Data publikacji:

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Choć w okularach wszyscy chcielibyśmy wyglądać niczym Tom Cruise w filmie „Top Gun”, rzeczywistość potrafi sprowadzić na ziemię. Okazuje się, że nie każdy wygląda w aviatorach równie dobrze, a dobór ramek pasujących do twarzy graniczy wręcz z cudem. Jak dobrać okulary do kształtu i rysów twarzy, aby podkreślić swoje zalety?

Jaki rozmiar okularów wybrać?

Typowym błędem w doborze okularów jest wybór zbyt dużego rozmiaru. Jeżeli ramki mocno wystają poza obrys głowy, a pomiędzy zausznikami i skronią jest bardzo duża szczelina, od razu wybierz mniejszy rozmiar. Duże okulary mogą wyglądać karykaturalnie, zwłaszcza u osób o małym rozstawie oczu. Dodatkowo, ze względu na mały docisk zauszników, będą zsuwać się z głowy i przeszkadzać na co dzień. Utrudnione może być także osadzenie szkieł kontaktowych, które muszą być dobrane do rozstawu źrenic. Oko powinno znajdować się dokładnie pośrodku szkieł korekcyjnych lub przeciwsłonecznych.
Zbyt małe okulary mogą zaś być ciasne, co boleśnie odczujesz w ciągu dnia. Po czym je poznać? W małym rozmiarze zauszniki mocno rozchodzą się na boki, a w niektórych przypadkach mogą być też zbyt krótkie. Jeżeli jesteś w stanie dojrzeć bok zauszników patrząc na wprost w lustrze, okulary są zdecydowanie za małe. Zauszniki powinny być ułożone mniej więcej pod kątem prostym względem szkieł.

Jaka powinna być szerokość mostka w okularach?

Szerokość mostka, czyli części łączącej obie tarcze, to dość często pomijany parametr. Wpływa on jednak na to, w jaki sposób noski będą opierać się na nosie. Może się zdarzyć sytuacja, że zbyt wąsko rozstawione noski utrudnią stabilne osadzenie okularów na twarzy. To tylko niepotrzebny dyskomfort i zwiększone ryzyko uszkodzenia okularów. Okulary nie powinny też opierać się na policzkach. Będą wówczas poruszać się podczas każdego grymasu twarzy oraz w trakcie jedzenia. Jeśli czujesz, że nie leżą na nosie pewnie, wybierz inny model oprawek. 

Jak dobrać okulary męskie do kształtu głowy?

Dobierając kształt okularów możesz wpłynąć na podkreślenie kształtu głowy lub rysów twarzy. Podstawową zasadą jest dobór okularów na zasadzie kontrastu, Oznacza to, że osoby o owalnej twarzy powinny wybrać nieco bardziej kanciaste oprawki, zaś mężczyźni o kwadratowej twarzy i ostrych rysach powinni skłonić się do zakupu okrągłych okularów. Okrągłe okulary pasują też do pociągłych twarzy. Stosunkowo wysokie szkła optycznie zmniejszą długość głowy i sprawią, że twarz stanie się bardziej harmonijna.

Jaką wybrać szerokość oprawek?

Duże pole do popisu daje wybór szerokości oprawek. Okulary o grubych i masywnych oprawkach najlepiej będą pasować do osób o typowym kształcie twarzy. U osób z nadwagą mogłyby bowiem dodawać ciężkości, zaś u bardzo szczupłych mężczyzn wyglądałyby karykaturalnie. Panowie o trójkątnej twarzy mogą zaś poprawić swój wygląd za pomocą oprawek pozbawionych dolnej części. W ten sposób zrównoważona zostanie dysproporcja pomiędzy szerokim czołem a stosunkowo wąską szczęką.

W jakim stylu wybrać okulary? Elegancja czy sport?

Okulary, podobnie jak inne elementy garderoby, różnią się pod kątem formalności. Kolorowe i grube oprawki mogą świetnie podkreślać sportowy styl codzienny, jednak w towarzystwie eleganckiego garnituru wyglądają niekorzystnie. Na bardziej formalne okazje wybierz więc okulary z metalową ramką w nierzucającym się kolorze. Dobrze zaprezentują się okulary czarne, srebrne, szare lub złote.
Posiłkując się tymi prostymi wskazówkami będziesz wiedzieć, jak odrzucić niepasujące okulary i wybrać spośród tych, które leżą dobrze. Tutaj już poradnik ci nie pomoże, bo musisz dobrać oprawki do własnego stylu i gustu. A warto poświęcić na to chwilę, gdyż okulary już dawno przestały być wstydliwym elementem i dziś bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek.