Data publikacji:

Broda na drwala - jak dbać, jak stylizować?

Temat męskiego zarostu wciąż budzi ogromne emocje wśród mężczyzn. Część facetów preferuje gładko wygolone policzki, niektórzy dumnie prezentują efekty kilkudniowych przerw od maszynki. Rośnie też liczba panów preferujących znacznie bujniejsze owłosienie, jakim jest broda na drwala. W dzisiejszym artykule przedstawiamy garść porad, jak zadbać o ten szczególny typ zarostu. Co należy włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Ile czasu zajmuje zapuszczanie brody? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Broda na drwala - jak dbać, jak stylizować?

Jak zapuścić brodę na drwala?

Bujne, gęste owłosienie jest marzeniem wielu panów, którzy chcieliby zadbać o męski wygląd! Broda na drwala niewątpliwie pomoże wykreować ten szczególny wizerunek twardziela wyjętego żywcem ze skandynawskich czy kanadyjskich lasów. Pamiętajmy jednak, że samo zapuszczenie zarostu to zbyt mało, by wpisać się w drwaloseksualną stylistykę. Zacznijmy od początku i poszukajmy recepty, jak zapuścić brodę na drwala!

Nie zapominaj, że na początku liczy się czas. Sprężyste włoski pokrywające policzki czy szyję nie pojawią się na twojej skórze z dnia na dzień. To długotrwały proces, musisz uzbroić się więc w cierpliwość. Pierwsze efekty będą widoczne już po około ośmiu tygodniach, ale broda przybierze pożądaną długość (mniej więcej do klatki piersiowej) dopiero po upływie roku!

Nie oznacza to jednak, że przez ten czas powinieneś biernie wyczekiwać spektakularnej metamorfozy! Szczególnej pielęgnacji potrzebuje również wzrastająca broda drwala. Jak zapuścić ten szczególny typ zarostu?
  • Bądź cierpliwy – włoski pojawiające się na twojej twarzy początkowo mogą charakteryzować się niemałą niesfornością. Niezbyt gęste owłosienie w końcu także zacznie przybierać na sile. W tym pierwszym, nieco trudnym okresie, po prostu nie pozostaje nic innego, jak zacisnąć pięści. Jaka jest nasza rada? Jeśli jesteś zdeterminowany, wyrzuć z domu wszystkie maszynki, pochowaj golarki! Brak sprzętów kuszących obietnicą ponownie gładkiej skóry doprowadzi cię do celu
  • Dokumentuj efekty – to najprostszy i zarazem najbardziej efektywny sposób, dzięki któremu zobaczysz, jak twój zarost poddaje się przeobrażeniom! Co dwa tygodnie rób sobie selfie – będziesz mógł sprawdzać postępy i cieszyć się z metamorfozy!
  • Dbaj, pielęgnuj, chroń – uważasz, że należy dbać tylko o bujny zarost? Nic bardziej mylnego! Broda na drwala w początkowej fazie wzrostu także powinna być otoczona należytą opieką. Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu, oczyszczaniu czy nawilżaniu włosków. O tym, jak dokładnie dbać o zarost (także o ten długi i bujny!) piszemy w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również: Stylizacja brody – czego potrzebujesz?

Broda na drwala – jak o nią zadbać?

Twoje owłosienie nabrało w końcu pokaźnych rozmiarów? Świetnie! Jeśli chcesz, by zawsze prezentowało się doskonale, musisz o nie prawidłowo dbać. Pamiętaj, że niechlujny i nieestetyczny styl nie ma nic wspólnego z modą na drwala! Broda powinna wyglądać na zdrową, lśniącą i sprężystą. Uwierz, że spektakularne efekty wcale nie muszą zajmować godzin poświęconych na pielęgnację. Przestrzegaj kilku zasad i ciesz się męską brodą na drwala!
  • Oczyszczaj i odżywiaj
Aby bujny zarost był zadbany, musi zostać dokładnie oczyszczony. To pierwsza i jednocześnie najważniejsza wskazówka. Swoją brodę powinieneś po prostu myć – każdego dnia, a najlepiej rano i wieczorem. Na włoskach osiadają zanieczyszczenia, zbiera się kurz czy nawet resztki jedzenia. To, że nie widzisz zabrudzeń, wcale nie oznacza, że tam ich nie ma! Jak najlepiej oczyścić zarost? Oczywiście przy użyciu kosmetyków, takich jak mydła do brody czy łagodne, ziołowe szampony.

Codzienne oczyszczanie – zwłaszcza w twardej wodzie – może nieco osłabić kondycję włosków. I nie jest to wskazanie do pomijania tego pielęgnacyjnego kroku! Jeśli broda staje się szorstka i niesforna, sięgnij po odżywki bogate w oleje!
  • Wyczesuj
Czego jeszcze potrzebuje broda? Drwal, który chce zadbać o jej wygląd, nie powinien zapominać o codziennym wyczesywaniu zarostu! Najlepiej robić to przy pomocy profesjonalnej szczotki, takiej jak kartacz z włosiem z sierści dzika. Ta rutyna wiąże się też z masażem skóry, pozwalającym na jej lepsze ukrwienie oraz równomiernym rozprowadzeniem sebum. Każdy posiadacz brody na drwala musi wyposażyć się również w precyzyjny grzebyk, dzięki któremu zarostowi można nadać pożądaną formę.
  • Pielęgnuj
Oczyszczasz zarost i sądzisz, że to wystarczy? Rozczarujemy cię... Kosmetyczka drwalów powinna zawierać nieco więcej preparatów niż ta należąca do posiadaczy gładko wygolonych policzków. Balsam do brody oraz olejek – te dwa kosmetyki po prostu musisz mieć! Dobre jakościowo specyfiki wykonane na bazie wosku dodatkowo ułatwią codzienne stylizowanie włosków.

Sięgaj także po produkty z bogatym, odżywczym składem. Szukaj w nich masła shea, drogocennych olejów czy witaminy E. Pamiętaj o nakładaniu niewielkiej ilości kosmetyków. Zbyt duża porcja emulsji sprawi, że poszczególne włoski nieestetycznie skleją się ze sobą.
  • Podcinaj i nie stroń od barbera
Regularne przycinanie brody także włącz do swojej pielęgnacyjnej rutyny! Kup precyzyjne nożyczki oraz trymer. Kontrola rozrastającego się zarostu sprawi, że zawsze będziesz wyglądać na zadbanego i stylowego drwala. Co jakiś czas odwiedzaj również profesjonalne salony barberskie. Specjalista zadba o kondycję twojego zarostu, a ty będziesz mógł się zrelaksować... często przy szklaneczce whisky!

Broda na drwala – jak stylizować?

Broda na drwala wcale nie musi kojarzyć się z flanelowymi koszulami w kratę, obszernymi jeansami czy Timberlandami – choć przyznajmy, wtedy też prezentuje się bardzo stylowo! Elegancki, bujny zarost dawniej był symbolem władzy i bogactwa. Dlaczego więc nie wykorzystywać jego potencjału w formalnych stylizacjach? Każdy mężczyzna, który dba o swoje owłosienie, będzie wyglądać niezwykle gustownie także w garniturze czy smokingu! Jak widzisz – broda na drwala może być kluczem, do urozmaicenia stylizacji. To co, jesteś gotowy, by ją zapuścić?

Autorka: Anna Mlonka