Data publikacji:

Jak dobrać długość marynarki i rękawa marynarki?

Idealne dopasowanie marynarki to trudna sztuka. Pospieszne przymierzenie jej w sklepie odzieżowym to niemal gwarancja, że wybierzesz źle. Co gorsza, późniejsze przeróbki krawieckie marynarki bywają trudne i nie wszystkie mankamenty da się wyeliminować. Jak prawidłowo dobrać długość marynarki oraz jej rękawów?

długość marynarki

Proporcje marynarki a proporcje ciała

Zbyt krótka marynarka, rękawy zakrywające dłonie, załamane ramiona – lista błędów w doborze marynarki jest bardzo długa. Dopasowanie garnituru RTW, czyli prosto zdjętego z wieszaka, może przysporzyć wielu problemów. Nie można się więc dziwić, że wielu mężczyzn decyduje się na szycie garnituru na miarę lub chociaż dopasowanie szablonu MTM (ang. made to measure).
Trudności wynikają z tego, że tworzona według uniwersalnego wykroju marynarka może nie pasować do każdego typu sylwetki. Mężczyźni z dużym brzuchem, szerokimi biodrami lub wąską klatką piersiową mogą mieć nie lada problem, by dopasować rozmiar. Punktem wyjścia jest zazwyczaj obwód w pasie oraz szerokość w ramionach, ale nie można zapominać o długości marynarki oraz jej rękawów. Zbyt długie rękawy to niestety popularny problem, podobnie jak za mała długość kusych marynarek.

Prawidłowa długość marynarki

Wyznacznikiem długości marynarki są proporcje ciała. Dolna linia marynarki powinna bowiem dzielić sylwetkę (bez głowy) idealnie na połowę. Dzięki temu sylwetka zachowuje harmonię, a sama marynarka podkreśla sylwetkę V. Jeśli wybierzesz powszechnie stosowaną ostatnio krótką marynarkę, sięgającą do pasa, tułów stanie się nieproporcjonalny względem nóg. Analogicznym błędem jest wybór bufiastej, długiej marynarki, jakie królowały w latach 80. i 90.
Aby wyznaczyć odpowiednią długość marynarki, zmierz odległość od kołnierza do linii butów. Dzieląc ten wartość na pół otrzymasz przybliżony wynik. Pamiętaj o tym, by nie pominąć szerokości marynarki! W niektórych przypadkach będziesz musiał zdecydować się na wersję taliowana, poszerzaną lub wydłużaną.
 
Jak jeszcze sprawdzić długość marynarki? Istnieje co najmniej kilka sposobów. Według jednego z nich marynarka powinna zakrywać większą część pośladka, czyli sięgać minimalnie jego połowy. Inny wyznacznik to… kciuk. Dolna krawędź marynarki powinna kończyć się pomiędzy kciuka i jego końcem.

Właściwa długość rękawa marynarki

Rękaw marynarki powinien sięgać ok. 2 cm powyżej przegubu nadgarstka. Dzięki temu wyeksponujesz ok. 1-2 cm mankietu koszuli, który opiera się na nasadzie dłoni. Długość rękawa należy mierzyć na stojąco, z rękami opuszczonymi w dół. Powszechnym błędem jest unoszenie rąk niczym zombie, co zalecają błędnie nawet pracownicy sklepów z odzieżą. Jeśli wybierzesz marynarkę w ten sposób, jej rękawy będą zdecydowanie zbyt długie.

Co zrobić, gdy rękawy są zbyt długie? Niewielkie poprawki można wykonać skracając dolną część rękawa. Pamiętaj jednak, że ograniczają się guziki. Innym sposobem jest wyprucie całego rękawa i skrócenie górnej części. To zdecydowanie lepszy sposób, jednak nie każdy krawiec się go podejmie.

Budowa marynarki – tu rolę odgrywają detale

O tym, czy marynarka będzie wyglądać dobrze, decyduje znacznie więcej aspektów niż tylko jej szerokość czy długość. Ogromną rolę ma umiejscowienie guzika, szerokość klap, średnica rękawów, dopasowanie kołnierza itd. Kupując marynarkę warto więc wykazać się cierpliwością i nie wybierać pierwszego lepszego modelu. Gdy znajdziesz tę idealną, od razu dostrzeżesz to w lustrze.