Data modyfikacji:

Jaką torbę na siłownię wybrać?

Zastanawiałeś się, czemu większość bywalców siłowni zabiera na trening dużą i nieporęczną torbę? W teorii najpotrzebniejsze akcesoria możnaby schować nawet do znacznie bardziej gustownego i wygodniejszego plecaka lub eleganckiej torby męskiej na ramię. Jak pokazuje jednak praktyka, wybór dobrej torby sportowej na siłownię ma sens.

Higiena

Wybór osobnej torby na siłownię, przeznaczonej tylko do przenoszenia odzieży treningowej oraz najpotrzebniejszych akcesoriów, podyktowany jest głównie higieną. Choć można skorzystać ze zwykłego plecaka czy torby skórzanej, bowiem strój czy buty nie zajmą wiele miejsca, już po kilku wyjściach na siłownię nabiorą one nieprzyjemnych zapachów. Ich źródłem są oczywiście przepocone buty i koszulki czy mokre ręczniki.

Zamiast więc niszczyć codzienne akcesoria, z których korzystasz na co dzień, zainwestuj w torbę sportową, która posłuży ci wyłącznie do tego jednego celu — wizyt na siłowni. Powinna być też wykonana w taki sposób, aby bez problemu można ją było wyprać w pralce wraz z ubraniami treningowymi. Skórzane torby sportowe być może wyglądają stylowo, ale trudno o nie zadbać.

Pojemność

Początkowo może ci się wydawać, że rozmiar popularnych toreb na siłownie jest zbyt duży. Trzeba jednak pamiętać, że na trening zabierzesz nie tylko strój i buty, ale także kosmetyki pod prysznic, ręcznik kąpielowy, ręcznik treningowy, butelkę wody, suplementy czy bieliznę na przebranie. Z czasem możesz też potrzebować dodatkowych akcesoriów na siłownię, np. pasków na nadgarstki, opasek stabilizujących stawy, pasa stabilizującego kręgosłup czy rękawic treningowych. 

To wszystko wymaga miejsca, więc dobrze jest wybrać nieco obszerniejszą torbę. Rozsądne minimum pojemności to 30 litrów, choć większa torba też z pewnością nie będzie ci zawadzać. Przed zakupem sprawdź, czy ma usztywnione dno. Pomoże ono zachować kształt torby i ułatwi organizację zawartości.

Kieszonki na akcesoria

Mogłoby się wydawać, że torba sportowa to po prostu duży worek z pasem na ramię. O ile na rynku znajdziesz wiele toreb z tylko jedną, dużą przestrzenią ładunkową, to warto poszukać tych z dodatkowymi kieszonkami. Pomogą odseparować mniejsze akcesoria na siłownię (np. kłódkę, pulsometr czy rękawiczki) od stroju, ręczników i butów. Poszukiwanie małej kłódki w kilkudziesięciolitrowej torbie potrafi zająć zaskakująco dużo czasu.

Przydatna jest też dodatkowa kieszonka na kosmetyki, która zapobiegnie ubrudzeniu stroju treningowego szamponem, żelem pod prysznic czy dezodorantem. Co jednak zrobić z mokrym ręcznikiem? W niektórych torbach sportowych problem ten rozwiązuje kieszonka z siateczką ułatwiającą schnięcie.

Worek na buty

Przepocona koszulka czy spodnie treningowe z pewnością nie pachną najprzyjemniej, jednak prawdziwym problemem są najczęściej buty sportowe. Wiedzą o tym doskonale producenci toreb na siłownię, oferując dodatkową komorę na buty, oddzieloną od reszty ekwipunku. Tego rodzaju torba sprawdzi się też w sportach wykonywanych na świeżym powietrzu, które wiążą się z ubrudzeniem lub przemoczeniem butów.

Co ciekawe, niektóre torby sportowe mają kieszeń na buty wyłożoną miękkim i delikatnym materiałem. Dlaczego? Otóż służą one nie do transportowania obuwia sportowego, a do przechowania na siłowni eleganckich butów i ochrony przed zarysowaniem.
Na koniec musimy przypomnieć o tym, by zwrócić uwagę na jakość i szerokość paska na ramię. Załadowana do pełna torba na siłownię może być stosunkowo ciężka, więc warto zadbać o własną wygodę. Zagwarantuje ją szeroki, wytrzymały pas z dodatkową podkładką na ramię.