Data modyfikacji:

Jak przycinać brodę? Strzyżenie brody - trymowanie i przycinanie zarostu


Liczba salonów dla brodaczy rośnie w ogromnym tempie, a zadbana, bujna broda w dalszym ciągu jest na topie. Czy podobny efekt można osiągnąć domowymi sposobami? Owszem! Zdradzamy kilka sposobów na trymowanie i przycinanie zarostu.
jak przycinac brode

Jak przycinać brodę?


Bujna broda to hit ostatnich lat, który wciąż miewa się naprawdę dobrze. Mamy doskonałą informację, jeśli jesteś jednym z brodaczy, znani styliści fryzur i barberzy uważają, że moda na elegancko przyciętą brodę będzie trwała jeszcze długie miesiące! Jeśli wciąż jednak zastanawiasz się, czy zapuszczenie zarostu jest dobrym pomysłem, podamy ci kilka powodów „za”.

A więc, jakie są zalety zapuszczania brody? Zdecydowanie będziesz odbierany jako mężczyzna, który zna się na najświeższych trendach, będziesz także uznawany za faceta dbającego o swój wygląd. Jakie są jednak inne korzyści z takiego image’u?

Okazuje się, że większość mężczyzn czuje się doskonale z brodą i niewielu z niej rezygnuje. Dodaje ona męskości, co zdecydowanie zwiększa pewność siebie. Co więcej, w licznych badaniach potwierdzono, iż kobiety preferują mężczyzn z brodą, których uważają za bardziej seksownych.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednej zalecie zapuszczenia brody: nie będziesz musiał golić się codziennie! Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, ale również nie będziesz borykać się z podrażnieniami skóry, które są wynikiem golenia.

Jeśli obawiasz się, czy broda będzie ci pasować - bez obaw! Możesz ją przycinać na wiele sposobów, więc z pewnością znajdziesz ten, w którym będziesz wyglądać najlepiej. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu możesz także nieco zmienić kształt swojej twarzy. Na przykład sprawisz, iż stanie się ona wizualnie szczuplejsza. Co więcej, dzięki brodzie ukryjesz ewentualne niedoskonałości: blizny, trądzik czy znamiona.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym zaletom zachęciliśmy cię do zapuszczenia brody bądź utwierdziliśmy cię w przekonaniu, iż broda to był doskonały pomysł.

W dalszej części naszego artykułu dowiesz się między innymi: jak przycinać brodę, jak samemu przyciąć brodę, jak przycinać brodę podczas zapuszczania czy jak przyciąć brodę na szyi.

Broda - jak przycinać?


Pierwszy etap to zapuszczenie brody na co najmniej na 1 - 2 centymetry, aby móc bez problemu ją modelować. Zapuszczanie może potrwać około miesiąc, choć szybkość wzrostu włosa uzależniona jest od wielu elementów. Jeśli zapuścić brodę, czas poznać najważniejsze zasady, jak przycinać brodę.

Zacznij od rozczesania


Długa broda z czasem zaczyna się kręcić. Splątane i odstające włoski nie wyglądają estetycznie i mogą sprawiać wrażenie niechlujności. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim regularnie czesz zarost szczotką oraz grzebieniem do brody. Zauważysz wówczas, że twój zarost nie rośnie na całej powierzchni w jednakowym tempie i w wielu miejscach włosy są dłuższe, twardsze, bardziej pokręcone lub po prostu układają się w inną stronę. Aby nadać im jednolity kształt, potrzebujesz czegoś ostrego. I nie mamy tutaj na myśli papryczek chilli.

Jak przyciąć brodę? Strzyżenie nożyczkami


Zależy ci na efekcie naturalnej, gęstej brody? Mogłoby się wydawać, że wystarczy pozostawić brodę samej sobie, ale czasem warto pomóc naturze. Rozczesz brodę szczotką lub grzebieniem i ułóż wstępnie tak, jak lubisz. Po takim zabiegu zauważysz, że pojedyncze pasemka stroszą się i zaburzają linię zarostu. Na szczęście łatwo to wyeliminować. Brodę przystrzyżesz zwykłymi, ostrymi nożyczkami. Ścinaj tylko wystające pasemka i co kilka chwil ponownie rozczesuj brodę. Dzięki temu prostemu zabiegowi broda nadal będzie wyglądać nieco dziko i ekscentrycznie, ale znacznie schludniej.

