Data publikacji:

Trening MMA w domu. Jak zacząć trenować MMA w domu?

Sztuki walki cały czas zyskują rzeszę nowych fanów. Wiele, zwłaszcza młodych osób, oglądając swoich ulubionych zawodników, myśli sobie, jak to jest. Coraz więcej młodzieży zapisuje się do szkół sztuk walki, aby poprawić swoje umiejętności nie tylko w sportach uderzanych czy kopanych, ale przede wszystkim polepszyć kondycję i wyćwiczyć charakter. MMA to dziedzina sportów walki, która łączy w sobie wszystkie style. Zawodnicy spotykają się w pojedynku na określonych zasadach zarówno w stójce, jak i w zapasach, gdzie bardzo często każdy z nich wywodzi się z innej dyscypliny sportów walki. Czy aby zacząć trenować MMA, śledząc swoich ulubieńców, trzeba uczęszczać na zajęcia zorganizowane? Jak zacząć trening MMA w domu?
trening mma w domu
U podstaw mixed martial arts, czyli mieszanych sztuk walki leżała konfrontacja między przedstawicielami różnych dyscyplin sportu. W praktyce oznacza to, że zawodnicy walczą przy użyciu ciosów i technik stosowanych w różnych dyscyplinach sportowych, naturalnie bez użycia broni.
Dzięki temu zakres technik wchodzących w wachlarz MMA obejmuje ciosy bokserskie, kick-bokserskie, chwyty zapaśnicze czy nawet elementy karate lub taekwondo.
Do tego dochodzą jeszcze dźwignie, duszenia i kopnięcia. W rezultacie w grę wchodzi zarówno walka w stójce, jak i parterze. Daje to widowiskową mieszankę umiejętności, gdy zawodnicy MMA spotykają się w ringu, a dokładniej w oktagonie. Jak widzisz, jeśli chcesz zacząć trening MMA w domu, czeka cię sporo roboty. Co dokładnie?
Wspomniany wcześniej bogaty repertuar umiejętności, jakimi powinni móc się pochwalić zawodnicy MMA sprawia, że sport ten wymaga wszechstronnej sprawności.
  • Trening siłowy pod MMA – to jeden z najważniejszych elementów całej tej zabawy. Na początek zacznij trening siłowy z obciążeniem własnego ciała, a z czasem dopiero w ruch pójdą ciężary.
  • Kondycyjny trening pod MMA – aby wytrzymać trudy walki trwającej długie 3 rundy, zawodnicy muszą ćwiczyć wytrzymałość. Kondycję pod trening MMA możesz zbudować w różny sposób np. wykonując krótkie serie intensywnych ćwiczeń z niewielką przerwą na odpoczynek.
  • Sekcja MMA – Trening MMA w domu to jedno. Jeśli naprawdę chcesz szlifować technikę uderzeń, wiedzieć, jak wejść w zwarcie i obalić przeciwnika, swoje kroki powinieneś skierować do klubu lub sekcji MMA. Pod okiem doświadczonych trenerów nabędziesz niezbędne umiejętności i przekrojowo zapoznasz się z całym repertuarem technik, wchodzących w skład MMA. A zwieńczeniem treningów w końcu będzie sparing, czyli realna treningowa walka z przeciwnikiem.

Trening MMA w domu

Zacznijmy od tego, że sporty walki są dyscyplinami niezwykle precyzyjnymi. To w nich bardzo często technika i doświadczenie dominują nad chaosem i siłą. Ważna jest dyscyplina, trening charakteru i odpowiedni trening, szczególnie fizyczny. MMA to nie tylko kombinacje kopnięć czy uderzeń, ale również zapasy. Aby świetnie radzić sobie w każdej płaszczyźnie tego sportu, trzeba być wszechstronnie rozwiniętym. Ciężko osiągnąć poziom zawodowy, trenując tylko w domu. Pierwsze kombinacje uderzeń, sama technika wyprowadzania ciosów czy obrony to aspekty, które nie powiodą się bez pomocy doświadczonego trenera. Do tego dochodzi atmosfera na sali, współzawodnicy z klubu i nuta rywalizacji. MMA to nie tylko uderzenia, ale też kondycja i siła. Bez odpowiedniego przygotowania naszego ciała nie zajdziemy daleko i szybko nabawimy się kontuzji. Jak więc zacząć trenować MMA w domowych warunkach?

Trening ogólnorozwojowy ciała

Po pierwsze, ćwiczenia ogólnorozwojowe. Do ich wykonywania wystarczy odrobina wolnej przestrzeni. Gdy chcemy zacząć przygodę ze sportami, zwłaszcza uderzanymi, warto poprawić naszą kondycję i warunki fizyczne. W domowym zaciszu możemy zacząć od podstawowych ćwiczeń znanych nam od podstawówki, takich jak przysiady, pompki czy podciąganie na drążku. Do tego warto dołożyć podstawowe ćwiczenia rozciągające nasze ciało. Nic skomplikowanego, a przynosi duże efekty, zwłaszcza na początku naszej przygody ze sportami walki.

