Data modyfikacji:

Przyciemnianie brody, czyli jak przyciemnić brodę?

Gęsta broda znów jest szalenie modna! W ostatnim czasie wzrasta świadomość, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarostu, co przekłada się na popularność usług barberskich. Mężczyźni coraz chętniej decydują się również na delikatne przyciemnienie brody - to pozwala przykryć siwe włosy, wyrównać kolor i podkreślić rysy twarz. Jak przyciemnić brodę? Sprawdź!
przyciemnianie brody

Jak przyciemnić brodę

Co stosować na przyciemnianie brody?

Jeżeli marzy ci się ciemniejsza broda, możesz zdecydować się na wizytę u profesjonalnego barbera lub też wykonać zabieg samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, jednak musisz wybrać dobrej jakości kosmetyki i dobrać odpowiedni odcień, który nie będzie różnił się za bardzo od twojego naturalnego koloru. Wybór produktów dostępnych na rynku jest bardzo duży: możesz zdecydować się na farby i szampony koloryzujące, maskarę do brody, hennę lub olejek rycynowy. To sprawia, że bez problemu znajdziesz produkt, który odpowiada twoim potrzebom.

Przeczytaj również: Rodzaje brody idealne do różnych typów twarzy

Farby i szampony koloryzujące do brody

Działają podobnie jak popularne farby i szampony do włosów. Należy pamiętać jednak o tym, że włosy na brodzie różnią się nieco od tych na głowie, dlatego zawsze należy używać specjalnych kosmetyków. Farby i szampony do brody nie powinny zawierać amoniaku, który mógłby podrażniać skórę twarzy. Przed zakupem kosmetyków do koloryzacji brody warto poczytać opinie i poszukać delikatnych preparatów - mocniejsze mogą pozostawić ślady pigmentu na skórze.

Przyciemnianie zarostu za pomocą henny

Innym rozwiązaniem może być koloryzacja brody przy pomocy henny. To popularny barwnik roślinny, który stosowany był już w starożytnym Egipcie. W przeciwieństwie do farby henna nie powoduje zmiany koloru na stałe - zabieg trzeba powtarzać co kilka tygodni. To jednak może być dobre dla osób, które farbują brodę po raz pierwszy i nie są przekonane do stałej zmiany. Henna pozwala uzyskać bardzo naturalny efekt, który zwykle dobrze się komponuje z naturalnym kolorem. Zwolennicy przyciemniania brody henną argumentują również, że jest to o wiele zdrowsze niż stosowanie sztucznych farb.

Maskara do brody

Jeżeli nie chcesz farbować zarostu, dobrym rozwiązaniem może być maskara do brody. Pozwala ona przyciemnić włoski w wybranych miejscach. Stosuje się ją podobnie jak tusz do rzęs, przy pomocy niewielkiej szczoteczki. Dobrej jakości maskary nie powinny się rozmazywać ani brudzić ubrań, dlatego też nie trzeba obawiać się przypadkowego dotknięcia.

Olejek rycynowy

Dla mężczyzn, którym zależy przede wszystkim na pielęgnacji, a nie znaczącej zmianie koloru najlepszym rozwiązaniem będzie olejek rycynowy. To jasnożółty olejek pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Regularnie stosowany pozwala nieco zagęścić, wzmocnić i przyciemnić brodę. Wystarczy raz dziennie przez kilka miesięcy wcierać jedną lub dwie krople olejku we włosy.

W jaki sposób farbować brodę w domu?

Farbowanie brody w domu jest bardzo proste, dlatego też osoby, które nigdy tego nie robiły samodzielnie, nie powinny się obawiać, że sobie nie poradzą. Cały zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Zawsze warto stosować się do instrukcji na opakowaniu kosmetyku, który stosujemy. Poniżej podaję jednak ogólne wskazówki.
  1. Zazwyczaj w opakowaniu farby lub szamponu do włosów znajdują się dwa produkty: właściwa farba i przeciwutleniacz. Należy je ze sobą wymieszać w proporcji podanej przez producenta.
  2. Na czystą i wysuszoną brodę nakładamy wymieszaną farbę przy pomocy niewielkiego pędzelka. Należy postarać się zrobić to dokładnie i równomiernie.
  3. Zostawiamy farbę na brodzie i czekamy 5 do 10 minut - im dłużej poczekamy, tym intensywniejszy kolor uzyskamy.
  4. Na koniec wystarczy dokładnie spłukać brodę i wytrzeć ją ręcznikiem. Gotowe!
Autor: Anna Michalska