Przeczytaj również: Broda na drwala - jak dbać, jak stylizować?

Barberska sztuczka z ręcznikiem


Strzyżenie maszynką do brody

Jak podcinać brodę łatwo i przyjemnie? Do tego celu przyda ci się trymer. Dlaczego? Maszynka do strzyżenia brody to przyjaciel każdego brodacza. Jest niezwykle łatwa w obsłudze i daje znakomite efekty. Za jej pomocą osiągniesz jednolity kształt zarostu, który wymodelujesz w taki sposób, by nadać twarzy jak najlepsze kontury. Wybierz model maszynki do strzyżenia brody z różnymi końcówkami, które pozwolą ci wymodelować także wąsy oraz podciąć włosy w nosie lub uszach (o ile oczywiście borykasz się z tym problemem). Maszynka sama rozczesze brodę i przytnie ją na równą długość. Natomiast co w przypadku, gdy posiadamy delikatny zarost? Jak przycinać go odpowiednio? W ten sam sposób, co długą brodę. Pamiętaj o tym, by wycieniować zarost na połączeniu z bakami oraz tuż przy szyi. Będzie wyglądał naturalniej.

Interesują cię inne aspekty tego, jak przycinać brodę? Przeczytaj więc koniecznie kolejną część naszego artykułu.

Zadbaj o linie brody

Mówiąc o liniach brody, mamy na myśli dwie – górną (przy policzkach) oraz dolną (przy szyi). Możesz, rzecz jasna, pozostawić je samym sobie, ale w większości przypadków nie będą wyglądały zbyt estetycznie. W tych miejscach zarost często jest dość rzadki, więc może popsuć efekt całości. Jak temu zaradzić? Proponujemy najprostsze rozwiązanie: wyznacz te linie sam.

Posłuży ci do tego trymer do brody, którym precyzyjnie wygolisz zarost i utworzysz zadbane kontury. Gęsta broda na policzkach pozwala wyznaczyć wysoką linię brody (aż do kości policzkowych), zaś jeśli posiadasz rzadszy zarost, zdecyduj się na niską linię brody (przy żuchwie). Ten drugi typ nadaje się jednak wyłącznie do niezbyt długich lub mocno wycieniowanych zarostów.

Golenie rzadkich miejsc

Drobny koper zalegający na policzkach lub dolnej części szyi nie wygląda zbyt dobrze, dlatego najlepiej się go pozbyć. Dlaczego wszak miałby psuć wizerunek tej bujnej części zarostu? Jeśli chcesz się poczuć jak prawdziwy drwal, omiń półśrodki w postaci jednorazowych maszynek i postaw na golenie brzytwą. Owszem, to początkowo dość trudne, ale z czasem pozwoli ci uzyskać doskonałe efekty. Golenie brzytwą pozwala uzyskać idealną gładkość, a niczym nieosłonięte ostrze umożliwi ci precyzyjnie zgolić miejsca niedostępne dla maszynek. Nieco mniej ekstremalną alternatywą dla brzytew są maszynki na żyletki, które również wprowadzą cię z godnością w świat tradycyjnego golenia.

Strzyżenie wąsa

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że moda na wąsy powróciła. Jak go strzyc i pielęgnować? Podstawą jest regularne podgalanie czołowej części wąsa, aby nie zakrywał on linii ust. Zrobisz to przy pomocy elektrycznego trymera do zarostu. Po wstępnym podcięciu, nadaj mu bardziej zaokrąglony kształt. Na bieżąco rozczesuj wąs, uwalniając dłuższe włoski. Aby nadać wąsom objętość i połysk, ułóż je na wosku do wąsów. Jest on przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy zamierzasz pozostawić na bokach dłuższe kosmyki. Wąsy podcinaj regularnie, najlepiej co kilka dni, gdyż jest to najszybciej rosnąca część brody. Ponadto właśnie nad górną wargą najprościej zauważyć ewentualne niedoskonałości modelowania. Jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie, zaopatrz się w grzebień do wąsów. Gdy choć raz go wypróbujesz, stanie się on twoim must have przy każdym modelowaniu owłosienia.

