Data modyfikacji:

Apaszka męska. Komu i do jakich stylizacji pasuje?

Czym jest apaszka męska? Jak wybrać tę najbardziej stylową? W jaki sposób ją zawiązać? Wbrew pozorom, apaszki pojawiają się nie tylko w damskich stylizacjach. Odpowiadamy na pytania związane z męskimi apaszkami.
para

Apaszka męska

Czym jest męska apaszka?

Apaszka niewątpliwie kojarzy się bardziej z modą damską niż męską. Nic dziwnego, wszak lekkie, zwiewne apaszki są elementem wielu kobiecych stylizacji. Tymczasem w modzie męskiej również jest miejsce na apaszki, choć nieco inne.

Męskie chusty są wykonane z nieco grubszego materiału, a kolory apaszek utrzymane są w stonowanych kolorach bazowych, np. granatowym, ciemnozielonym lub brązowym.

Apaszek nie należy mylić z szalikami ani fularami, czyli jedwabnymi, wiązanymi wokół szyi chustami, przypominającymi nieco pogrubiony krawat. Fulary, choć nieformalne, były łączone z rozpiętymi koszulami i w dalszym ciągu zachowywały swój elegancki charakter.

Dawne apaszki były natomiast elementem o bardzo niskiej formalności. Kojarzono je często z drobnymi rzezimieszkami, czyli apaszami – stąd nazwa. W XIX wieku apaszki były noszone przez francuskich robotników, jako mniej eleganckie odpowiedniki fularu.

Dziś apaszka zyskuje nowe oblicze i często towarzyszy eleganckim strojom – koszulom, marynarkom, a nawet garniturom.

Jaką apaszkę męską wybrać?

Apaszką często nazywane są bawełniane bandany, popularne m.in. w środowiskach hip-hopowych. Tymczasem istnieje bardziej elegancki odpowiednik, który założysz do wielu codziennych i smart casualowych stylizacji.

Stylowe apaszki wykonane są z jedwabiu i mają miękki, przyjemny chwyt. Często mają intensywne barwy oraz wzory spotykane również na fularach, np. paisley, zwany również wzorem tureckim.

Zasady dobru apaszki są podobne, co w przypadku poszetki. Zwiewne chusty pełnią głównie funkcję ozdobną, więc warto dobrać je kolorystycznie do innych elementów stroju. Dobrym pomysłem jest zachowanie zasady trzech kolorów, która pozwoli ci zachować spójność stylistyczną.

Pamiętaj, by apaszka nie była zbyt podobna do poszetki – to nadkoordynacja, która nie wygląda dobrze. Ciekawym pomysłem może być natomiast powtórzenie barwy lub wzoru na wzorzystych skarpetkach. To jednak rozwiązanie dla wyjątkowo odważnych.

Do jakich stylizacji pasuje męska apaszka?

Duża uniwersalność, jaką cechuje się apaszka, pozwala zestawić ją z wieloma stylizacjami. Ozdobną chustę założysz m.in. do koszulki polo, lnianej koszuli letniej, smart casualowej koszuli czy marynarki.

Możesz potraktować ją jako luźną alternatywę dla krawata lub muchy, pod warunkiem, że okazja nie będzie formalna.

To świetna propozycja m.in. do pracy lub na wyjścia biznesowe, gdy nie chcesz „świecić” gołą klata. Panowie z mocno owłosionym torsem doskonale znają ten problem.

Apaszka męska – jak wiązać?

Są dwa podstawowe wiązania apaszki i oba wyglądają dobrze. Pierwszy z nich, najpopularniejszy, to złożenie chusty na pół (po przekątnej) i utworzenie trójkąta. Tak złożoną apaszkę wystarczy zawiązać wokół szyi, by uzyskać coś w rodzaju fularu.

Inny sposób, bardzo popularny m.in. na targach mody męskiej Pitti Uomo, to rolowanie apaszki. Zrolowaną po przekątnej apaszkę wystarczy owinąć wokół szyli, a powstanie coś w rodzaju krótkiego krawata.

Takie oblicze świetnie łączy się z letnimi koszulami, szortami i plażowymi stylizacjami.

Komu pasuje apaszka?

Nie ulega wątpliwości, że do noszenia apaszki wymagana jest odwaga i ekstrawagancja. To jednak nie wszystko, czym warto się kierować. Męskie apaszki nie są zbyt duże, więc mogą nie pasować mężczyznom o mocno rozbudowanym karku.

Najlepiej prezentują się na smukłych szyjach. Aby uniknąć efektu obroży, ukryj apaszkę pod kołnierzem koszuli i rozepnij 1-2 guziki. Nonszalancki efekt murowany.

Apaszka czy buff – co wziąć w góry?

Planujesz wyprawę rowerową, trekking górski lub biwak na turystycznym szlaku? Z pewnością przyda ci się chusta chroniąca szyję i kark przed chłodnym powietrzem. W tej roli możesz użyć chusty, ale najlepiej sprawdzi się sportowy buff.

To lekki, wykonany z mikrofibry komin, który nie rozwiąże się nawet w czasie najcięższej aktywności fizycznej. Może posłużyć jako chusta chroniąca szyję, czapka lub kominiarka.

Syntetyczny materiał schnie bardzo szybko, więc bez trudu wypierzesz tego rodzaju chustę po dniu wędrówki.

Autor: Szymon Sonik