Data modyfikacji:

Jak dobrać dodatki do garnituru?

Garnitur to podstawowy strój w męskiej garderobie. Trudno o bardziej elegancki, ponadczasowy i uniwersalny ubiór na ważne okazje. Garnitur sam w sobie nie jest zbyt ozdobny, dlatego jeśli chcesz podkreślić swój styl, zadbaj o odpowiednie dodatki. Jak dobrać dodatki do garnituru, by nie popełnić modowego błędu?

jak dobrać dodatki do garnituru

Jak dobrać dodatki do garnituru?

Krawat do garnituru

Podstawowym, wręcz obowiązkowym dodatkiem do garnituru jest ozdoba szyi. Największą popularnością cieszą się oczywiście krawaty, które pasują zarówno na formalne, jak i luźniejsze spotkania. Dobrej jakości krawat jedwabny powinien znaleźć się w każdej męskiej garderobie. Jest miękki, odporny na zagniecenia i, w przeciwieństwie do poliestrowego odpowiednika, dobrze prezentuje się w sztucznym świetle.

Jak dobrać krawat do garnituru? Na najważniejsze okazje warto zdecydować się na gładki krawat w stonowanym kolorze, np. granatowy, bordowy, ciemnozielony lub szary. Unikaj jednak krawatów czarnych, kojarzących się z uroczystościami pogrzebowymi. Dobrze spiszą się także krawaty o klasycznym, ale ciekawym deseniu, np. w paski, w grochy czy w wzór typu paisley.

Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli i może nawiązywać swoim kolorem (lub kolorem wzoru) do marynarki, kraty koszuli, poszetki lub nawet barwy skarpetek. Unikaj jednakże krawatów w kolorze sukienki partnerki lub wykonanych z tego samego materiału, co poszetka. To nadkoordynacja, która nie prezentuje się dobrze.

Przeczytaj również: Jaki krawat do garnituru w kratę wybrać?

Dobrze dopasowany krawat powinien mieć szerokość ok. 7-8 cm, odpowiadającą szerokości klap marynarki. Cienki czarny krawat popularny w modzie studniówkowej zazwyczaj nie tworzy ładnego węzła i wygląda dość nieporadnie. Nie bez znaczenia jest sposób zawiązania krawata, który nadaje mu charakter. W poprawnie zawiązanym krawacie tworzy się charakterystyczna łezka, a węzeł schludnie przylega do szyi. Jednym z najładniejszych wiązań jest węzeł asymetryczny four-in-hand.

Poszetka do garnituru

Poszetka to jeden z tych dodatków do garnituru, który podkreśla twoją świadomość stylu. To niewielka jedwabna lub lniana kwadratowa chustka. Umieszcza się ją w brustaszy, czyli kieszonce ulokowanej na lewej piersi. Najbezpieczniejszym wyborem jest biała poszetka lniana złożona w tzw. tv fold. W tym złożeniu wystaje jedynie cienki, równy pasek poszetki.

Jeśli wybierasz się na mniej zobowiązującą uroczystość, lepszym wyborem będzie wzorzysta poszetka jedwabna. Wygląda nieco ekstrawagancko, ale nie musisz się jej obawiać – to bardzo stylowy element eleganckiego stroju. Najprostszym złożeniem jest tzw. puff, czyli nonszalancki grzybek.

Pasek do garnituru

Pojawienie się na uroczystości w garniturze bez paska (i innego systemu podtrzymującego spodnie), to spore faux pas. Wybierz ten o najprostszej formie, z otwartą, minimalistyczną klamrą. Upewnij się też, że jest wystarczająco wąski, by zmieścić się do szlufek spodni. Do garnituru wizytowego należy założyć pasek skórzany, odpowiadający barwą innym skórzanym elementom, tj. butom oraz paskowi od zegarka. W większości przypadków będzie to po prostu pasek czarny. Unikaj dużych klamer z rzucającym się w oczy logiem producenta – to w złym guście.

Szelki do garnituru

Alternatywą dla paska są szelki. Od razu podkreślimy: te dwa elementy nie mogą być założone jednocześnie! Najbardziej eleganckie są białe szelki, ale w mniej formalnych garniturach stosuje się także kolorowe szelki, np. granatowe lub ciemnozielone. Do szelek najlepiej wybrać specjalne spodnie pozbawione szlufek. Są wyposażone w zewnętrzne lub wewnętrzne guziki, do których przypina się skórzane kawałki skóry z dziurką szelek. Choć szelki nie są w Polsce zbyt popularne, mają wiele zalet. Dobrze utrzymują spodnie na miejscu, nie wrzynają się w brzuch, trzymają w ryzach koszule i są po prostu wygodne.

