Data publikacji:

Co jeść po bieganiu? Przykłady posiłków

Co jeść po bieganiu - to pytanie zadają sobie osoby początkujące i takie, które wprowadziły bieganie, aby pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wbrew pozorom, odpowiedź na nie nie jest oczywista dla wielu. Duża część niedoświadczonych biegaczy rezygnuje z posiłku po wysiłku w nadziei, że pomoże to w schudnięciu. Tymczasem jest to ogromny błąd! Co zatem zjeść po bieganiu wieczorem, a co w ciągu dnia lub rano? Podpowiadamy!

Polecamy: Jakie białko wybrać?

co jeść po bieganiu

Co jeść po bieganiu rano i w ciągu dnia?

Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z bieganiem, zwykle szukamy odpowiedniego sprzętu. Wyposażamy się we właściwe buty do biegania, kupujemy opaski monitorujące aktywność i odpowiednie ubrania. Często jednak zapominamy, że sprzęt nie gwarantuje nam dobrych efektów biegania. Ważna jest także technika oraz to, co zjemy po wysiłku. Niewiele osób wie, że to właśnie od potreningowego posiłku często zależy rezultat odbytego treningu. Co zatem jeść po bieganiu rano i w ciągu dnia?

Poranne bieganie jest bardzo popularne. Trening można wykonać zarówno na czczo, jak i po śniadaniu. Zależy to przede wszystkim od naszego samopoczucia. Konieczne jednak jest zjedzenie posiłku po bieganiu. Nieważne, czy chcesz schudnąć, czy jedynie poprawić wydolność organizmu - jedzenie po treningu jest koniecznością. 

Bezpośrednio po bieganiu rano i w ciągu dnia zjedz coś, co będzie źródłem węglowodanów prostych, aby szybko uzupełnić niedobory energii. W tym przypadku świetnie sprawdzają się owoce w postaci koktajli lub surowe. Zawierają dużo węglowodanów prostych, a oprócz nich dostarczają również witamin i błonnika.

Godzinę po bieganiu rano i w ciągu dnia koniecznie zjedz posiłek z dużą zawartością białka. Białko jest budulcem dla mięśni, dlatego nie może go zabraknąć w twojej diecie. Dobrym pomysłem jest zjedzenie posiłku z kurczakiem, indykiem, jajami czy produktami mlecznymi.

Co jeść po bieganiu wieczorem, żeby schudnąć?

Biegasz wieczorem i nie jesz kolacji? To poważny błąd, który niesie ze sobą konsekwencje w postaci nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej. Zmęczony organizm, który nie dostanie zastrzyku energii w postaci jedzenia po wysiłku, zacznie odkładać zapasy na później, co znacznie utrudni schudnięcie. Właśnie dlatego należy jeść po wieczornym bieganiu

Zasada jedzenia po bieganiu wieczorem jest taka sama, jak w przypadku innych pór dnia. Bezpośrednio po treningu musimy dostarczyć sobie węglowodanów prostych. Warto jednak pamiętać, że lada moment położymy się spać, dlatego posiłki muszą być lekkie. Doskonale sprawdzi się dobrze znany nam banan. 

Godzinę po treningu, ale nie później niż dwie godziny przed snem, musimy dostarczyć sobie porcji białka. Po bieganiu wieczorem można więc zjeść pyszną sałatkę z kurczakiem, z dużą ilością warzyw i mozzarellą, która świetnie uzupełni zapotrzebowanie na białko.

Przykłady posiłków idealnych dla biegaczy

Czasem trudno nam samodzielnie skomponować posiłki, które będą zawierały odpowiednią ilość składników odżywczych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy przykładowe posiłki potreningowe. Ważne, aby zjadać je około godzinę po zakończonym bieganiu, a wcześniej pamiętać o węglowodanach prostych. 

Przykłady posiłków po bieganiu rano: 

  • makaron razowy z kurczakiem, warzywami i mozzarellą, 
  • cukinia faszerowana mięsem mielonym z indyka i jajkiem, 
  • ciecierzyca po azjatycku z passatą pomidorową i kolendrą. 

Przykłady posiłków po bieganiu wieczorem:

  • płatki owsiane z chudym mlekiem i wiórkami kokosowymi, 
  • jogurt naturalny z otrębami, 
  • placuszki twarogowe z odżywką białkową, 
  • sałata z kurczakiem, ogórkiem, papryką i rukolą.

Autorka: Olga Sadowska