Data publikacji:

Koszula w kratę gingham. Jak nosić modny wzór?

Moda na koszule w kratę nie mija. Jednym z tych ponadczasowych wzorów jest krata gingham, która zadomowiła się w modzie męskiej na dobre. Czym charakteryzuje się kratka gingham i jak nosić koszule utrzymane w tej stylistyce?

gingham

Jak wygląda krata gingham?

Krata gingham, zwana także kratą vichy, to jeden z najpopularniejszych wzorów męskich koszul. Co ciekawe, znajdziesz go często również na… obrusach. Czerwona krata gingham to jeden ze znaków rozpoznawczych amerykańskich restauracji typu fast food. W przemyśle tekstylnym wzór vichy wykorzystywany był także do produkcji zasłon oraz serwetek. Kojarzyć go możesz także z erzacu obrusu, czyli ceraty kuchennej.

Jak rozpoznać kratę gingham? Wzór ten składa się z równomiernie ułożonych pasów na białym tle. Miejsca przecięcia mają ciemniejszą barwę, a pomiędzy pasami znajdują się białe kwadraty. W męskiej garderobie białemu tłu towarzyszą najczęściej niebieskie pasy, choć spotkasz także różową, czerwoną, zieloną, pomarańczową czy fioletową kratę gingham. Zawsze jest to jednak kontrastowy kolor, wyraźnie odcinający się od bieli.

Historia kraty gingham

Ceratowy motyw znany był na długo, zanim trafił na męskie koszule. Szczególnie dużą popularność zyskał w Azji, gdzie zdobił wiele domowych tekstyliów. Anglojęzyczna nazwa gingham wywodzi się najprawdopodobniej od malezyjskiego słowa genggang, którym określany był kraciasty wzór. Równie często można się spotkać z określeniem vichy, które zawdzięczamy Francuzom.

Do Europy krata gingham trafiła najprawdopodobniej dzięki Anglikom. Wzór przywieziono z koloni indyjskich. Krajem, który mocno skorzystał z nowej stylistyki tkanin bywa Francja, jednak prawdziwą karierę krata gingham zrobiła dopiero w Stanach Zjednoczonych. Królowała już w latach 20., choć moda na nią powracała co kilka dekad. Co ciekawe, urokliwą kratę gingham można było dojrzeć zarówno na męskich koszulach, jak i damskich sukienkach, strojach kąpielowych czy dziecięcych zabawkach.

Krata gingham – do jakich stylizacji pasuje?

Męskie koszule w kratę gingham cenione są za nienachalną wyrazistość. Z jednej strony jej barwy są intensywne, z drugiej zaś równomierne kwadraty wprowadzają harmonię i porządek. Sprawia to, że krata gingham nie gryzie się tak mocno z innymi wzorami i pasuje do wielu marynarek. W jakich stylizacjach odnajduje się najlepiej? Skorzystasz z niej głównie w strojach codziennych i smart casualowych. Wzorzyste koszule nie nadają się na najbardziej formalne okazje, więc do eleganckiego garnituru wybierz raczej gładką koszulę, np. białą, błękitną lub różową.

Koszula w kratę vichy, wykonana z mięsistej bawełny o splocie otwartym, świetnie zaprezentuje się np. z jeansami, a nawet szortami. Latem możesz wybrać także koszulę gingham wykonaną z lnu. Jest przewiewna, lekka i stylowa. Zimą natomiast krata gingham pozwoli ci przeistoczyć się w drwala, bowiem zamieniając biały deseń na czarny, uzyskasz najpopularniejszy wzór koszul flanelowych. Pamiętaj, że im większe są kwadraty, tym mniej formalna koszula.

Jak nosić koszulę w kratę gingham?

W kolekcjach wielu marek znajdziesz najróżniejsze wersje kraty gingham. Oprócz tych klasycznych, opartych na dwóch kolorach (biały i kolorowy), znajdziesz także różnego rodzaju wariacje. Czasem wprowadzane są dodatkowe barwy, innym razem mikrowzory, a w niektórych przypadkach pasy tracą swój równomierny rytm. Na początek zachęcamy do sięgnięcia po klasykę, czyli biało-niebieską koszulę casualową, np. z kołnierzykiem button down.

Nawet jeśli wybierasz koszulę na lato, kup tę z długimi rękawami. Podwinięte rękawy wyglądają dużo lepiej niż powiewające na wietrze rękawki skróconej wersji koszuli. Co do wpuszczenia koszuli w spodnie – casualowe modele możesz bez obaw nosić na wierzchu. Są wykonane w taki sposób, że ładnie układają się na spodniach i nie skracają optycznie nóg.

Autor: Szymon Sonik