Data publikacji:

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Choć w okularach wszyscy chcielibyśmy wyglądać niczym Tom Cruise w filmie „Top Gun”, rzeczywistość potrafi sprowadzić na ziemię. Okazuje się, że nie każdy wygląda w aviatorach równie dobrze, a dobór ramek pasujących do twarzy graniczy wręcz z cudem. Jak dobrać okulary do kształtu i rysów twarzy, aby podkreślić swoje zalety?

Jaki rozmiar okularów wybrać?

Typowym błędem w doborze okularów jest wybór zbyt dużego rozmiaru. Jeżeli ramki mocno wystają poza obrys głowy, a pomiędzy zausznikami i skronią jest bardzo duża szczelina, od razu wybierz mniejszy rozmiar. Duże okulary mogą wyglądać karykaturalnie, zwłaszcza u osób o małym rozstawie oczu. Dodatkowo, ze względu na mały docisk zauszników, będą zsuwać się z głowy i przeszkadzać na co dzień. Utrudnione może być także osadzenie szkieł kontaktowych, które muszą być dobrane do rozstawu źrenic. Oko powinno znajdować się dokładnie pośrodku szkieł korekcyjnych lub przeciwsłonecznych.
Zbyt małe okulary mogą zaś być ciasne, co boleśnie odczujesz w ciągu dnia. Po czym je poznać? W małym rozmiarze zauszniki mocno rozchodzą się na boki, a w niektórych przypadkach mogą być też zbyt krótkie. Jeżeli jesteś w stanie dojrzeć bok zauszników patrząc na wprost w lustrze, okulary są zdecydowanie za małe. Zauszniki powinny być ułożone mniej więcej pod kątem prostym względem szkieł.

Jaka powinna być szerokość mostka w okularach?

Szerokość mostka, czyli części łączącej obie tarcze, to dość często pomijany parametr. Wpływa on jednak na to, w jaki sposób noski będą opierać się na nosie. Może się zdarzyć sytuacja, że zbyt wąsko rozstawione noski utrudnią stabilne osadzenie okularów na twarzy. To tylko niepotrzebny dyskomfort i zwiększone ryzyko uszkodzenia okularów. Okulary nie powinny też opierać się na policzkach. Będą wówczas poruszać się podczas każdego grymasu twarzy oraz w trakcie jedzenia. Jeśli czujesz, że nie leżą na nosie pewnie, wybierz inny model oprawek. 

Jak dobrać okulary męskie do kształtu głowy?

Dobierając kształt okularów możesz wpłynąć na podkreślenie kształtu głowy lub rysów twarzy. Podstawową zasadą jest dobór okularów na zasadzie kontrastu, Oznacza to, że osoby o owalnej twarzy powinny wybrać nieco bardziej kanciaste oprawki, zaś mężczyźni o kwadratowej twarzy i ostrych rysach powinni skłonić się do zakupu okrągłych okularów. Okrągłe okulary pasują też do pociągłych twarzy. Stosunkowo wysokie szkła optycznie zmniejszą długość głowy i sprawią, że twarz stanie się bardziej harmonijna.

Jaką wybrać szerokość oprawek?

Duże pole do popisu daje wybór szerokości oprawek. Okulary o grubych i masywnych oprawkach najlepiej będą pasować do osób o typowym kształcie twarzy. U osób z nadwagą mogłyby bowiem dodawać ciężkości, zaś u bardzo szczupłych mężczyzn wyglądałyby karykaturalnie. Panowie o trójkątnej twarzy mogą zaś poprawić swój wygląd za pomocą oprawek pozbawionych dolnej części. W ten sposób zrównoważona zostanie dysproporcja pomiędzy szerokim czołem a stosunkowo wąską szczęką.

W jakim stylu wybrać okulary? Elegancja czy sport?

Okulary, podobnie jak inne elementy garderoby, różnią się pod kątem formalności. Kolorowe i grube oprawki mogą świetnie podkreślać sportowy styl codzienny, jednak w towarzystwie eleganckiego garnituru wyglądają niekorzystnie. Na bardziej formalne okazje wybierz więc okulary z metalową ramką w nierzucającym się kolorze. Dobrze zaprezentują się okulary czarne, srebrne, szare lub złote.
Posiłkując się tymi prostymi wskazówkami będziesz wiedzieć, jak odrzucić niepasujące okulary i wybrać spośród tych, które leżą dobrze. Tutaj już poradnik ci nie pomoże, bo musisz dobrać oprawki do własnego stylu i gustu. A warto poświęcić na to chwilę, gdyż okulary już dawno przestały być wstydliwym elementem i dziś bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek.

