Jeśli zdarza ci się zaczerwienić w sytuacjach stresowych, to zupełnie normalne. Co innego, jeśli wszyscy zwracają ci uwagę, że twoja twarz przybiera czerwony odcień bardzo często, niezależnie od okoliczności. Wówczas warto zastanowić się, czy nie jest to objaw choroby. Dowiedz się, co może być powodem czerwonej twarzy u mężczyzn i jak przywrócić jej naturalny koloryt.
Polecamy: Codzienna pielęgnacja twarzy
Uroczy rumieniec zawstydzenia czy czerwone policzki po wysiłku fizycznym – to normalne reakcje, pojawiające się wskutek emocji lub przyspieszonego krążenia. Jeśli jednak twoja twarz jest czerwona praktycznie przez cały czas, może to oznaczać, że przyczyna problemu tkwi gdzie indziej. Zaczerwienienie na twarzy u mężczyzn może zwiastować różne choroby przewlekłe, a także problemy skórne! Dowiedz się, co może być powodem czerwonej twarzy i jak poradzić sobie z tym kłopotem.
Powodów pojawienia się zaczerwienień na twarzy może być wiele i niestety – nie zawsze łatwo je zdiagnozować samodzielnie. Jeśli określenie przyczyny zaczerwienień przychodzi ci z trudem, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Bardzo częstą przyczyną zaczerwienień są przewlekłe problemy skórne. Jednym z najczęściej występujących jest trądzik różowaty, który początkowo wywołuje jedynie rumień napadowy. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, z czasem zaczerwienienia na twarzy zaczną się utrwalać. Rumień współwystępuje z bolesnymi grudkami ropnymi, po których pozostają blizny.
Jeśli jesteś na coś uczulony, zaczerwieniona twarz może być naturalną reakcją na alergen. Czerwona twarz u mężczyzn bardzo często jest efektem uczulenia na pyłki roślin lub sierść zwierząt. Ta przyczyna okaże się najbardziej prawdopodobna, jeśli zaczerwienienia pojawiają się wyłącznie w okresie pylenia lub po kontakcie z psem lub kotem.
Przyczyną zaczerwienienia skóry mogą być również aktywne infekcje bakteryjne w jej obrębie. Należą do nich np. liszajec zakaźny czy wyprysk. W trakcie infekcji, prócz zaczerwienienia, pojawiają się również inne objawy, takie jak ropne wybroczyny i strupy.
Twoja cera może czerwienić się również z powodu genetycznych uwarunkowań. Jeśli często się czerwienisz, lecz nie zauważasz świądu, pieczenia i innych niepokojących objawów, prawdopodobnie jesteś posiadaczem cery naczynkowej. Jej pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków.
Czasem możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak środowisko może wpływać na koloryt twojej cery. Zaczerwienieniom sprzyja nadmierna ekspozycja na słońce, alkohol, a nawet niektóre potrawy (zwłaszcza te pikantne).
Zaczerwienienie skóry jest typowym objawem, z którym borykają się mężczyźni z nadciśnieniem. Jeśli prócz rumienia odczuwasz napady gorąca i kołatanie serca, to możliwe, że ta choroba dotknęła także i ciebie. Jej podejrzenie jest bezwzględnym powodem do szybkiej konsultacji z lekarzem! Wystarczy proste badanie, aby stwierdzić, czy ciśnienie osiąga wartość w granicach normy.
Jeśli podejrzewasz, że twoja czerwona twarz jest efektem alergii, infekcji skórnej lub choroby, jak najszybciej odwiedź lekarza. Wykonanie badań pomoże ustalić przyczynę problemu i dobrać metodę leczenia farmakologicznego.
Jednak nawet, jeśli twoja cera czerwieni się w sposób naturalny, możesz walczyć z niechcianym rumieńcem. Dowiedz się, jak dbać o skórę skłonną do zaczerwienień domowymi sposobami.
Aby przywrócić twarzy zdrowy odcień, zacznij przyglądać się baczniej składom kosmetyków. Wiele z nich posiada alkohol, który drażni cerę naczyniową i powoduje narastanie problemu. Postaw na delikatne kosmetyki myjące i tonik bezalkoholowy.
Kochasz gorące kąpiele? Cóż, jeśli chcesz trzymać zaczerwienienie twarzy w ryzach, przyjdzie ci się z nimi pożegnać. Bierz letnie prysznice, a twarz myj najlepiej chłodną wodą. Ciepło na skórę naczynkową działa jak płachta na byka.
Aby zyskać pewność, że twoja cera jest naczynkowa, wystarczy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz szybko określi typ twojej cery i udzieli porad dotyczących domowej pielęgnacji. Jej podstawą powinien być krem do twarzy na zaczerwienienia, uszczelniający naczynka.
Dobre kremy dla cery naczyniowej kupisz bez recepty w drogeriach internetowych. Uspokajamy: są to produkty unisex, dlatego nie musisz przejmować się poszukiwaniem kosmetyków dedykowanych stricte mężczyznom. Krem na zaczerwienienia powinien posiadać składniki, takie jak witamina C, wyciąg z arniki lub oczaru wirginijskiego.
Czerwona twarz u mężczyzn bywa wynikiem nadmiernego spożywania alkoholu i ostrych przypraw. Ogranicz te produkty, a szybko zauważysz różnicę. Pamiętaj o wypijaniu minimum 2 litrów wody w ciągu dnia – to podstawa zdrowej skóry.
Jeśli chcesz uniknąć trwałych przebarwień, w okresie letnim chroń skórę, używając kremu z filtrem. Nie sięgaj po niego jedynie przed wypadem na plażę; krem przeciwsłoneczny należy stosować codziennie przed wyjściem na zewnątrz.
W zdecydowanej większości przypadków, czerwona twarz u mężczyzn jest efektem zaniedbań pielęgnacyjnych. Wystarczą drobne zmiany, by znacznie poprawić jej koloryt. Ten problem cię dotyczy? Zacznij już dziś!