Data publikacji:

Czapka z daszkiem. Najmodniejszy dodatek

Czapka z daszkiem od kilku sezonów zajmuje pierwsze miejsce wśród nakryć głowy. Dotąd kojarzona była ze środowiskiem amerykańskich raperów. Obserwując stylizacje gwiazd, można bez wątpienia powiedzieć, że czapka z daszkiem trafiła na solony! Nosi ją zarówno David Beckham, jak i rzesze instagramowiczów. O ile w przypadku innych elementów garderoby marka ubrań nie ma już wielkiego znaczenia, to w przypadku tego nakrycia głowy odpowiednie logo zaświadcza o stylu noszącego. No właśnie, w jaki sposób nosić czapkę z prostym daszkiem, aby wyglądać modnie, a nie tandetnie?

Na polskim gruncie, czapka z daszkiem kiedyś kojarzyła się z tzw. "dresiarzami". Od wielu lat jednak zarówno "dżokejki", jak i same dresy, stały się pełnoprawnymi elementami mody ulicznej. Czapki są zestawiane z koszulami, bomberkami, a niekiedy nawet marynarkami.

Jakie są rodzaje czapek z daszkiem?

Może, zamiast eleganckiego kapelusza warto założyć takie nakrycie głowie?  Oczywiście najbardziej popularnymi czapkami są te produkcji: Nike, Adidas,  Nowa Era. Pomimo tego całego szału wciąż bardzo rzadko jesteśmy w stanie odróżnić poszczególne typy daszku. Jak się okazuje każdy z nich posiada swoją oryginalną historię.


Czapki z daszkiem Nike:

Czapka z daszkiem męska - snapback i full cap

Zasadniczo rozróżniamy dwa podstawowe typy czapek: snapback i full cap. Pierwsza z nich to czapka z prostym daszkiem, która ma możliwość regulacji szerokości za pomocą paska z tyłu.   Jedna z wersji tej czapki noszona jest przez amerykańskich zawodników baseballu, którzy zaczęli jej używać  pod koniec XIX wieku. To właśnie między innymi z tego powodu ta czapka z daszkiem męska jest nazywana w skrócie bejsbolówką. Jak zwykle bywa to w modzie, forma była podyktowana funkcjonalnością tego dodatku. Daszek miał chronić zawodników przed  działaniem słońca. Czapka z daszkiem przechodziła wiele różnych przemian – początkowo projektowana była  na kształt zwykłego kapelusza! Popularność w latach 90. i do dziś stanowi najbardziej popularny typ czapki.  Jedną z jej cech charakterystycznych jest również małe wycięcie nad karkiem.

Czapki Adidasa:

Co to jest full cap?

Z kolei full cap jest czapką, która nie ma możliwości regulacji szerokości. W gruncie rzeczy jest, to jedyna cecha odróżniającą ten typ nakrycia głowy od snapbacku. Czapka z prostym daszkiem stała się symbolem środowisk hip-opu i rapu. Wystarczy tylko włączyć pierwszy lepszy teledysk tego gatunku muzyki, aby mieć pewność, o jakiej czapce jest mowa. W porównaniu do snapbacka  daszek tej czapki jest nieco bardziej zaokrąglony. Oczywiście są to ledwo zauważalne różnice.

Czapki Calvin Klein:

Czapka z prostym daszkiem - jak nosić?

Czapka z prostym daszkiem jest najbardziej rozpoznawalnym dodatkiem stylu streatwear. Choć historia mody pokazuje, że tę czapkę można nosić w najróżniejszy sposób (przód, tył, prawo, lewo), to my jednak zachęcamy do najzwyklejszego. Pamiętajmy, że czapka z daszkiem męska powinna spełniać swoją funkcję ochrony przed słońcem i wiatrem. Ze względu na bliski kontakt czapki z głową, powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z którego wykonany jest ten dodatek. Kilkugodzinne noszenie jej na głowie może nie tylko spowodować, że nasza skóra się spoci, ale może zostać także podrażniona.

Czapka z daszkiem będzie najlepiej wyglądać w zestawie casualowymi ubraniami:  jeansami męskimi, bojówkami, joggerami, luźnymi koszulkami, a także koszulami w kratę. Sama czapka dodaje stylizacji luzu, dlatego pamiętajmy aby nie przesadzić z naszymi zestawami. Ostateczny efekt może okazać się po prostu tandetny.  Czapka z daszkiem męska będzie dobrze wyglądać z białym T-shirtem z nadrukiem, czarną kurtką bomberką oraz bawełnianymi spodniami. Do tej stylizacji możesz także dobrać brązowy pasek męski. W tym przypadki czapka z daszkiem przestaje "razić" swoim wyglądem, ale dodaje nam buntowniczego charakteru.

Czapki z daszkiem Tommy Hilfiger

Zestawem do szkoły lub na uczelnię może być oliwkowa sportowa koszula męska ze stójką, szara czapka z daszkiem oraz stylowy plecak skórzany lub z zamszu. O ile jednak te dwie propozycje podkreślają męski charakter tej czapki, to następna zwraca uwagę na sportowy charkter tego modnego dodatku.


Czapki z daszkiem FOX:

Idealnym zestawem  będzie połączenie T-shirtu z długim rękawem, bezrękawnika męskiego i spodni w dziury. Całość stylizacji dopełni czapka z daszkiem męska. Równie wygodnym połączeniem pozostanie stylowa bluza męska z  czarnymi jeansami lub joggerami, a na dodatek czapka i białe sneakersy. Jeżeli lubisz eksperymentować z modą, to możesz próbować także łączyć czapkę z prostym daszkiem z płaszczami jesiennymi. Mimo wszystko odradzamy zakładania tego rodzaju okrycia głowy do marynarek i garniturów. Czapka z daszkiem może stanowić stylowy dodatek do codziennej stylizacji. Dlatego też nie warto ograniczać się wyłącznie do koloru czarnego, ale wybierać jej różne opcje kolorystyczne np. czerwony, granat, beżowy.

Tekst: Redakcja Jego Stylu

Czapki Brixton