Data publikacji:

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Niemal każdy z nas staje kiedyś w tej niezwykle trudnej sytuacji – jest cudowny wieczór, pojawia się ochota na odrobinę napoju z procentami, znajduje się wino, ale… nie ma korkociągu. W takich okolicznościach wcale nie musisz rezygnować z trunku. Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, jak otworzyć wino bez korkociągu. Z nimi z pewnością sobie poradzisz!

jak otworzyć wino bez korkociągu

Otwarcie wina bez korkociągu – to możliwe i wcale nie takie trudne

Jeśli masz wino, ale akurat nie posiadasz stosownego otwieracza, to koniecznie wypróbuj którąś z poniżej opisanych metod.
  • Otwórz wino poprzez wciśnięcie korka do środka butelki
Zamiast zastanawiać się, jak wyciągnąć korek bez korkociągu, możesz skupić się na czymś dokładnie odwrotnym, czyli na jego wciśnięciu do środka butelki. W tym celu kucnij na podłodze, włóż butelkę między nogi, a następnie rytmicznie (mocnymi ruchami) wbijaj korek np. za pomocy drewnianej łyżki i młotka. Musisz jednak pamiętać, że po wpadnięciu korka wino może chlusnąć, oblewając wszystko dookoła. Załóż więc jakiś fartuszek, a pod butelką umieść ręczniki papierowe.

Uwaga! Czasem przy tej metodzie od butelki odpada dno – to skutek zwiększenia ciśnienia. Aby temu zapobiec, najpierw przebij czymś korek, dzięki czemu stworzysz przepływ powietrza.
  • Uderz butelką w ścianę
Brzmi dość groźnie, ale spokojnie – nie chodzi o to, aby zbić butelkę i w ten sposób dostać się do pysznego wina. Zanim zaczniesz w cokolwiek uderzać, włóż butelkę do buta (polecamy męski but) – ułóż ją w miejscu, w którym zawsze znajduje się pięta. Teraz uderzaj obcasem o ścianę – korek powinien zacząć powoli się wysuwać. Gdy będzie już widoczny na zewnątrz, spróbuj wyjąć go kombinerkami.

Uwaga! Taka metoda na otwieranie wina bez korkociągu może ci się nie spodobać, jeśli masz drogie buty, których za żadne skarby nie chcesz zalać winem. Wówczas możesz użyć jakiejś starej książki. Przyklej wino do książki za pomocą szerokiej taśmy, a następnie – trzymając za butelkę, uderzaj całością o ścianę, oczywiście od strony książki.
  • Użyj zapalniczki
Aby dostać się do pysznego napoju, możesz też użyć ognia. Pamiętaj jednak, że takie otwarcie wina bez korkociągu jest dość ryzykowne i może skończyć się zniszczeniem całej butelki.

Uruchom zapalniczkę i przyłóż ogień tuż pod korkiem – w tym miejscu szyjki, w którym nie ma wina. Podgrzewaj szyjkę, cały czas obracając butelkę (chodzi o to, żeby ogrzewać ją równomiernie). Po około minucie korek powinien zacząć się wysuwać. Niestety, jest też możliwość, że po prostu wystrzeli.
  • Użyj wkrętów
Jeśli nie masz korkociągu do wina, ale w twoim mieszkaniu pozostały narzędzia po remoncie, to w zasadzie masz problem z głowy. Zupełnie bezpieczna i skuteczna metoda na otwarcie wina bez korkociągu to wkręcenie w korek długiego wkrętu, a następnie wyciągnięcie całości za pomocą większych kombinerek.

Otwieranie wina bez korkociągu – pamiętaj o ostrożności

Pamiętaj, że otwarcie wina bez korkociągu może być niebezpieczne. Aby nikomu nie zaszkodzić i uniknąć np. powstania trudnych do sprania plam na kanapie, pamiętaj o dwóch bardzo ważnych wskazówkach.
  • Ustaw butelkę w odpowiedniej pozycji
Podczas niektórych ze sposobów na otwieranie wina bez korkociągu może dojść do gwałtownego wyskoczenia korka. Nigdy nie kieruj więc szyjki butelki w stronę innych osób, zwierząt, lustra czy okna. Najlepiej też w takich przypadkach przeprowadzać cały proces w łazience, w której usunięcie plam będzie łatwe (albo na zewnątrz).
  • Nie uderzaj mocno
Nigdy nie uderzaj mocno butelką – to prosty sposób na jej zbicie. W rezultacie zamiast małej przyjemności, będziesz mieć wielki bałagan.
Autor: Robert Wojtaś