśli wybierasz się na długi trekking i chcesz zminimalizować bagaż albo gdy letnią porą ruszasz na wędrówkę przed świtem, a wtedy jeszcze jest chłodno. Zawsze sprawdź, czy spodnie są dobrze dopasowane i czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera.

Spodnie w góry męskie na lato – propozycje

Poniżej kilka propozycji letnich spodni górskich dla panów. Wybraliśmy sprawdzone modele, które spełniają najbardziej wyszukane wymagania.
  1. The North Face Speedlight Short – krótkie spodnie górskie męskie (85% nylon, 15% elastan).
Wysoka ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym UPF 50. Tkanina zewnętrzna pokryta hydrofobową powłoką DWR. Praktyczne kieszenie zapinane zamkami.
  1. The North Face Exploration Convertible Pant – spodnie męskie trekkingowe 2 w 1. Możliwość wypięcia nogawek i przekształcenia w dowolnym momencie w szorty turystyczne. Dobrze spiszą się podczas hikingu oraz podróży. Lekki materiał zapewnia dużą wytrzymałość.
  1. Salewa Pedroc Light DST Pant – długie spodnie w góry dla mężczyzny, których materiał Durastretch® skutecznie oddycha, ułatwiając odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Materiał rozciąga się w czterech kierunkach. Krój Slim Fit zapewnia maksymalną swobodę poruszania.

Jakie spodnie w góry zimą dla mężczyzny zapewnią komfortową wędrówkę w mroźne dni?

Zimą warunki są trudne. Wtedy materiały odzieżowe muszą być najlepsze, a spodnie górskie zimowe męskie zrobione z wytrzymałych materiałów. Idealne będą spodnie typu hardshell z membraną. Ochronią cię przed intensywnymi opadami, wiatrem i śniegiem w czasie wspinaczek lodowych i skiturów.
Jeśli planujesz łatwiejsze eskapady zimowe w teren górski, wybierz zaawansowane rodzaje softshelli. Nie są one wodoodporne, jednak cechują się większą oddychalnością i lżejszą wagą niż hardshell.

Spodnie w góry zimą – propozycje

Poniżej kilka propozycji zimowych spodni górskich dla panów. Wybraliśmy tylko modele, które spełniają wysokie wymagania.
  1. Rab Photon Pants – spodnie męskie zaprojektowane z myślą o wspinaczce lodowej i turystyce wysokogórskiej. Gwarantują zapewnienie wysokiej termoizolacji, a przy tym pozostają lekkie i pakowne. Są idealne, gdy niska waga oraz mała objętość bagażu to priorytety.
  1. Spodnie Rab Kinetic Alpine – to męskie zimowe spodnie w góry z membraną, stworzone po to, by komfortowo eksplorować górskie tereny w zimne miesiące. Tkanina Proflex w dotyku przypomina miękki softshell, jednakże jej właściwości stawiają ją na równi z hardshellami.
  1. Ortovox Westalpen 3L Light Pants – propozycja głównie dla mężczyzn, którzy uprawiają szeroko pojęty alpinizm oraz skiturowców. To trójwarstwowy, bardzo wytrzymały laminat. Model wzmocniony w newralgicznych punktach cechuje się też krojem, który nie ogranicza ruchów.
Czy już wiesz, jakie spodnie w góry męskie wybrać dla siebie? Nasz przegląd uwzględnia ciekawe modele oraz wskazówki wyboru spodni trekkingowych męskich na lato i spodni zimowych męskich w góry.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.