Data publikacji:

Co zabrać na służbę przygotowawczą?

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej, przeznaczonej dla osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy nie podlegają obowiązkowi odbycia służby zasadniczej lub przeszkolenia wojskowego. Z tej formy mogą korzystać również osoby, które mają uregulowany stosunek do wojska, ale się dodatkowo przeszkolić. Osoby chętne, muszą spełnić określone warunki oraz przejść postępowanie rekrutacyjne, które składa się z analizy złożonych dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjne. Po zakwalifikowaniu należy się odpowiednio przygotować. Należy wiedzieć, co zabrać na służbę przygotowawczą. Pobyt w wojsku trwa od 4 do 5 miesięcy.
służba przygotowawcza

Co zabrać na służbę przygotowawczą?

Służba przygotowawcza – jakie warunki trzeba spełnić?

Kandydaci do służby przygotowawczej muszą spełnić kilka podstawowych warunków tj.
 • mieć ukończone 18 lat,
 • mieć obywatelstwo polskie,
 • ważna jest niekaralność,
 • niezbędna jest zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej.
Osoby, które aplikują do korpusu szeregowego, powinny mieć wykształcenie podstawowe lub zawodowe, do korpusu podoficerów – średnie, a do korpusu oficerów wyższe. Do WKU należy złożyć wniosek o powołanie, życiorys, odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o niekaralności, a także dokumenty dodatkowe, np. prawo jazdy, certyfikaty z kursów.

Jak przygotować się do służby przygotowawczej?

Ćwiczenia rezerwy trwają kilka miesięcy, dlatego należy się do nich dobrze przygotować. Osoby, zgłaszające się na służbę przygotowawczą, otrzymują wyposażenie zgodne z Rozrządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej. W jego skład, oprócz umundurowania, wchodzi m.in. bielizna, skarpety, ręcznik, pas oraz środki do utrzymania higieny osobistej, konserwacji obuwia i oporządzenia. Nie zawsze są to rzeczy najwyższej jakości, dlatego dla własnego komfortu warto zabrać wygodną bieliznę czy regularnie używany szampon do włosów.

Co zabrać na służbę przygotowawczą?

Mimo że wojsko zapewnia podstawowe wyposażenie, to warto zabrać z domu przyboru i środki, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Przydatne będą:
 • Przybory kosmetyczne tj. szczoteczka do zębów, ulubiona pasta, mydło lub żel do mycia, szampon. Panie, które decydują się na szkolenia rezerwy, powinny zabrać żel do higieny intymnej, balsam do ciała, krem do twarzy i inne, regularnie używane kosmetyki. Pomocny może być również talk do stóp, który pomoże uniknąć odparzeń i odcisków, zniweluje również przykry zapach
 • Akcesoria kosmetyczne – mężczyźni muszą pamiętać o maszynce i kosmetykach do golenia, panie o depilatorze. Na listę najpotrzebniejszych rzeczy warto wpisać nożyczki do paznokci, grzebień lub szczotkę do włosów, a także suszarkę do włosów. Warto wybierać małe, podręczne akcesoria, które nie zajmują dużo miejsca.
 • Środki do prania – w wojsku przydadzą się płyn do prania, który pozwoli uprać bieliznę czy skarpetki. Aby ograniczyć miejsce, najlepiej kupić małą butelkę, która powinna wystarczyć na całą służbę.
 • Przybory do czyszczenia i pielęgnacji obuwia – żołnierze chodzą w skórzanych, wysokich butach, które należy regularnie czyścić. Do tego celu przydadzą się pasy, szczoteczki, które pozwolą na wypolerowanie obuwia.
 • Apteczka turystyczna – wyjeżdżając do ośrodka szkolenia, warto ze sobą zabrać leki przyjmowane stale i te, które mogą się przydać na nagłą niedyspozycję. W apteczce powinny znaleźć się środki przeciwbólowe, na ból gardła i przeziębienie. Warto również zapakować leki rozkurczowe i przeciwbiegunkowe. Niezbędnym wyposażeniem są środki na komary, kleszcze oraz materiały opatrunkowe. Przyda się plaster z opatrunkiem, który pomoże przy odciskach, panie muszą pamiętać o podpaskach lub tamponach.
 • Latarka – to kolejny artykuł, który może się przydać. Latarka pomoże w trakcie wieczornych ćwiczeń, a także pomoże dostać się w nocy do toalety, bez budzenia innych.
 • Scyzoryk lub kompaktowy zestaw narzędzi - nie wiadomo kiedy się przyda, zajmuje niewiele miejsca, dlatego warto go ze sobą zabrać.

Ćwiczenia rezerwy – co jeszcze zabrać?

Żołnierze przez większość czasu będą chodzić w mundurze, ale na przepustki przyda się ubranie cywilne. Warto pomyśleć o dobrej bieliźnie. Mimo że wojsko zapewnia całą odzież, ale nie zawsze jest ona komfortowa i wygodna. W zimie warto wybrać bieliznę termoaktywną, która zapewnią komfort cieplny, szybko wysycha i dobrze odprowadza wilgoć. Na pewno przydadzą się grube, wełniane skarpety, które pomogą przetrwać marsz w ciężkich, wojskowych butach.

Aby zwiększyć komfort chodzenia, można zabrać ze sobą dobrej jakości wkładki do butów, które będą dobrze amortyzować stopę. Artykułami, o których mało kto pamięta jest nitka z igłą. Nie zajmuje dużo miejsca, dlatego warto wrzucić je do kosmetyczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy odpadnie guzik z munduru czy koszulka pęknie na szwie. W takim wypadku zestaw krawiecki będzie jak znalazł. W wojsku żołnierze mają również czas wolny, dlatego mogą przydać się słuchawki, telefon z ładowarką, krzyżówki oraz ulubiona książka. Aby uprzyjemnić czas, warto zapakować zdjęcie z najbliższymi, parterem lub dziećmi.

Warto pamiętać, aby nie zabierać zbyt dużo wyposażenia, ponieważ miejsce do ich przechowywanie jest mocno ograniczone. W trakcie służby przygotowawczej czas jest mocno zapełniony, dlatego może okazać się, że większość rzeczy będzie niepotrzebna. W razie, gdyby czegoś zabrakło, będzie można to dokupić w trakcie przepustki. Ważne jest również, aby się nie wyróżniać, ponieważ w wojsku wszyscy powinni wyglądać podobnie.
Autorka: Dorota Koszutowska