Data modyfikacji:

Jak wyrzeźbić mięśnie brzucha? Jak zrobić kaloryfer

Nie ma mężczyzny, który nie marzyłby o efektownym sześciopaku. Wyrzeźbiony, płaski brzuch to najlepszy wyznacznik dobrej formy. Jest przy tym bardziej uwielbiany przez kobiety niż duże bicepsy czy pękata klatka piersiowa. Jak wypracować doskonałą sylwetkę plażową? Jak zrobić kaloryfer i wyrzeźbić mięśnie brzucha? Zacznij pracę nad nią już dziś, a zdążysz do wakacji.

Jak wyrzeźbić mięśnie brzucha?

Kaloryfer na brzuchu: zapomnij o brzuszkach

Mitem, który ciągle pokutuje w Internecie, jest skuteczność brzuszków. Niektórzy wykonują setki powtórzeń skłonów w nadziei, że przybliży ich to do upragnionego sześciopaka. Niestety, w rzeczywistości ćwiczenie to nie wzmocni znacząco mięśni brzucha ani nie wpłynie na ich odsłonięcie. Samo w sobie jest przy tym zbyt mało intensywne, by mogło poważnie zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej. Poprawnie wykonywane może być jednym z elementów treningu odchudzającego, ale nic poza tym. Inna sprawa, że są znacznie skuteczniejsze ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha.

Skuteczne odchudzanie odsłoni mięśnie brzucha

Podstawą do osiągnięcia wyrzeźbionego brzucha jest… odsłonięcie go! Jak się okazuje, mięśnie proste brzucha same w sobie są na tyle wyraźne, że dodatkowa ich rozbudowa nie jest konieczna. Powodem, przez który ich nie widać, jest warstwa tkanki tłuszczowej zgromadzona na brzuchu. Podstawą pracy nad płaskim brzuchem nie jest więc wykonywanie ćwiczeń angażujące mięśnie brzucha, a spalanie tkanki tłuszczowej.

Przeciętna zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie dorosłych ludzi to 15-20% w przypadku mężczyzn i 20-25% u kobiet. Przyjmuje się zaś, że mięśnie brzucha widoczne są już poniżej 15%(mężczyźni) i 18% (kobiety). W zależności od typu budowy działa może się to różnić, niemniej dążenie do zmniejszenia tkanki tłuszczowej jest w tym przypadku priorytetem. Co ważne, utrata wagi wcale nie musi wiązać się ze spalaniem tłuszczu! Nieprawidłowe odchudzanie oparte na restrykcyjnych dietach może sprawić, że spalone zostaną białka (mieśnie), a nie tkanka tłuszczowa. Efektem jest sylwetka skinny fat, czyli teoretycznie szczupła (patykowate kończyny, brak mięśni) ale jednocześnie mocno otłuszczona.

Co jeść, żeby mieć kaloryfer?

Do rozpoczęcia procesu lipolizy, czyli uwalniania kwasów tłuszczowych do krwi (rozpad trójglicerydów) , a następnie ich spalania, niezbędny jest deficyt kaloryczny. Innymi słowy, musisz spalać więcej kalorii niż przyjmujesz w pożywieniu. Możesz to zrobić zarówno ograniczając spożycie kalorii, jak i zwiększając aktywność fizyczną.

Rolą diety jest jednak nie tylko zapewnić określoną wartość energetyczną, ale przede wszystkim dostarczyć wszystkich składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczów i soli mineralnych. Z tego względu należy unikać tzw. pustych kalorii, czyli produktów, które nie niosą ze sobą żadnych ważnych dla zdrowia składników poza dodatkowymi kaloriami. Są to m.in. słodkie napoje, chipsy, cukierki, żelki czy ciastka.

By wyrzeźbić brzuch, jedz produkty nieprzetworzone, oparte na białku oraz zdrowych tłuszczach. Zapewniają sytość znacznie dłużej, niż produkty typowo węglowodanowe, a na dodatek nie powodują tak szybkiego wyrzutu insuliny (a w konsekwencji odkładania tłuszczu). By ustabilizować metabolizm rozbij dzienny limit kalorii na 5 posiłków. Nie zapomnij o piciu wody!

Jak ćwiczyć, by wyrzeźbić mięśnie brzucha?

Wygląd brzucha zależy głównie od genetyki. Nie oznacza to jednak, że nie masz na niego wpływu. Wykonując ćwiczenia brzucha możesz go wzmocnić i rozbudować tak samo, jak dzieje się to w przypadku mięśni grzbietu, klatki piersiowej czy nóg. Oprócz osławionych brzuszków, warto wykonywać także: planki, allahy, unoszenie kolan w zwisie na drążku lub angażujące mięśnie skośne brzucha tzw. wood choppery. To ćwiczenia na mięśnie brzucha o dużej skuteczności, ale i poziomie trudności, więc pamiętaj o prawidłowej technice. Dodatkowo brzuch mocno zaangażujesz  w ćwiczeniach wielostawowych, np. we wiosłowaniu, przysiadach lub martwym ciągu. Pracuje on wówczas izometrycznie, zapewniając kręgosłupowi stabilność.

Jakimi ćwiczeniami przyspieszysz zaś odchudzanie? Najskuteczniejsze są te o charakterze interwałowym, prowadzące do wytworzenia długu tlenowego. W odróżnieniu od aktywności wydolnościowych (cardio), o stałej intensywności, czyli biegów długodystansowych lub jazdy na rowerze, ćwiczenia interwałowe spalają kalorie nie tylko w tracie treningu, ale i wiele godzin po nim. Organizm musi bowiem „spłacić” dług tlenowy, co objawia się podwyższonym metabolizmem. Stan ten może trwać nawet ponad dobę! Oznacza to, że po treningu interwałowym (np. treningu siłowym, crossficie, tabacie czy sprintach), będziesz spalać kalorie nawet leżąc wygodnie na kanapie.

Selektywne spalanie tłuszczu z brzucha

Kojarzysz reklamy produktów, które mają umożliwić spalanie tłuszczu konkretnie z brzucha? Są to różnego rodzaju kołyski do brzuszków, wibrujące pasy lub nakładki z elektrodami wysyłającymi do mięśni impulsy. Wszystkie mają jedną cechę wspólną: nie działają. Nie istnieje sposób selektywnego spalania tłuszczu tylko z brzucha, więc wykonując setki ćwiczeń brzucha nie sprawisz, że pozbędziesz się go akurat z tego miejsca. Możliwe jest wyłącznie spalenie tłuszczu z całego ciała, czego możesz dokonać nie ćwicząc brzucha wcale! Wykazano jednak, że największą skuteczność w pozbyciu się trudnej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha jest trenowanie dolnej partii ciała. Wniosek? Jeśli chcesz zgubić brzuch, ćwicz nogi!

Wyrzeźbienie imponujących mięśni brzucha wydaje się trudne, ale w rzeczywistości jest jedynie kwestią skrupulatności i wytrwałości. Nie ma w tym wielkiej filozofii i może to zrobić każdy. Zacznij jeszcze dziś, bo twój sześciopak już na ciebie czeka!
Autor: Szymon Sonik