Czy moda jest tak istotna w doborze okularów? Jak dobrać okulary do twarzy?

Podczas doboru idealnych okularów nie warto przejmować się modą. Chwilami wszyscy decydują się na wybór awiatorek, innym razem Ray-Banów, później znowu delikatnych, metalowych oprawek w szalonych kształtach. Niezależnie od tego, na które okulary obecnie jest moda, ich właściciel powinien dobrze się w nich czuć i wyglądać.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Należy zmierzyć różne modele lub zapoznać się ze zdjęciami osób o podobnym kształcie twarzy. Wszystkim osobom, które zastanawiają się, jak dopasować okulary do twarzy, z pewnością pomoże specyfikacja kształtów twarzy z zestawieniem najczęściej pasujących do nich okularów:

  • okrągłe – tutaj sprawdzą się delikatnie kwadratowe okulary. Można pozwolić sobie na nieco ostrzejsze oprawki,
  • owalne – do twarzy o owalnym kształcie idealnie pasują prostokątne oprawki, które są delikatnie zaokrąglone w rogach,
  • kwadratowe – prostokątne, niezbyt rozbudowane na wysokość szkła, z nieprzytłaczającymi oprawkami,
  • prostokątne – szersze na wysokość oprawki, o kwadratowym kształcie,
  • trójkątne – okulary z półotwartymi oprawkami, o motylkowej konstrukcji,
  • sześciokątne – w tym przypadku świetnie sprawdzą się okrągłe okulary, które nadadzą twarzy lekkości.

Jak dopasować okulary pod kątem odpowiednich powłok?

Jak dopasować okulary do charakteru swojej pracy i codziennego funkcjonowania? Istotny jest nie tylko kształt oprawek, ich dobór do twarzy czy materiały, z których są wykonane. Należy zwrócić uwagę również na dodatkowe powłoki, które uprzyjemnią korzystanie z okularów. Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się szkła z antyrefleksem, natomiast wśród osób pracujących przy komputerze, okulary blokujące światło niebieskie z ekranów. Dostępne są także szkła, które nie parują, z powłokami oleofobowymi, hydrofobowymi i antystatycznymi. Sprawia to, że trudniej się brudzą i nie ograniczają widoczności po przejściu z zimnej przestrzeni do ciepłej.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Problematyka tego, jak dopasować okulary do twarzy, dotyczy nie tylko osób, które noszą okulary korekcyjne, ale również poszukujących ochrony oczu na lato. Dobór okularów przeciwsłonecznych przebiega podobnie do dopasowywania szkieł korekcyjnych. Co ciekawe, również okulary przeciwsłoneczne można wyposażyć w odpowiednie powłoki, a ich kształt dobieramy na tej samej zasadzie, jak okularów korekcyjnych. W tym przypadku szczególną uwagę należy jednak poświęcić kolorystyce szkieł, ochronie przed UVA i UVB oraz jej wysokości.

Oprawki do okularów damskie – jak dobrać?

Jak dobrać oprawki damskie? Warto zasugerować się opisanymi wyżej zasadami dotyczącymi kształtów twarzy. W przypadku okularów damskich zazwyczaj istnieje jeszcze więcej możliwości! Popularne są okulary o kształcie kociego oka, delikatne sześciokątne modele czy okulary Wayfarer. Wykonane mogą być z plastiku, stali czy tytanu.

Żeby odpowiednio dobrać okulary, warto wziąć pod uwagę charakter swojego codziennego funkcjonowania. Jeśli większość czasu spędzamy w pracy, dobrym pomysłem będzie dopasowanie okularów, które nadadzą twarzy profesjonalny charakter. W przypadku delikatnej urody świetnie sprawdzą się lekkie, cieniutkie oprawki w kolorze złotym lub srebrnym – wówczas będą także pasowały do noszonej na co dzień biżuterii. Oprawki plastikowe wybiera się najczęściej do zastosowań domowych lub jako druga para okularów, ze względu na stosunkowo niską trwałość.

Autor: Szymon Sonik, Karolina Grad