Trymowanie zarostu przy szyi

Zadbany zarost to taki, który nie zapędza się w niepożądane miejsca. Ostatnim etapem pielęgnacji jest więc zgolenie włosków z szyi oraz okolic uszu. Podobnie jak w przypadku linii zarostu, tak i tutaj zastosuj maksymalny kontrast pomiędzy owłosioną i ogoloną częścią ciała. Aby optycznie wyszczuplić twarz, wycieniuj zarost w kierunku ucha. Odstające kłębki zarostu u góry żuchwy nie wyglądają estetycznie. Pamięta o precyzyjnym goleniu, gdyż to właśnie w okolicy szyi i uszu istnieje największe prawdopodobieństwo zacięcia skóry, co może skończyć się zaczerwienieniem, a nawet delikatnym krwawieniem. Aby uniknąć takiej sytuacji, prowadź trymer po skórze bardzo ostrożnie i stosuj lustro powiększające, które pozwoli ci na większy poziom precyzji.

Jak pielęgnować brodę?


Na koniec pozostawiliśmy klucz do uzyskania brody z efektem jak od barbera. Jest nim… zestaw kosmetyków. Dobrej jakości olejek do brody nada jej połysk oraz zdrowy wygląd, zaś wosk lub balsam pozwolą ci wystylizować zarost tak, jak lubisz. Dzięki kosmetykom do brody zapanujesz nad twardymi włosami zarostu i nie będą one tworzyć brzydkich kogutów. To informacja ważna również z perspektywy samego strzyżenia brody. Nie musisz bowiem irytować się tym, że podczas strzyżenia maszynką do brody, zarost nie układa się tak, jak oczekujesz. Zadbasz o to później, nakładając utrwalający kosmetyk. Prawidłowo pielęgnowana i zadbana broda odwdzięczy ci się pięknym wyglądem. Nie bój się, to nie metroseksualność – to zwykła higiena.

Jak zagęścić zarost?


Gęsty i ciemny zarost to marzenie wielu mężczyzn. Zwłaszcza tych, którym natura poskąpiła bujnej brody, a rzadkie owłosienie twarzy nie daje zbyt dużych perspektyw na ciekawe strzyżenie. Czy istnieją jakieś sposoby na zagęszczenie zarostu? Jak się okazuje, jest ich co najmniej kilka. Nie służą do tego jednak żadne cudowne kremy ani szczotki. Podstawą zdrowego zarostu jest rezygnacja z używek negatywnie wpływających na mieszki włosowe (dotyczy także włosów na głowie), a także obniżenie stresu. Zadbaj też o dostarczenie organizmowi składników odżywczych odpowiedzialnych za rozrost zarostu. Mowa m.in. o biotynie, kwasie foliowym, kwasie pantotenowym.

Przyczyną rzadkiego zarostu może być także zbyt niski poziom testosteronu. Na jego produkcję wpływ ma m.in. cynk czy wapń. Na rynku znajdziesz suplementy diety wspierające naturalną produkcję testosteronu. Pamiętaj też, że najwyższy poziom tego hormonu występuje w wieku około 28-30 lat, dlatego czasem warto poczekać, aż zarost zgęstnieje samoczynnie.

Dobrym pomysłem na zidentyfikowanie źródła problemu jest wizyta u dermatologa. Rzadki zarost może być efektem problemów skórnych, które utrudniają rozrost włosków. Wizyta u dermatologa rozwieje wszelkie twoje wątpliwości i pozwoli dobrać odpowiednią kurację. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, co do przyczyny problemu - skieruje cię na odpowiednie badania.

Nie zapomnij o fryzurze


Decydując się na jeden z rodzajów zarostu, nie zapomnij o tym, że musi on współgrać z fryzurą. Zarówno bujna broda, jak i czupryna mają za zadanie nadać głowie pożądany kształt i zniwelować ewentualne mankamenty, np. wąską szczękę lub wysokie czoło. Wizyta u barbera pozwoli ci dobrać odpowiednią kombinację, która nie będzie się ze sobą gryźć. Combo, czyli strzyżenie i golenie za jednym razem, to najlepszy sposób na osiągnięcie ciekawego efektu. Doświadczony barber bez trudu ukryje mankamenty zarostu, m.in. rzadkie place, braki połączeń czy słabo owłosione policzki.

Jaki trymer do brody wybrać?


Nic tak nie ułatwia pielęgnacji zarostu, jak dobry trymer do brody. Najlepiej, jak będzie wyposażony w różnego rodzaju końcówki, m.in. szeroką końcówkę do trymowania, wąską końcówkę do trymowania, głowicę do dokładnego golenia zarostu, trymer do nosa i uszu oraz grzebień z płynną regulacją wysokości golenia. Wymienne końcówki do golenia włosów pozwolą ci dodatkowo pielęgnować fryzurę, a konkretnie podgalać boki.

Doświadczonemu barberowi nie dorównasz, to jasne, ale przy odrobinie wprawy wymodelujesz brodę tak, że wiele osób da się oszukać. Efekt może być naprawdę dobry, tym bardziej, że maszynki do strzyżenia brody, trymery do golenia oraz kosmetyki masz na wyciągnięcie ręki. To jednorazowa inwestycja, a oszczędzone pieniądze na wizytach u barbera wydasz na przyjemności.

Jak przeciwdziałać podrażnieniom?


Pomimo dużej precyzji użytkowania maszynek czy trymerów, podczas modelowania i podcinania brody możemy zaciąć sobie skórę bądź wywołać podrażnienia. Jak im jednak przeciwdziałać? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby skóra podczas podcinania była naprężona. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy zgolić boki brody do wysokości na przykład 2 - 3 mm. Ponadto warto zmiękczyć zarost przed rozpoczęciem zabiegu.

Przeczytaj również: Broda na drwala - jak dbać, jak stylizować?

Na początek zachęcamy do pozostawienia naturalnej linii brody, wyznaczonej niejako przez sam zarost. Usuń jedynie pojedyncze włoski i rzadkie kępki z szyi i policzków. Postaraj się także, by dolny kontur zarostów współgrał z górnym. Najczęściej stosuje się równoległą linię oraz podobne krzywizny. Jeśli masz rzadki zarost, nie wycinaj konturu zbyt nisko. Lepszym pomysłem jest pozostawienie wyższej linii i wycieniowanie zarostu na całej długości.

Trymowanie brody – jak zrobić to dobrze?

Każdy mężczyzna zapuszczający brodę wie, jak żmudny to proces. Podstawowa zasada w przycinani brody brzmi więc: lepiej ściąć zbyt mało niż za dużo. Decydując się na strzyżenie brody trymerem z nasadką, rozpocznij od najdłuższego ustawienia. Każdorazowo ścinaj jedynie końcówki zarostu, a następnie oceń efekty. Jeśli broda wciąż jest zbyt długa lub niejednolita, zmniejsz ustawienia trymera i powtórz zabieg. Po nabraniu wprawy możesz także różnicować ustawienia trymera na różnych partiach zarostu. Pozostawienie dłuższej brody na szyi i żuchwie pozwoli ci poszerzyć optycznie szczękę. Kształt nadany brodzie za pomocą trymera wcale nie musi być taki sam, jak kształt twojej twarzy!

Jak podcinać brodę podczas zapuszczania?

Zapuszczenie bujnej brody trwa około dwa miesiące. To długi czas, wymagający dużej cierpliwości. W tym czasie musisz zadbać o odpowiednie nawilżanie brody, wyczesywanie naskórka i rozczesywanie plątających się włosków. Jeśli to twój pierwszy raz, skóra pod zarostem może odrobinę piec lub swędzieć. Po czasie cera przyzwyczai się do nowych, bardziej szorstkich warunków.

Musisz jednak wiedzieć, że pozostawienie brody samej sobie nie da najlepszych efektów. Poszczególne obszary zarostu nie rosną w równym tempie, więc już po kilku tygodniach zauważysz dłuższe i krótsze kępki owłosienia. Jeśli więc nie chcesz, by twój zarost wyglądał na zaniedbany, podcinaj odstające włoski nożyczkami, a także zaczesuj zarost w taki sposób, by wyglądał jednolicie. Rób to na umytym i wysuszonym zaroście. Strzyżenie wilgotnej brody jest ryzykowne, bo po wyschnięciu włoski się kurczą i układają w inną stronę.

Dla jeszcze lepszego efektu wygól szyję i policzki brzytwą, by odsłonić gładką skórę. W tej roli świetnie sprawdzi się także maszynka na żyletki. Trymerem nie zawsze uda się uzyskać efekt gładkiej skóry, a wieloostrzowa maszynka systemowa nie jest zbyt precyzyjna. Po strzyżeniu nałóż na zarost kilka kropki olejku do brody. Kosmetyk ten nawilży zarost, zabezpieczy końcówki obciętych włosów i pomoże ułożyć zarost.