Spinki do garnituru

Eleganckie spinki do mankietów koszuli to sposób na przemycenie męskiej biżuterii do wizytowego zestawu. Nie rzucają się mocno w oczy, a przy okazji spełniają ważne, praktyczne zadanie. Najlepsze koszule garniturowe produkowane są bez guzików, więc zastosowanie spinek jest konieczne. Kolor spinki warto dopasować do koperty zegarka, jednakże odstępstwa na tym polu nie będą wielkim błędem. Spinki wykonywane są ze stali nierdzewnej, srebra, tytanu, platyny, złota, miedzi, brązu, ceramiki, a nawet z drewna i betonu. Te dwa ostatnie materiały pasują jednak wyłącznie do casualowych strojów.

Zegarek do garnituru

Zegarki garniturowe to kwintesencja elegancji i minimalizmu. Próżno szukać na nich wyświetlaczy, dodatkowych subtarcz lub obrotowych bezeli. Są stosunkowo małe, a ich koperta zawiera jedynie indeksy godzinowe oraz wskazówki. Jedynym odstępstwem od tej ascetycznej formy jest niewielki datownik.

Konstrukcja zegarka garniturowego sprawia, że bez trudu mieści się on pod mankietem koszuli. Jest bardzo płaski i nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby podważać rękaw koszuli. Zazwyczaj zegarki garniturowe nosi się ze skórzanym paskiem, bardziej eleganckim od srebrnej bransolety. Kolor paska powinien być zbliżony do koloru butów oraz paska od spodni. Jeśli nie masz takiego zegarka, nie musisz kupować nowego. Wystarczy, że dokupisz dodatkowy pasek o odpowiedniej szerokości. Podmiana paska to dosłownie kwestia minuty.

Skarpetki do garnituru

Cienkie skarpety garniturowe muszą być przede wszystkim długie. Ich zadaniem jest osłona łydki, a fragment skóry nie powinien się wyjawić naszym oczom nawet po założeniu nogi na nogę. Najlepszym sposobem doboru koloru skarpetek jest dopasowanie ich do spodni. Powinny być tego samego koloru lub odrobinę ciemniejsze. Dzięki temu optycznie wydłużysz nogi i zachowasz smukłą sylwetkę. Jest to szczególnie ważne w przypadku niskich mężczyzn.

Założenie do granatowego garnituru czarnych skarpet nie jest jednak dużym błędem. Dobór skarpet na podstawie koloru butów w wielu przypadkach również ma sens. Jeśli decydujesz się na codzienny garnitur lub pragniesz obniżyć formalność klasycznego garnituru, możesz założyć kolorowe skarpetki. Kontrastowe, mocno rzucające się w oczy skarpetki garniturowe robią w ostatnich latach sporą furorę na targach mody męskiej (np. Pitti Uomo).

Portfel do garnituru

Nie każdy to wie, ale do garnituru warto dobrać także specjalny rodzaj portfela. Większość klasycznych modeli jest zbyt grubych, przez co mocno odznaczają się na klapie marynarki lub tylnej kieszeni spodni. Pękatym portfelem nie powinieneś wypychać także przednich kieszeni. Najładniej wyglądają wówczas, gdy są puste. W innym przypadku zaburzysz gładką formę marynarki.

Do garnituru najlepiej użyć minimalistycznego portfela typu slim. Ma zaledwie kilka milimetrów grubości i pomieści tylko niezbędne na przyjęciu rzeczy, tj. dowód osobisty, kartę płatniczą, prawo jazdy oraz kilka banknotów. Monety najczęściej przechowuje się w osobnej, równie niewielkiej bilonówce. Portfel garniturowy slim pozbawiony jest guzików, zamków, przestrzeni na monety oraz dodatkowych miejsc na karty lojalnościowe czy dowód rejestracyjny. Idealnie pasuje do wewnętrznej kieszeni marynarki, a jego elegancka, minimalistyczna forma nadaje mu szyku.
Autor: Szymon Sonik