Data publikacji:

Czapka z daszkiem nie tylko dla dresiarzy

Czapka z daszkiem od zeszłego sezonu zajmuje pierwsze miejsce wśród nakryć głowy. Dotąd kojarzona była ze środowiskiem amerykańskich raperów lub...polskich dresiarzy. Obserwując stylizacje gwiazd, można bez wątpienia powiedzieć, że czapka wpier.... trafiła na solony! Nosi ją zarówno David Beckham, jak i rzesze instagramowiczów. O ile w przypadku innych elementów garderoby marka ubrań nie ma już wielkiego znaczenia, to w przypadku tego nakrycia głowy odpowiednie logo zaświadcza o stylu noszącego. No właśnie, w jaki sposób nosić czapkę z prostym daszkiem, aby wyglądać modnie, a nie tandetnie?

Na polskim gruncie, czapka z daszkiem przywołuje jednoznaczne skojarzenia. Pomimo tego  na ulicach  coraz częściej możemy spotkać inne zestawy niż tylko daszek – dres. Tego typu element garderoby zestawiany jest z koszulami, bomberkami, a niekiedy nawet marynarkami. Może, zamiast eleganckiego kapelusza warto założyć takie nakrycie głowie?  Oczywiście najbardziej popularnymi czapkami są te produkcji: Nike, Adidas,  Nowa Era. Pomimo tego całego szału wciąż bardzo rzadko jesteśmy w stanie odróżnić poszczególne typy daszku. Jak się okazuje każdy z nich posiada swoją oryginalną historię.


Czapka z daszkiem męska - snapback i full cap

Zasadniczo rozróżniamy dwa podstawowe typy czapek: snapback i full cap. Pierwsza z nich to czapka z prostym daszkiem, która ma możliwość regulacji szerokości za pomocą paska z tyłu.   Jedna z wersji tej czapki noszona jest przez amerykańskich zawodników baseballu, którzy zaczęli jej używać  pod koniec XIX wieku. To właśnie między innymi z tego powodu ta czapka z daszkiem męska jest nazywana w skrócie bejsbolówką. Jak zwykle bywa to w modzie, forma była podyktowana funkcjonalnością tego dodatku. Daszek miał chronić zawodników przed  działaniem słońca. Czapka z daszkiem przechodziła wiele różnych przemian – początkowo projektowana była  na kształt zwykłego kapelusza! Popularność w latach 90. i do dziś stanowi najbardziej popularny typ czapki.  Jedną z jej cech charakterystycznych jest również małe wycięcie nad karkiem.

Z kolei full cap jest czapką, która nie ma możliwości regulacji szerokości. W gruncie rzeczy jest, to jedyna cecha odróżniającą ten typ nakrycia głowy od snapbacku. Czapka z prostym daszkiem stała się symbolem środowisk hip-opu i rapu. Wystarczy tylko włączyć pierwszy lepszy teledysk tego gatunku muzyki, aby mieć pewność, o jakiej czapce jest mowa. W porównaniu do snapbacka  daszek tej czapki jest nieco bardziej zaokrąglony. Oczywiście są to ledwo zauważalne różnice.

Czapka z prostym daszkiem - jak nosić?

Czapka z prostym daszkiem jest najbardziej rozpoznawalnym dodatkiem stylu streatwear. Choć historia mody pokazuje, że tę czapkę można nosić w najróżniejszy sposób (przód, tył, prawo, lewo), to my jednak zachęcamy do najzwyklejszego. Pamiętajmy, że czapka z daszkiem męska powinna spełniać swoją funkcję ochrony przed słońcem i wiatrem. Ze względu na bliski kontakt czapki z głową, powinniśmy zwracać uwagę na materiał, z którego wykonany jest ten dodatek. Kilkugodzinne noszenie jej na głowie może nie tylko spowodować, że nasza skóra się spoci, ale może zostać także podrażniona. Czapka z daszkiem będzie najlepiej wyglądać w zestawie casualowymi ubraniami:  jeansami męskimi, bojówkami, joggerami, luźnymi koszulkami, a także koszulami w kratę. Sama czapka dodaje stylizacji luzu, dlatego pamiętajmy aby nie przesadzić z naszymi zestawami. Ostateczny efekt może okazać się po prostu tandetny.  Czapka z daszkiem męska będzie dobrze wyglądać z białym T-shirtem z nadrukiem, czarną kurtką bomberką oraz bawełnianymi spodniami. Do tej stylizacji możesz także dobrać brązowy pasek męski. W tym przypadki czapka z daszkiem przestaje "razić" swoim wyglądem, ale dodaje nam buntowniczego charakteru.

Zestawem do szkoły lub na uczelnię może być oliwkowa sportowa koszula męska ze stójką, szara czapka z daszkiem oraz stylowy plecak skórzany lub z zamszu. O ile jednak te dwie propozycje podkreślają męski charakter tej czapki, to następna zwraca uwagę na sportowy charkter tego modnego dodatku.


Idealnym zestawem na złotą jesień będzie połączenie T-shirtu z długim rękawem, bezrękawnika męskiego i spodni w dziury. Całość stylizacji dopełni czapka z daszkiem męska. Równie wygodnym połączeniem pozostanie stylowa bluza męska z  czarnymi jeansami lub joggerami, a na dodatek czapka i białe sneakersy. Jeżeli lubisz eksperymentować z modą, to możesz próbować także łączyć czapkę z prostym daszkiem z płaszczami jesiennymi. Mimo wszystko odradzamy zakładania tego rodzaju okrycia głowy do marynarek i garniturów. Czapka z daszkiem męska nie musi być synonimem subkultury dresiarzy, ale  może stanowić stylowy dodatek do codziennej stylizacji. Dlatego też nie warto ograniczać się wyłącznie do koloru czarnego, ale wybierać jej różne opcje kolorystyczne np. czerwony, granat, beżowy.

Bartłomiej K.