Data modyfikacji:

Kiedy i dlaczego pojawia się cellulit u mężczyzn?

Czy mężczyźni mają cellulit? Tak! Za cellulit u mężczyzn odpowiadają: hormony płciowe, niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i węglowodany, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu oraz niska aktywność fizyczna. Rozwija się on u około 2% mężczyzn, a jego pojawienie się warto skonsultować z lekarzem. Kiedy i dlaczego pojawia się cellulit u mężczyzn? Rozprawiamy się z „pomarańczową skórką” i mitem, że męski cellulit nie ma racji bytu.
Cellulit u mężczyzn

Przyczyny powstawania cellulitu u mężczyzn

Cellulit może być kompleksem. Nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Teoretycznie nie powinien on wystąpić u panów, bo za powstawanie cellulitu odpowiada głównie genetyka. Z tego punktu widzenia cellulit u mężczyzn nie powinien wystąpić nigdy.
Jak to się jednak dzieje, że mężczyźni mają cellulit? Z czego wynika posiadanie „pomarańczowej skórki” u panów?

Przeczytaj również: Jak ukryć wystający brzuch? Jak zrzucić brzuch piwny? Sposoby na mięsień piwny

Co jest przyczyną pojawiania się cellulitu u mężczyzn?
  • Zaburzenia wydzielania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.
  • Zespół Klinefeltera, hipogonadyzm, rak prostaty.
  • Niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i węglowodany. Rozważ skorzystanie z pomocy dietetyka, który pomoże ci ustalić szczegółowy i właściwie zbilansowany jadłospis. Dieta bogata w warzywa oraz ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczów zapobiegają powstawaniu cellulitu u mężczyzn. Ale to tylko jedna ze składowych. Więc czytaj dalej.
  • Niska aktywność fizyczna, która jest przyczyną pogłębiania się zastoju krwi w naczyniach krwionośnych.
  • Palenie tytoniu.
  • Spożywanie alkoholu.
  • Nieprawidłowo działający układ nerwowy oraz zaburzenia emocjonalne takie jak: przewlekły stres, złość oraz depresja.
  • Przyjmowanie kortykosteroidów przy stanach zapalnych, czyli męski cellulit powstaje jako efekt przyjmowania anabolików na własną rękę w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Męski cellulit – jak z nim walczyć?

Domowe sposoby na męski cellulit to:
  • dobrze zbilansowana dieta – śmieciowe jedzenie może odkładać się na udach i pośladkach w postaci zgrubień i nierówności. Unikaj produktów wysoko przetworzonych,
  • picie dużej ilości wody niegazowanej – każdego dnia minimum dwa litry,
  • umiarkowana aktywność fizyczna – przynajmniej 30-minutowy trening raz dziennie, aby przyspieszyć proces spalania tłuszczu,
  • jeśli masz pracę siedzącą, często wstawaj od biurka – przeciągaj się, przejdź się po pokoju albo zrób kilka skłonów i przysiadów,
  • unikanie stresu i przemęczenia to domowe sposoby na walkę z cellulitem,
  • warto regularnie monitorować stan hormonów i robić morfologię krwi,
  • odbywaj kontrolne wizyty u lekarza w celu zbadania ogólnego stanu zdrowia.
Cellulit u mężczyzn versus zabiegi w gabinecie kosmetycznym
Istnieje szereg zabiegów gabinetowych, które mogą poprawić stan skóry. Działają na przyczyny powstawania cellulitu u mężczyzn. Te zabiegi to:
  1. Endermologia – jest to zabieg oparty na masażu podciśnieniowym, w trakcie którego znacznie poprawia się jakość skóry. Zaleca się, by mężczyzna odbył minimum 10 zabiegów w odstępie 2-3 dni. Efekty? Wyszczuplenie ciała, ujędrnienie i wygładzenie skóry oraz… redukcja cellulitu.
  2. Fala uderzeniowa – komórki skóry są wprowadzane w drgania. Dzięki temu poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie. To przekłada się na lepszy wygląd i wzrost napięcia skóry. Specjaliści zalecają odbycie serii 6 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu. Efekt: skóra jest gładsza i jędrniejsza, a całe ciało szczuplejsze.
  3. Mezoterapia igłowa – to wstrzykiwanie do skóry indywidualnie dobranych koktajli, bogatych w składniki aktywne, takie jak: wyciąg z karczochów, wyciąg z nostrzyka żółtego, kofeina, krzemionka, rutyna lub L-karnityna. Po co? Substancje te przyspieszają proces usuwania tłuszczu i poprawiają mikrokrążenie. A jak już wiesz z podrozdziału o przyczynach, jedną z przyczyn powstawania męskiego cellulitu są zaburzenia krążenia.
  4. Karboksyterapia – to kontrolowane podawanie medycznego dwutlenku węgla. Zabieg poprawia ukrwienie, a nie przyspiesza metabolizmu. Seria 10 zabiegów daje znaczną redukcję tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i likwidację cellulitu.
Zdjęcie: Envato/ Masson-Simon
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.