Poznawanie podstaw

Kolejny element treningów domowych to edukacja. Techniki wyprowadzania ciosów, kopnięć, kombinacje znajdują się w wielu książkach i filmikach instruktażowych dostępnych w internecie. Korzystając z nich, łatwo załapiemy podstawy. Wystarczy po przeczytanej lekturze czy obejrzanym filmiku stanąć przed lustrem i próbować powtarzać krok po kroku wszystkie wspomniane w nich czynności. Z taką pomocą nauczymy się pierwszych, podstawowych uderzeń, takich jak cios prosty, krzyżowy, sierpowy czy podbródkowy. Poznamy rodzaje kopnięć i nauczymy się je rozróżniać. W takich materiałach szkoleniowych często zawarte są też instrukcje dotyczące zasad i samej sztuki walki. Dzięki temu rozwijać się będziemy nie tylko fizycznie, ale i mentalnie zagłębiać się w daną dyscyplinę.

Poruszanie się w pozycji walki

Poza wyprowadzaniem kopnięć czy uderzeń, w domowych warunkach ćwiczyć możemy poruszanie się na nogach, czyli tak zwany footwork. Jest to niezwykle ważny element sztuk walki, który pozwoli nam skutecznie atakować, ale też się bronić. Liczą się tu przede wszystkim szybkość i zwinność w poruszaniu się na nogach i utrzymywaniu pozycji walki. Będąc przy postawie zawodnika MMA, ją również możemy trenować w domu. Trenując przed lustrem i podglądając innych zawodników, łatwo znajdziemy najwygodniejszą dla nas i oczywiście najbezpieczniejszą pozycję walki.
Nie da się ukryć, że wymienione wyżej rzeczy, które sami możemy zacząć trenować, myśląc o sztukach walki, to tylko podstawy podstaw. Nic nie zastąpi treningu pod czujnym okiem doświadczonego trenera. Sama pozycja walki, poruszanie się w niej i wyprowadzanie ciosów wymagają dużej precyzji. Ćwicząc samodzielnie w domu, nie da się uniknąć licznych błędów, które w przyszłości mogą spowodować, że nie będziemy uzyskiwali zamierzonych efektów. Niemniej jednak warto zacząć od domowych ćwiczeń. Do poprawy kondycji można użyć skakanki, a do poprawy siły – gum oporowych czy hantli. Dobry start to przede wszystkim ogrom chęci i determinacji. Gdy postawisz swoje pierwsze kroki treningowe w domu, rozejrzyj się po okolicy w poszukiwaniu szkoły sztuk walki, a na pewno przyspieszy to twój rozwój i zaszczepi jeszcze bardziej sporty uderzane.
  • Strój na trening MMA– to podstawa ekwipunku niezależnie od tego, na jaki trening się wybierasz. Profesjonalni zawodnicy MMA walczą najczęściej bez koszulek, jednak podczas treningu lepiej na nią postawić. Cały strój powinien być wykonany z elastycznego i nieabsorbującego wilgoci materiału, co zapewni komfort i nie będzie krępować swobody ruchów.
  • Rękawice – to akcesoria niezbędne, jeśli w takcie treningów w klubie lub sekcji chcesz szkolić technikę ciosów, uderzać w worek czy stanąć do sparingu. Niestety nie znajdziesz tu uniwersalnego rozwiązania – rękawice sparingowe powinny być cięższe i wyposażone w większą ilość piankowego wypełnienia, co zapewni bezpieczeństwo twojego przeciwnika i zminimalizuje siłę ciosów przyjmowanych na gardę. Z kolei te do ćwiczenia ciosów są z reguły lżejsze.
  • Taśmy – zanim założysz rękawice, musisz szczelnie obwiązać nadgarstki za pomocą bandaży. Ich materiał będzie wchłaniał pot z ostro pracujących dłoni i dodatkowo ustabilizuje pozycję nadgarstka, co zminimalizuje ryzyko kontuzji.
  • Ochraniacze – w twoim ekwipunku na pierwszy trening MMA nie może zabraknąć ochraniaczy. Przede wszystkim postaw na ten na szczękę – to absolutna podstawa, dzięki której unikniesz ryzyka poważnego urazu podczas sparingu. Do tego zestawu z czasem warto dodać ochraniacze na piszczele, stopy oraz krocze.
  • Pozostałe akcesoria – na koniec trzeba jeszcze pamiętać o komplecie podstawowego ekwipunku sportowego, czyli ręczniku, klapkach i kosmetykach. W trakcie treningu MMA z pewnością całkowicie spłyniesz potem, więc prysznic to punkt obowiązkowy na zakończenie całej tej zabawy
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo