Data publikacji:

Czyszczenie podsufitki, czyli jak wyczyścić podsufitkę?

Generalne porządki w samochodzie to nie tylko odkurzanie, mycie deski rozdzielczej czy tapicerki. Jeśli chcemy, by pojazd wyglądał jak nowy, warto także skupić się na wyczyszczeniu podsufitki, która z czasem brudzi się i zmienia swój kolor. Trudna dostępność oraz chłonny materiał sprawiają, że umycie tego elementu samochodu może sprawić wiele trudności. Podpowiadamy, w jaki sposób najprościej i najbardziej efektywnie pozbyć się brudu z podsufitki.
czyszczenie podsufitki

Czyszczenie podsufitki – na co zwracać uwagę?

O ile posprzątanie pozostałych elementów pojazdu nie wydaje się być skomplikowane, tak czyszczenie podsufitki może sprawić wiele problemów. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców unika tej czynności podczas regularnego dbania o pojazd, przez co gromadzi się na niej więcej brudu. Czyszczenie podsufitki to czynność wymagająca o wiele więcej precyzji i cierpliwości niż odkurzanie czy mycie pozostałych elementów, dzieje się tak za sprawą niewygodnej pozycji przyjmowanej podczas prania, możliwości odklejenia podsufitki przy nieumiejętnym jej czyszczeniu czy nietypowej konstrukcji tego elementu pojazdu. Czyszcząc podsufitkę, szczególną uwagę należy zwrócić na ściekającą wodę czy chemię – myjąc podsufitkę, dość łatwo poplamić fotele. Na etapie planowania sprzątania warto zabezpieczyć te elementy specjalną folią bądź pokrowcami. Dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie mycia w miejscu o dobrym oświetleniu, najlepiej w światle dziennym, a także zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca, by móc swobodnie przemieszczać się między otwartymi drzwiami pojazdu. Świetnie sprawdzi się w tym celu podwórko bądź parking.

Przygotowanie do mycia podsufitki

Samodzielne czyszczenie podsufitki rozpocząć należy od jej odkurzenia. Na tym elemencie wnętrza samochodu, tak samo jak na każdym innym, gromadzi się kurz oraz inne większe zabrudzenia. Jeśli nie usuniemy ich przed myciem, możemy wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – brud, zamiast zniknąć, jeszcze mocniej wsiąknie w materiał, z którego wykonana jest podsufitka. Wybierzmy odkurzacz ze szczotką i regulowaną mocą, aby przypadkowo nie oderwać podsufitki. Następny etap obejmuje już głębsze mycie przy pomocy wody i detergentów. Należy pamiętać, aby wybierać materiały o niskiej wchłanialności. Przez klej użyty do przyklejenia podsufitki może stracić swoje właściwości przy kontakcie z dużą ilością płynów, a to prowadzi często do jej odklejenia czy powstawania fałd materiału na suficie pojazdu. Z tego powodu mycie metodą ekstrakcyjną nie jest zalecane. Jako narzędzie do czyszczenia podsufitki świetnie sprawdzi się zwilżona ścierka z mikrofibry lub stara firanka, która nie pobiera dużo wody i jest delikatna dla materiału.

Ręczne mycie podsufitki

Przy myciu podsufitki ważna jest zarówno technika, jak i użyte do czyszczenia preparaty i narzędzia. Polecanym i najbardziej delikatnym sposobem czyszczenia podsufitki samochodowej, który pozwala ograniczyć ryzyko jej uszkodzenia, jest bonetowanie. Technika ta polega na ręcznym pocieraniu jej powierzchni za pomocą ściereczki z mikrofibry. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie tej w kolorze białym, pozwoli to pozbyć się ryzyka przeniesienia koloru materiału ścierki na elementy sufitu. Proces ten najlepiej przeprowadzać w rękawiczkach, by nie przenieść na czyszczony element potu oraz tłuszczu zbierającego się na dłoniach. Największym błędem właścicieli pojazdów jest rozcieranie plam znajdujących się na podsufitce na zewnątrz, przez co zanieczyszczenie staje się jeszcze bardziej widoczne. W trakcie mycia nie szorujemy podsufitki kolistymi ruchami, gdyż może to spowodować, że zabrudzenia, zamiast zniknąć, zaczną się rozcierać. Najlepszą metodą będą długie pociągnięcia od środka podsufitki ku jej brzegom, aż do końca.

Czym czyścić podsufitkę?

Wybierając preparat do czyszczenia podsufitki naszego samochodu, należy unikać tych o dużej sile, ponieważ mogą wpływać one negatywnie na materiał i jego spojenie. Świetnie do tego sprawdzą się preparaty do bonetowania, które w swoim składzie nie mają w ogóle mydeł, mocnych detergentów, wybielaczy ani rozpuszczalników. Dzięki temu gwarantują duże bezpieczeństwo użytkowania. Ten sam płyn może zostać użyty także przy czyszczeniu boków drzwi czy foteli. Sprawdzi się on świetnie przy czyszczeniu niewielkich zabrudzeń, jednak przez swój skład może nie poradzić sobie z mocniejszymi lub większymi plamami. Podczas mycia, preparat ten należy nakładać bezpośrednio na podsufitkę, niewielkimi ilościami z dużą częstotliwością, tak by jej nie przemoczyć. Jeśli pierwszy raz korzystamy z tego typu płynu, warto najpierw nałożyć go w mniej widocznym miejscu, by sprawdzić, jaka ilość będzie najbardziej odpowiednia. Po czasie zalecanym przez producenta należy przecierać materiał delikatną szczotką, ścierką z mikrofibry lub innym materiałem, wykonując energiczne, jednak nie za mocne ruchy. Pamiętajmy, by nie wcierać preparatu zbyt głęboko. Ostatnim elementem jest suszenie podsufitki. W tym celu warto zostawić otwarte drzwi lub okna aż do całkowitego wyschnięcia umytych materiałów.

Jak usunąć trudne plamy z podsufitki?

Jeśli na podsufitce znajdują się widoczne plamy, na przykład po tłustych substancjach, konieczne może okazać się zastosowanie zgoła innej techniki do ich usunięcia. W tym celu preparat do bonetowania należy nałożyć bezpośrednio na ściereczkę z mikrofibry, którą następnie przykłada się do zabrudzenia tak, by całkowicie je zakryć. Po odczekaniu kilkudziesięciu sekund odsuwamy ściereczkę, bez rozcierania plamy. Większość zabrudzenia powinna się na niej osadzić. Następnie miejsce to czyścimy tak jak całą resztę. Istotne jest, by w przypadku starszych samochodów po usunięciu plamy umyć całą powierzchnię podsufitki, ponieważ kolor umytego fragmentu może różnić się od reszty. Jeśli mimo poświęconego czasu ta technika okaże się nieskuteczna, konieczne może być skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który dysponuje sprzętem niezbędnym do przeprowadzania tego typu prac.
Autor: Marcin Krawczyk
Autor: Marcin Krawczyk