Data publikacji:

Rodzaje brody idealne do różnych typów twarzy

Zastanawiasz się, jakie rodzaje brody są najpopularniejsze wśród mężczyzn? Nie wiesz, jakie typy brody będą najlepiej pasować do twojej twarzy? Nie szukaj dłużej. W tym artykule znajdziesz topowe rodzaje zarostu i dowiesz się, jak wybrać idealną brodę dla siebie. 
rodzaje brody

Stylizacja zarostu: 


Broda to od lat trend cieszący się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – obecnie mężczyźni noszący brodę są postrzegani za bardziej męskich i pewnych siebie. Jednak wybór odpowiedniego stylu brody nie należy do najprostszych rzeczy. Dlaczego? Dużo zależy przede wszystkim od genów i stanu owłosienia twarzy. Jeśli na twojej twarzy nie ma zbyt wielu włosów, prawdopodobnie broda wikinga to nie wybór dla ciebie. Z kolei jeśli zmagasz się ze sporym owłosieniem, codzienne golenie na gładko może być kłopotliwe. Stylizację brody warto więc wybrać na podstawie ilości owłosienia na twarzy. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest kształt twarzy. Wbrew pozorom rodzaje brody nie są uniwersalne. Ta sama broda może się inaczej prezentować na mężczyźnie z owalną twarzą niż na mężczyźnie z bardziej zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Dlatego przed wybraniem idealnej dla siebie brody, dowiedz się, jaki masz kształt twarzy. Dzięki temu broda podkreśli twoje atuty, ukrywając przy tym mankamenty. 

Nie jesteś pewien, jaki masz kształt twarzy? Skorzystaj z naszego poradnika poniżej.
  • Twarz owalna – tutaj zasada jest prosta: długość twarzy jest większa niż szerokość kości policzkowych. Dodatkowo czoło wydaje się być większe niż linia szczęki. 
  • Twarz okrągła – w tym przypadku kości policzkowe i długość twarzy mają podobny wymiar. Szczęka nie ma wyraźnego zarysowania. To często spotykany kształt twarzy wśród mężczyzn z dodatkowymi kilogramami. 
  • Twarz trójkątna – taki rodzaj twarzy wyróżnia szczęka szersza niż kości policzkowe. Z kolei kości policzkowe są większe niż czoło. 
  • Twarz prostokątna – to typ twarzy, w której długość twarzy ma największą miarę. Pozostałe elementy twarzy mają podobną długość. 
  • Twarz w kształcie serca – w tym typie twarzy zazwyczaj występuje dość spiczasty podbródek. Dodatkowo czoło mierzy więcej niż kości policzkowe i szczęka. 
  • Twarz kwadratowa – w tym przypadku wszystkie wymiary są zbliżone. Jednak kąt szczęki jest dość ostry. 
Posiadaczy owalnej twarzy z pewnością ucieszy fakt, że będą wyglądać dobrze w niemal każdym rodzaju brody. Wszystko za sprawą posiadania zarówno owalnych, jak i bardziej kwadratowych rysów. W przypadku owalnej twarzy broda nie musi niczego maskować – dlatego możesz postawić na taki rodzaj brody, który podoba ci się najbardziej. Może to być broda wikinga, broda bez wąsa lub długa broda. Naszym zdaniem najbardziej korzystnie będziesz wyglądał, stawiając na klasyczną brodę, która podkreśli twój męski charakter. 


Przeczytaj także: Stylizacja brody - czego potrzebujesz?


Korzystne style brody dla prostokątnej twarzy to przede wszystkim owłosienie także na policzkach. Dlatego? Długa broda lub krótka kozia bródka optycznie wydłużą twarz. Posiadaczom prostokątnej twarzy polecamy wybór bardziej zabudowanej brody i zapuszczenie włosów na policzkach. Dzięki temu szczęki optycznie się poszerzą, co odwróci uwagę od długości twarzy. 
Kształt brody dla trójkątnej twarzy powinien odwracać uwagę od bardziej wydatnego podbródka. A najłatwiej można to zrobić za pomocą brody. Możesz postawić na kilkudniowy zarost lub wąsy z krótką bródką. Posiadacze trójkątnej twarzy powinni unikać brody, która znajduje się również na policzkach. Przez to uzyskasz efekt jeszcze szerszej szczęki. Nie zapuszczaj także długiej brody – taki zarost również optycznie poszerzy szczękę. 

Jeśli masz okrągłą twarz, zadbaj o to, żeby twoja broda była zawsze schludnie przycięta. W przeciwnym razie twoja twarz sprawi wrażenie jeszcze bardziej okrągłej. Aby temu zaradzić regularnie przycinaj boki brody. Posiadaczom okrągłej twarzy polecamy brodę o trójkątnym kształcie. Zarost krótszy na policzkach i dłuższy na podbródku optycznie wyszczupli twoją twarz. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybranie koziej bródki. 

Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by zniwelować wysokie czoło u mężczyzny odpowiednią stylizacją brody. Jeśli masz twarz w kształcie serca, nie warto inwestować w kosztowne oleje do brody, grzebienie i trymery. Krótka broda sprawi, że twoja szczęka będzie się wydawać jeszcze mniejsza. Zamiast tego postaw na stylowy zarost po bokach. Możesz również zapuścić wąsy, które dodadzą ci jeszcze bardziej męskiego wyglądu. Dłuższa broda i dłuższe wąsy sprawią, że linia żuchwy optycznie zyska na objętości. 
Chociaż silna kwadratowa szczęka to ogromy atut, jej stylizacja brodą nie jest taka oczywista. Nie chcesz przecież, żeby broda jeszcze bardziej podkreśliła twoje ostre rysy. Zamiast tego warto postawić na styl brody, który optycznie nada twojej twarzy bardziej owalny kształt. Możesz zacząć od wydłużenia podbródka za pomocą koziej bródki. Zastanawiasz się, jaka broda dla łysego będzie najlepsza? Prawda jest taka, że broda dla łysego mężczyzny powinna być dopasowana do kształtu twarzy. 


Przeczytaj także:
  1. Moda na brodę - top 5 pomysłów
  2. Szczotkowanie brody. Kartaczem albo szczotką z włosia dzika
  3. Jak zapuścić brodę? Zobacz, co zrobić, żeby broda szybciej rosła

Autorka: Patrycja Hendzel