Data publikacji:

Ćwiczenia na ręce z hantlami. Jakie ćwiczenia z hantlami wykonać na ręce?

Jeśli chodzi o najlepsze treningi ramion - takie, które budują siłę i rozwijają mięśnie, to nie ma lepszego narzędzia niż stary, dobry hantel. Hantle są jednym z najbardziej wszechstronnych i niedrogich elementów wyposażenia, które możesz posiadać. Mogą być używane do ćwiczenia głównych grup mięśniowych lub izolowania poszczególnych ich partii. Jakie ćwiczenia na ręce z hantlami będą więc najlepsze?

Ćwiczenia na ręce z hantlami

Ćwiczenia na ręce z hantlami dla mężczyzn

Podciąganie bicepsów

Trzymaj parę hantli przed udami z dłońmi skierowanymi na zewnątrz. Powoli zakręć hantle w górę do klatki piersiowej, a następnie z powrotem w dół. Jeśli jesteś początkujący, możesz być ostrożny w podnoszeniu dużych ciężarów. Ważne, abyś poczuł, jak mięsień się wydłuża i skraca. Możesz zmieniać chwyt, aby celować w różne partie mięśnia, ale dla początkujących polecany jest chwyt supinacyjny - dłonie skierowane do góry.

Podniesienie boczne

Stań, trzymając hantle w każdej ręce obok zewnętrznych części ud. Utrzymuj plecy prosto i powoli podnoś ciężarki na boki, aż ramiona znajdą się równolegle do podłogi. Łokcie powinny być lekko zgięte. Powoli opuść hantle z powrotem do pozycji wyjściowej. Wyobraź sobie, że trzymasz wiadro w każdej ręce. Podnosząc ramiona na bok, przechyl wiadra, jakbyś chciał wylać zawartość, tak aby kciuki wskazywały na podłogę.

Podnoszenie ramion do przodu

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o tym ćwiczeniu, jest to, że pracuje ono na przednią część barków. Drugą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że musisz używać lekkich hantli. Nie trzeba dużo wagi do pracy tego obszaru, a próbując podnieść zbyt wiele, ryzykujesz kontuzją barku. Możesz podnosić dwa hantle jednocześnie lub pracować nad jednym ramieniem na raz. Trzymaj ciężar przed udami, trzymając go nachwytem, tak by dłonie były skierowane w stronę ciała. Trzymając wyprostowane plecy i wyciągnięte ramiona, podnieś ciężar przed siebie na wysokość barków, a następnie powoli go opuść.

Odbicie tricepsów

Sparuj ten ruch z podwijaniem bicepsa, aby mieć pewność, że pracujesz nad obiema głównymi grupami mięśni w górnej części ramienia. Podobnie jak w przypadku podciągania na biceps, wykop z powrotem na triceps jest ruchem izolowanym, ponieważ angażuje wyłącznie mięsień trójgłowy. Ustaw ławkę tak, byś mógł oprzeć na niej kolano, goleń i stopę, a następnie pochyl się, aż twój tułów będzie równoległy do podłogi, trzymając ławkę jedną ręką. W drugiej ręce trzymaj hantel i oprzyj ramię o ciało z łokciem zgiętym pod kątem 90°. Wyprostuj ramię, przesuwając hantel do tyłu, aż przedramię znajdzie się równolegle do podłoża, upewniając się, że górna część ramienia jest nieruchoma, więc podczas podnoszenia używasz tylko tricepsów. Powoli opuść ciężar z powrotem do pozycji wyjściowej.

Wyciskanie hantli na ławce

Jest to świetna opcja dla początkujących, jeśli trzymasz się wagi, z którą czujesz się komfortowo. Używając hantli, będzie pracować więcej mięśni wokół ramion i klatki piersiowej niż przy użyciu sztangi, ponieważ są one zmuszone do utrzymywania ciężarów stabilnie, i warto rozwijać te mięśnie, zanim przejdziesz do cięższych sztang. Połóż się na płaskiej ławce treningowej ze stopami płasko na podłodze. Trzymaj hantle nad klatką piersiową, dłonie skierowane w kierunku stóp i ręce w pełni wyciągnięte. Zginając ręce w łokciach, powoli opuszczaj hantle, aż dotrą do klatki piersiowej. Zatrzymaj na sekundę, a następnie naciśnij oba hantle w górę z dużą siłą.

Wyciskanie hantli na podłodze

Jeśli nie posiadasz w domu odpowiedniego mebla, który może posłużyć za ławkę, możesz to ćwiczenie wykonać w wersji na podłodze. Dzięki zmniejszonemu zakresowi ruchu prasa podłogowa w mniejszym stopniu obciąża ramiona niż standardowy ruch, więc jest to dobry sposób na pracę nad klatką piersiową, jeśli obawiasz się pogłębienia problemów z ramionami. Połóż się ze stopami i plecami płasko na podłodze, miej kolana ugięte, trzymając hantle po obu stronach klatki piersiowej. Wyciśnij ciężarki prosto nad sobą, a następnie powoli opuszczaj, aż grzbiety górnych ramion dotkną podłogi. To sprawia, że ruch jest trudniejszy, ponieważ usuwa napięcie z mięśni, więc potrzeba więcej, aby zainicjować kolejne powtórzenie.

Wyciskanie przez głowę

Możesz to zrobić na siedząco lub stojąco. Trzymaj parę hantli za ramiona z łokciami rozstawionymi na boki i zgiętymi pod kątem 90°. Rozciągnij się przez łokcie i naciśnij ciężary nad głową, a następnie powoli przynieś je z powrotem do pozycji wyjściowej. Upewnij się, że nie łukujesz pleców zbyt mocno. Jeśli to zrobisz, prawdopodobnie skończysz, używając górnej części klatki piersiowej zamiast ramion.

Wiosłowanie (pochylone)

Stań w rozkroku na szerokość barków. Zegnij kolana i pochyl się od pasa, utrzymując szyję w jednej linii z kręgosłupem. Pozwól hantlom zwisać z prostymi ramionami, a następnie powoli przenieś je do klatki piersiowej, ściskając ramiona razem. Używanie hantli do wykonywania tego ćwiczenia to świetny sposób, aby upewnić się, że rozwijasz obie strony górnej części pleców równomiernie. 

Wiosłowanie w górę

Choć to ćwiczenie wygląda na proste, bardzo ważne jest, abyś poprawił swoją technikę i użył odpowiedniego ciężaru, ponieważ możesz naprawdę zaszkodzić swoim ramionom, jeśli podniesiesz ciężar większy, niż jesteś w stanie bezpiecznie udźwignąć. Zacznij od lżejszego ciężaru, niż myślisz, że możesz udźwignąć na początku i stopniowo zwiększaj ciężar w kolejnych treningach. Kiedy już wybierzesz hantle, stań trzymając je za biodra, w uchwycie nadgarstkowym. Trzymając klatkę piersiową w górze, podnoś ciężary w kierunku ramion, prowadząc je w łokciach. Zatrzymaj się na szczycie i ściśnij mięśnie trapezowe pleców - to one są głównym celem ćwiczenia - a następnie opuść się z powrotem na początek pod kontrolą.

Trening na ręce z hantlami

Aby ćwiczenia z ciężarkami na ręce przyniosły efekty wystarczy, że wykonasz 3-4 ćwiczenia w trzech seriach każde. Liczba powtórzeń i ciężaru powinna być dostosowana do twoich umiejętności i obecnego poziomu sprawności fizycznej. Oczywiście pamiętaj, aby przed ćwiczeniami wykonać rozgrzewkę.

Autor: Jakub Kowalski