Data modyfikacji:

Jak nosić styl rockowy męski?

Jak ubrać się w stylu rockowym? Poniżej przeczytacie kilka wskazówek dotyczących stylu rock'n'rollowca. Podpowiadamy, jakie spodnie wybrać, których kolorów warto się trzymać i jak wygląda męska kurtka w stylu rockowym. Dowiecie się również, czy styl rockowy męski jest dla was.

Stereotypowy wygląd rockmana

Pierwsze skojarzenie – skóra i ćwieki, dużo ćwieków. A pod masywnymi butami wysoka scena, a pod opuszkami palców odciśnięte struny gitary. I włosy, a właściwie nie włosy, lecz pióra, targane wiatrem zmian. Błąd. Tego typu wyobrażenie, choć z pewnością opisuje stereotypowy wizerunek rockmana sprzed trzech dekad, nie jest odzwierciedleniem tego, co aktualnie w męskiej modzie można nazwać męskim stylem rockowym. Wizerunek muzyków stał się wprawdzie nie tylko inspiracją, ale wręcz jego fundamentem, jednak efekt stylizacji jest zgoła inny. Styl rockowy męski to prostota, która nie ma zamiaru krzyczeć ubiorem. Rock style to bardzo ciekawa stylizacyjna propozycja dla mężczyzn, którzy dobrze czują się sami ze sobą. A że przyciągają wzrok większości kobiet? To tylko efekt uboczny.

Odkładamy na bok stereotypy i zapoznajmy się z charakterystyką współczesnego rockowego stylu męskiego.

Nieco o prawdopodobnej przyczynie popularności rockowego stylu męskiego napisałyśmy w powyższym akapicie. Ten styl mocno przyciąga uwagę kobiet. Nic dziwnego – facet noszący na co dzień „ubrania z pazurem” często odbierany jest przez otoczenie jako prawdziwy mężczyzna, który w dodatku ma swoje zdanie i nie zawaha się go bronić. Wydaje się też być niezależny, czasami też nieco wyobcowany, ale szczery i szczerze poświęcający się temu, co lubi robić.

Czy rockowy styl męski jest dla każdego?

Jeśli zastanawiacie się, czy rockowy styl będzie odpowiedni dla każdego faceta, odpowiedź brzmi: nie. Na pewno nie sprawdzi się u osób, które w ogóle nie słuchają rocka. Nie trzeba być wiernym fanem wszystkich rockowych zespołów przychodzących na myśl, ale dobrze jest móc wymienić chociaż dwa lub trzy zespoły, orientować się w ich składach oraz potrafić wskazać ich największy hit. Taki research to sposób na uniknięcie prędzej czy później niezręcznej sytuacji, w której nie jesteś w stanie rzeczowo porozmawiać o żadnym zespole, którego styl sobą reprezentujesz.

Pamiętajcie również, że wiek nie ma znaczenia i ubieranie się zgodnie ze stylem rockowym męskim będzie dobrze wyglądać zarówno nastolatkach, jak i dojrzałych mężczyznach.

Męski styl rockowy – jakie kolory dominują? Jaki materiał?

Czerń, szarości, sprany jeans. Ewentualnie ciepły brąz butów albo płaszcza. Ubrania nie rzucają się w oczy dzięki mocnym kolorom, nie ma też bynajmniej żadnej potrzeby, aby łamać bazę. Przełamujemy bielą. W stylizacji rockowej czerń nie jest mroczna. To nie gotyk.

Czarny kolor - szczególnie w połączeniu z samym krojem ubrania - podkreśla osobowość właściciela. A materiał? Skóra, jeans, bawełna i wiskoza na podkoszulki i koszule. Skóra jest materiałem charakterystycznym. To jak wąs Dawida Podsiadły. Skórzany element garderoby odniesie do podstawowych skojarzeń o stylu. Jest skóra, jest rock’n’roll.

Dobrze, jeśli kurtka wykonana jest z wysokiej jakości skóry. Co prawda, taka odzież potrafi być naprawdę droga, jednak to się opłaca. Sprawienie sobie jednego takiego nakrycia to zakup na wiele lat.

