Data modyfikacji:

Modne wiązania sznurówek. Jak wiązać sznurówki?

Wydawać by się mogło, że tytułowe pytanie skierowane jest do przedszkolaków. Nie! Wiązać sznurowadła można na wiele sposobów, niektóre wyszukane, inne prostsze. Przedstawiamy dwa najpopularniejsze.

modne wiązania sznurówek

Jak wiązać sznurówki?

Wiązanie sznurówek na krzyż – proste, modne i najpopularniejsze

 • Zaczynamy od dołu buta – czyli dziurek usytuowanych najniżej. Przełóż końcówki sznurówki przez dwie dolne dziurki – lewą przez lewą dziurkę i prawą przez prawą dziurkę tak, by stworzyć na wierzchu linię pomiędzy nimi.
 • Uważając, by sznurówka nie przekręciła się, przewiąż prawy koniec przez kolejną dziurkę po lewej stronie, od dołu.
 • Powtórz powyższy krok z lewą sznurówką, pamiętając, aby przewiązać ją od dołu do góry.
 • Teraz powtarzaj powyższy schemat, aż dotrzesz do ostatniej dziurki – nie musi to być ostatnia dziurka w bucie, możesz zakończyć sznurowanie wcześniej. Niektórzy zostawiają górne dziurki po to, żeby mieć większą swobodę i luz wokół kostki – w przypadku butów sportowych za kostkę. Ale możesz zasznurować absolutnie wszystkie dziurki, po to, by buty były dopasowane i sztywno opinały kostkę.
 • Pamiętaj, że sznurując buty metodą na krzyż, jedną stronę sznurówki zawsze będzie widać nad drugą. Postaraj się zwrócić na to uwagę, sznurując w ten sam sposób drugi but i odwróć ten wzór, po to, żeby buty wyglądały jak lustrzane odbicie.

Sprawdź również: Buty męskie na co dzień. Jakie wybrać?

Proste wiązanie sznurówek – eleganckie

Sznurowanie proste (ze skosem schowanym pod sznurówką) jest bardzo eleganckie i jednocześnie solidnie trzyma nogę w bucie. Jak to się robi? Dość łatwo, choć – uwaga – instrukcja może wydawać się skomplikowana. Przećwicz raz, a przy kolejnym podejściu na pewno się uda.

 • Włóż lewą końcówkę sznurówki od góry w ostatnią lewą dziurkę, a prawą – w prawą.
 • Od dołu przewlekaj lewą końcówkę przez drugą dziurkę od końca po lewej stronie.
 • Prawy koniec sznurówki przewiąż również nawlekając w dziurkę od dołu przez trzecią dziurkę z prawej strony. Drugą dziurkę zostaw pustą.
 • Teraz w tę pustą drugą dziurkę po prawej stronie włóż od dołu lewą sznurówkę.
 • Oba sznurowadła powinny w tej chwili być po prawej stronie buta. Następnie weź prawe sznurowadło – to wystające z trzeciej dziurki od końca – i  przewiąż je od góry przez trzecią dziurkę od końca po lewej stronie.
 • Powtórz kroki w drugim bucie.

Sznurówki z ledami – praktyczne, jak lampki choinkowe

A może zamiast oryginalnych sposobów sznurowania butów wolisz wybrać nietuzinkowe sznurówki? Bardzo popularne są ostatnio wszelkie elementy odblaskowe i świecące – w ten trend wpisują się sznurowadła ze świecącymi ledami.

Na środku każdej ze sznurówek ukryty jest mechanizm z baterią oraz włącznik trybu świecenia – tak, sznurowadła mogą świecić na różne sposoby, tak jak LED-y pokojowe lub lampki choinkowe. Są bardzo lubiane, zwłaszcza przez nastolatków, ale może je mieć w butach absolutnie każdy.

Mają ważną funkcję praktyczną, przydatną wieczorem – oświetlają noszącą je osobę, pełniąc funkcję odblasków. Pasują oczywiście do butów sportowych – mają zazwyczaj biały kolor – ale nie tylko.

Jak wiązać sznurówki, by schować końcówki?

Wystające końcówki sznurówek mogą czasem przeszkadzać, jeśli są za długie. Jeżeli planujesz trening lub zabawę w skate parku czy jazdę na rowerze, radzimy schować końcówki sznurówek, by uniknąć potknięcia się lub wplątania się sznurowadeł między koła roweru. Jak to zrobić?

Zamiast wiązać je na wiecznie rozwiązującą się kokardkę z przodu, schowaj końcówki po bokach. Przepleć kilkakrotnie końcówki pod językiem buta, aż będą na tyle krótkie, żeby nie uwierały stopy wewnątrz buta.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska