Data modyfikacji:

Jak przycinać brodę? Poradnik dla brodaczy

Nawet jeśli zamierzasz zapuścić brodę Świętego Mikołaja, bez regularnej pielęgnacji ani rusz. Trymowanie i przycinanie brody to jedyny sposób na to, by wyglądać schludnie. Jak podcinać brodę, by zachować jej naturalny wygląd? Z naszym poradnikiem zrobisz to tak, jakbyś dopiero co wrócił od barbera.
jak przycinac brode

Jak przycinać brodę?

Jak przygotować brodę do strzyżenia?

Zauważyłeś, że zanim barber sięgnie po nożyczki i trymer, wykonuje szereg innych, tajemniczych czynności. Cała ta magia to przygotowywanie brody do strzyżenia. Męski zarost bywa niesforny, dlatego rozczesanie brody, nawilżenie jej i wyczesanie luźnych włosków zdecydowanie ułatwi pracę. W innym przypadku możesz mieć problemy z równym docięciem brody do pożądanego kształtu.

Przygotowania zacznij od prac na sucho. Chwyć do ręki kartacz i wyczesz brodę, jak podczas regularnych pielęgnacji. Miękkie, acz jędrne włosie szczotki skutecznie wyczesze wyrwane włoski, złuszczony naskórek i drobne zanieczyszczenia. Jeśli masz mocno kręcony zarost, postaraj się również rozczesać i wyprostować kłębki. Następnie umyj brodę szamponem, by pozbyć się pozostałości kosmetyków i olejków. Na koniec ponownie rozczesz zarost, tym razem drewnianym grzebieniem do brody.

Jak strzyc brodę – trymerem czy nożyczkami?

Niektórzy wolą klasykę, inni sięgają po zdobycze nowoczesności. My zaś zachęcamy do tego, by podczas strzyżenia brody używać zarówno nożyczek, jak i trymera. Trymer idealnie nadaje się do tego, by wyznaczyć linię zarostu i pozbyć się odrastających włosków na szyi i policzkach. Jeśli nie lubisz prac brzytwą, trymer całkiem dobrze ją zastąpi. Za pomocą trymera z nasadką dystansującą w prosty sposób przytniesz brodę na około 2 - 3 cm. Na upartego można użyć także maszynki do włosów, jednak nie jest ona tak precyzyjna, jak typowy trymer.

W przypadku dłuższej brody nasadki dystansujące przestają mieć rację buty. Tutaj liczy się precyzja w dłoni. Pierwszy zarys brody najłatwiej nadać trymerem. Przy odrobinie wprawy osiągniesz nim odpowiedni kształt brody i pozbędziesz się nadmiaru włosia z twarzy. Operowanie trymerem jest proste, dlatego dasz radę obsługiwać go zarówno prawą, jak i lewą ręką. Wbrew pozorom może to być wygodniejsze niż przycinanie zarostu jedynie ręką dominującą.

Kiedy więc przydadzą się nożyczki? Zastosowanie dla nich znajdzie się już pod koniec strzyżenia. Idealnie nadają się one do podcinania pojedynczych włosków. Wychodzą one na jaw już po końcowym rozczesaniu zarostu. Ścinanie włosków zarostu nożyczkami jest przy okazji bezpieczniejsze – wystarczy jeden niepewny ruch trymerem, by wyciąć bruzdę w zaroście. Jeśli opanujesz sztukę pracy nożyczkami, może się też okazać, że całość przycinania brody wykonasz z ich użyciem. Tutaj jednak nie obędzie się bez pracy obiema dłońmi.

Wyznaczanie konturu zarostu – dlaczego to takie ważne?

Nawet bujna, długa i gęsta broda powinna być pielęgnowana. Mocno zarośnięta szyja i policzki nie prezentują się dobrze i mogą wyglądać niedbale. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o mocne zaznaczenie kreski, niczym od linijki. W wyznaczeniu konturu zarostu ważne jest raczej to, by pozbyć się rzadkich części zarostu, a także by dopasować brodę do rysów twarzy. Za pomocą dobrego konturowania brody można chociażby poszerzyć optycznie szczękę, przyćmić pucułowate policzki czy wydłużyć optycznie twarz. Im niżej poprowadzona górna linia brody, tym dłuższa wydaje się twarz.

Przeczytaj również: Broda na drwala - jak dbać, jak stylizować?

Na początek zachęcamy do pozostawienia naturalnej linii brody, wyznaczonej niejako przez sam zarost. Usuń jedynie pojedyncze włoski i rzadkie kępki z szyi i policzków. Postaraj się także, by dolny kontur zarostów współgrał z górnym. Najczęściej stosuje się równoległą linię oraz podobne krzywizny. Jeśli masz rzadki zarost, nie wycinaj konturu zbyt nisko. Lepszym pomysłem jest pozostawienie wyższej linii i wycieniowanie zarostu na całej długości.

Trymowanie brody – jak zrobić to dobrze?

Każdy mężczyzna zapuszczający brodę wie, jak żmudny to proces. Podstawowa zasada w przycinani brody brzmi więc: lepiej ściąć zbyt mało niż za dużo. Decydując się na strzyżenie brody trymerem z nasadką, rozpocznij od najdłuższego ustawienia. Każdorazowo ścinaj jedynie końcówki zarostu, a następnie oceń efekty. Jeśli broda wciąż jest zbyt długa lub niejednolita, zmniejsz ustawienia trymera i powtórz zabieg. Po nabraniu wprawy możesz także różnicować ustawienia trymera na różnych partiach zarostu. Pozostawienie dłuższej brody na szyi i żuchwie pozwoli ci poszerzyć optycznie szczękę. Kształt nadany brodzie za pomocą trymera wcale nie musi być taki sam, jak kształt twojej twarzy!

Jak podcinać brodę podczas zapuszczania?

Zapuszczenie bujnej brody trwa około dwa miesiące. To długi czas, wymagający dużej cierpliwości. W tym czasie musisz zadbać o odpowiednie nawilżanie brody, wyczesywanie naskórka i rozczesywanie plątających się włosków. Jeśli to twój pierwszy raz, skóra pod zarostem może odrobinę piec lub swędzieć. Po czasie cera przyzwyczai się do nowych, bardziej szorstkich warunków.

Musisz jednak wiedzieć, że pozostawienie brody samej sobie nie da najlepszych efektów. Poszczególne obszary zarostu nie rosną w równym tempie, więc już po kilku tygodniach zauważysz dłuższe i krótsze kępki owłosienia. Jeśli więc nie chcesz, by twój zarost wyglądał na zaniedbany, podcinaj odstające włoski nożyczkami, a także zaczesuj zarost w taki sposób, by wyglądał jednolicie. Rób to na umytym i wysuszonym zaroście. Strzyżenie wilgotnej brody jest ryzykowne, bo po wyschnięciu włoski się kurczą i układają w inną stronę.

Dla jeszcze lepszego efektu wygól szyję i policzki brzytwą, by odsłonić gładką skórę. W tej roli świetnie sprawdzi się także maszynka na żyletki. Trymerem nie zawsze uda się uzyskać efekt gładkiej skóry, a wieloostrzowa maszynka systemowa nie jest zbyt precyzyjna. Po strzyżeniu nałóż na zarost kilka kropki olejku do brody. Kosmetyk ten nawilży zarost, zabezpieczy końcówki obciętych włosów i pomoże ułożyć zarost.

Autor: Szymon Sonik