Przeczytaj również: Jak znaleźć swój styl? Sposoby na znalezienie własnego stylu

Nadruki w stylu rockowym?

Tak, oczywiście. Jednak tylko wtedy, gdy mamy zamiar stanąć na krawędzi stereotypu. T-shirt z nazwą ulubionej kapeli może być przyczyną dyskusji na temat muzyki. Jeśli nie czujecie się mocni w tym temacie, lepiej zastąpić je klasycznymi koszulkami.

Podobnie jest w temacie nieco mniej już popularnych, ale wciąż dostępnych naszywek, które dobrze wyglądają na pokrowcu na instrument i na niektórych torbach. Lepiej nie umieszczać ich na siłę, jeśli nadruk nawiązuje do zespołu, którego za dobrze się nie zna i nie jest się gotowym na rozmowę o jego dyskografii.

Ubrania w stylu rockowym – jakie?

Dopasowane. Oversize jest zupełnie niewskazany.  Nie można powiedzieć, że rockowe ubrania powinny być opięte – znów należy pamiętać o tym, że bądź co bądź stoimy dość daleko od wszelkich stylizacyjnych granic.

Kurtka lub płaszcz w rockowym stylu

Ramoneska to kurtka motocyklowa, którą na początku XX w. zaprojektował początkujący krawiec, Irving Schott na zlecenie jednego z dystrybutorów Harleya- Davidsona. Miała być alternatywą dla używanych do tej pory przez motocyklistów długich, płóciennych płaszczy. Charakterystyczny był dla niej zamek błyskawiczny.

Aż do lat 50tych nosili ją wyłącznie motocykliści, jednak kariera ramoneski rozkwitła po tym, jak członka motocyklowego gangu – charyzmatycznego buntownika - w filmie „Dziki” zagrał Marlon Brando. Fanem kurtki był m.in. Johny Ramone, lider grupy Ramones. Ramoneska to nieodłączny element garderoby rockowego stylu. Gdy dodać ją do neutralnego casualowego zestawu ubrań, zamieni go ona w rockowy. Ramoneski mogą być klasyczne:
Mogą być także niej lub bardziej awangardowe:

Alternatywą ramoneski jest płaszcz. Jednak w przeciwieństwie do kurtki motocyklowej, to nie on determinuje styl. Płaszcz także powinien być dopasowany.

Spodnie i koszulki dla rockmana

Zarówno typowy rockman, jak i mężczyzna decydujący się na stylizację rockową chętnie wybierze skórzane spodnie. Gdy obecność skóry określi styl, pozostałe ubrania mogą być niecharakterystyczne. Pamiętać trzeba jedynie o dopasowaniu. 

A także jeansy. Proste lub slim. Sprane, czarne albo szare. Czasem z dodatkowymi aplikacjami jak suwak (jednak wtedy jako okrycia wierzchniego nie wybiera się już kurtki motocyklowej), czasem z przetarciami, które mają dodać charakteru. Wybierane dużo częściej niż spodnie skórzane. Do tego glany, trampki lub Chelsea boots.

Koszule i koszulki to klasyka. Operujemy znów tymi samymi kategoriami. Odpowiedni kolor i dopasowanie to klucz do stylizacji. Bierzmy więc pod uwagę casualowe koszule jeansowe lub koszule taliowane, eleganckie -  czarne albo białe. Jednolite t-shirty czy z rękawem krótkim, czy długim niech nieco opinają. Jednolita barwa lub powtarzający się, regularny wzór (np. poprzeczne pasy), to naprawdę dobre rozwiązanie. 

Jakie dodatki pasują do rockowej męskiej stylizacji?

Dopełnieniem garderoby są oczywiście dodatki. Także rockowego stylu. Będą to skórzane bransoletki, paski z masywnymi klamrami, a dla bardziej odważnych nawet apaszki. I gdy już dograne są wszystkie elementy, można wyjść na ulicę i buntować się jak się im tylko – z wyboru, albo bez powodu.
Autor: Barbara Szega, Agnieszka Ragus